Poruszająca muzyka kompozytora urodzonego pod Rybnikiem i mieszkającego w Katowicach, trafia do ludzi niemal pod każdą szerokością geograficzną.
Teraz pojawia się jej wydanie w formacie Blu-ray. Dzięki użyciu najnowocześniejszych technologii zapisu dźwięku i obrazu, słynne wykonanie największego dzieła kompozytora zyskało niespotykaną dotąd jakość odbioru.
Płyta ukazuje się w ramach obchodów 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej i 20. rocznicy odzyskania wolności i upadku komunizmu w Europie Środkowej, które odbywają się pod hasłem "Zaczęło się w Polsce".
Niezwykle poruszająca, modlitewno-medytacyjna narracja utworu idealnie współbrzmi z poważną refleksją nad pięćdziesięcioleciem, zawierającym w sobie wojnę, okupacje niemiecką i sowiecką, w końcu czasy komunistyczne i odzyskanie wolności. W utworze Góreckiego "polskość" osiąga walor uniwersalny.
Kolekcjonerskie wydanie zawiera płytę Blu-ray Disc (HD audio-video) z "III Symfonią Pieśni Żałosnych" pod batutą kompozytora w nagraniu dokonanym 14 grudnia 2003 r. w Zakopanem, w Kościele św. Krzyża, w wykonaniu wybitnej sopranistki - Zofii Kilanowicz oraz Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach.
Jest też 48-stronicowa książka w twardej oprawie, zawierająca dwa eseje poświęcone dziełu Góreckiego, autorstwa Wiesława Stróżewskiego i prof. Andrzeja Nowaka oraz sylwetki kompozytora i wykonawców.
Okolicznościowa obwoluta ozdobiona jest ilustracją autorstwa Rafała Olbińskiego. Do wydania dołączona jest również 22-stronicowa broszura, w której pomieszczono eseje Pawła Lisickiego ("Rzeczpospolita"), Jarosława Kurskiego ("Gazeta Wyborcza"), Michała Karnowskiego ("Dziennik") i Pawła Fąfary ("Polska. The Times") diagnozujące znaczenie 50 lat (1939-1989) dla współczesnej Polski.
Wydawnictwo zostało przygotowane przez Narodowe Centrum Kultury i firmę Lipinski Royal Fidelity.
Uroczysta premiera odbędzie się w czwartek w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?