Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Górnictwem rządzi mafia: PGG chce ukarania związkowców z Sierpnia 80

Redakcja
Górnictwem rządzi mafia: PGG chce ukarania związkowców z Sierpnia 80
Górnictwem rządzi mafia: PGG chce ukarania związkowców z Sierpnia 80
- Brzydko i drogo się chłopcy bawią - mówią związkowcy Wolnego Związku Zawodowego "Sierpnia 80", komentując kolejne odwołanie zarządu Kompanii Węglowej (obecnie Polska Grupa Górnicza) od wyroku uniewinniającego liderów "Sierpnia 80" za słowa że "polskim górnictwem rządzi mafia" wypowiedziane na konferencji prasowej w 2011 roku. Czy spółka węglowa, która przeżywa bardzo poważne problemy ma pieniądze i czas na bieganie po sądach, skoro te sądy przyznają, iż związkowcy działali w dobrej wierze i w słusznej sprawie?

Władze największej spółki górniczej w Unii Europejskiej nie dają za wygraną i nie odpuszczają związkowcom. Pomimo dwóch wyroków sądów (rejonowego i okręgowego), które nie pozostawiły suchej nitki na prywatnym akcie oskarżenia skierowanym przez KW przeciwko liderom WZZ "Sierpień 80", spółka po raz kolejny się odwołała.

- Sądy to nam przyznały rację. Wszystko, co mówiliśmy potwierdził też niedawny audyt w Kompanii Węglowej. Nie wiem skąd ta zaciekłość managementu górniczego - mówi Bogusław Ziętek, przewodniczący Komisji Krajowej związku i jeden z pozwanych przez spółkę. - To też potwierdza istnienie układu w górnictwie, gdzie rączka rączkę myje. Przecież ta sprawa sprzed pięciu lat nie dotyczy ani następczyni Kompanii, czyli Polskiej Grupy Górniczej, ani ostatnich zarządów spółek. To dziwnie i głupio pojęta solidarność - podkreśla Ziętek.

Drugi z oskarżonych przez KW, Marceli Murawski (przewodniczący związku w rudzkiej kopalni "Halemba-Wirek") mówi wprost o skandalu. - Prezesiki chyba zapomnieli w jak trudnej sytuacji jest spółka. I zamiast wziąć się do roboty, by ją uratować i zamiast zacząć realizować zalecenia wynikające z audytu, chcą biegać po sądach ze swej zwykłej złośliwości i małostkowości. Pewnie, bo to nie pan prezes jeden z drugim płacą z własnej kieszeni duże pieniądze za adwokatów i za koszty sądowe, ale pieniądze te idą z budżetu spółki - zaznacza.

W przesłanym przez WZZ "Sierpień 80" skanach ostatniego wyroku sądu w tej sprawie (z 29.03.br.) przeczytać można, iż "Sąd dał wiary konsekwentnym, spójnym i logicznym wyjaśnieniom oskarżonych, którzy opisali okoliczności, w tym przyczyny zwołania konferencji prasowej". Podobnych słów próżno szukać w przypadku oceny zeznań świadków oskarżenia, który mieli problem logicznego wytłumaczenia kluczowych dla sprawy kwestii, tj. zniknięcia ze zwałów KWK "Halemba-Wirek" 50 tys. ton węgla o wartości 20 mln zł.

To właśnie w sprawie kradzieży węgla zwołana została przez "Sierpień 80" konferencja prasowa w 2011 r., na której padły ostre słowa związkowców.

W sentencji wyroku czytamy też: "Wyjaśnienia Bogusława Ziętek, co do podejrzeń braku węgla również na innych kopalniach potwierdza pismo Ministra Gospodarki, z którego wynika, że w lipcu 2009 r. podobny problem zgłaszali przedstawiciele związków zawodowych Jastrzębskiej Spółki Węglowej S.A. Wyjaśnienia Bogusława Ziętek korelowały również z zeznaniami świadka Marka Uszko, który przyznał, że poza KWK "Halemba-Wirek" braki na zwałach węgla występowały również na kopalniach "Sośnica-Makoszowy" i "Piekary"

Ponadto, Sąd zauważył, że: "Bogusław Ziętek i Marceli Murawski używając określonych sformułowań, kierowali się potrzebą, koniecznością zwrócenia uwagi opinii publicznej na skalę problemu, działali w dobrej wierze opierając się na posiadanych informacjach, kierując się zasadami doświadczenia życiowego i logiki. Sąd ponownie wskaże, że przecież to dzięki ich pismu z dnia 25.10.2010 r. zarządzono w końcu kontrolę stanu zwałów węgla na KWK "Halemba-Wirek" przez firmę zewnętrzną, a która potwierdziła ich przypuszczenia co do niezgodności tych stanów. Skutkiem ostatecznym tego pisma, wyników kontroli było skierowanie zawiadomienia o popełnionym przestępstwie, a później wydanie wyroku wobec Dariusza Smugi [dyrektor techniczny kopalni - przyp. PK].

- Panowie prezesi, czas zdjąć krótkie spodenki i zająć się naprawdę ważnymi problemami tej spółki. Nie ma co kontynuować błędnych polityk poprzednich zarządów. Gdyby oni byli poważni, to wobec sygnałów, jakie dawaliśmy im kilka lat temu, zamiast skarżyć na nas do sądu, natychmiast zaalarmowaliby organa ścigania o kradzieżach węgla. Nie dajcie się wpuszczać w maliny przez stare, skompromitowane elity zarządzające górnictwem. Miejcie swoje rozumy i odetnijcie zmurszałe smycze - apeluje Przemysław Skupin, przewodniczący "Sierpnia 80" w Polskiej Grupie Górniczej.

Przypomnijmy, związkowcy Bogusław Ziętek i Marceli Murawski podczas konferencji prasowej na początku 2011 r. oceniając fakt zniknięcia węgla ze zwałów Kopalni Węgla Kamiennego "Halemba-Wirek" w Rudzie Śląskiej stwierdzili m.in., że "polskim górnictwem rządzi mafia, dotyczy to zarówno Kompanii Węglowej, jak i innych spółek węglowych. (...) Dochodzi do sytuacji przestępczych, związanych z rozstrzyganiem przetargów, i układów mafijnych, które posługując się metodami typowymi dla mafii, decydują o tym, kto rządzi polskim górnictwem".

Jak podkreśla rzecznik WZZ "Sierpień 80" Patryk Kosela, proces ciągnie się już ponad 5 lat, a sądy zarządzają wszelkie koszty na rzecz Kompanii Węglowej, a teraz pewnie na jej następczynię - Polską Grupę Górniczą. - To my jako "Sierpień 80" wykazujemy większą dbałość o interesy i dobro spółek węglowych, niż ich zarządy. Wskazujemy palcem gdzie są patologie i którą dziurą wyciekają pieniądze. I to nas się za to ciąga po sądach. Co jest takiego w powietrzu w biurowcach zarządów spółek górniczych, że pozbawia to rozsądku, wyczucia i trzeźwości tych, którzy tam zasiadają? - pyta Kosela.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty