Górnictwo 2014: 5 kopalń do zamknięcia 15 tys. ludzi na bruk - żeby ratować górnictwo [ZDJĘCIA]

RedakcjaZaktualizowano 
Konferencja Górnictwo 2014 Lucyna Nenow
W Polsce brakuje długoterminowej polityki energetycznej i wizji działania górnictwa w narzucającej pewne ograniczenia w tej dziedzinie Unii Europejskiej. W tej sprawie powinien się porozumieć rząd i opozycja - ocenił w środę w Katowicach w czasie konferencji Górnictwo 2014 prezes Kompanii Węglowej Mirosław Taras.

Od miesięcy ta największa górnicza firma w Europie stoi przed widmem upadłości. Jak informował w połowie września Taras, spośród 14 jej kopalń rentowność utrzymywały trzy. Wynik finansowy po sześciu miesiącach wyniósł minus 342,3 mln zł, wobec 228,7 mln zł straty przed rokiem. Trudna sytuacja dotyczy także innych spółek węglowych. Branża boryka się z najniższymi od lat cenami węgla na rynkach światowych.

Podczas konferencji "Górnictwo 2014", zorganizowanej w Katowicach przez grupę Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości Taras ocenił, że brak takiej wizji oraz wieloletnie zaniedbania utrudniają obecne funkcjonowanie górnictwa. - Potrzebne są systemowe ustawy, które pokażą, gdzie jest miejsce górnictwa, bo będą kolejne rządy, a problem pozostanie. Albo partie, te które rządzą i opozycyjne siądą i napiszą sensowny program, albo górnictwa nie będzie - powiedział.

- Wiemy wprawdzie, że w najbliższych latach węgiel ma być podstawą produkcji energii elektrycznej. Nigdzie nie jest jednak zapisane, co będzie kiedy zdarzy się to, co się właśnie zdarzyło w górnictwie – kiedy koszty istotnie odbiegają od cen wegla. Skoro wymagamy od menedżerów energetyki, aby kupowali drogi węgiel polski, to kto będzie ich bronił przed prokuratorami, kiedy zarzucą im niegospodarność? To jest problem całego polskiego systemu, w którym my się bronimy przed upadłością, a menadżerowie energetyki przed prokuratorami - dodał Taras.

Zaznaczył, że konieczna jest wizja funkcjonowania polskiego górnictwa w kontekście wymogów narzucanych w tym zakresie przez Unię Europejską. - Albo górnictwo padnie, albo napiszemy programy, notyfikujemy w Unii i będzie górnictwo powoli wygaszać. Taki jest niezbędny kierunek. Zostanie na Śląsku 4 labo 5 kopalń fedrujących węgiel rentownie, zostaną może 2 kopalnie fedrujące węgiel koksujący, jedna albo 2 kopalnie w górnictwie lubelskim - przewidywał Taras.

Jego zdaniem poważną barierą jest niedozwolona w UE pomoc publiczna. - Górnictwo jest dzieckiem specjalnej troski w Unii Europejskiej, w tym sensie, że stara się je za wszelką cenę wsadzić do poprawczaka, stąd nie ma możliwości legalnego dotowania górnictwa i to jest główny problem rządu polskiego. Przynależność Polski do Unii Europejskiej i regulacje unijne powodują, że rząd legalnie tych pieniędzy do spółki jaką jest KW, legalnie dać nie może. Musi poszukować rozwiązań zastępczych - powiedział.

Odnosząc się do możliwości restrukturyzacji branży uznał, że trudno nadrobić wieloletnie zaniedbania w krótkim czasie. - Pretensje o to, że górnictwo znalazło się w takim straszliwym dołku, należy mieć do kolejnych władz, kolejnych rządów przez 10 lat wstecz dzisiaj to działania wyłącznie ratunkowe, to reanimacja trupa - mówił.
- Irytuje mnie to, gdy widzę jak bardzo polityka dominuje nad gospodarką, jak bardzo interesy partykularne poszczególnych grup politycznych są ważniejsze od trudnego sektora gospodarczego. Apelowałem i będę apelował do wszystkich opcji politycznych w Polsce, żeby zastanowiły się, co robią z polskim sektorem górnictwa węgla kamiennego i o niezrzucanie winy na ten rząd i tę koalicję. Wieloletnich zaniedbań nie da się naprawić w ciągu jednego roku czy dwóch - podkreślił.

Taras przypomniał, że w obecnej sytuacji nie ma rozwiązań bezbolesnych. - Jeżeli mamy w szybkim tempie zamknąć różnicę między kosztami a przychodami, trzeba by zlikwidować 5 kopalń i zwolnić 15 tys. ludzi. Jeżeli mamy utrzymać spokój społeczny i w naturalny sposób, spokojnie przeprowadzić rekstrukturyzację górnictwa polskiego, niestety społeczeństwo polskie i energetyka musi ponieść koszty połączenia się w jakiś sposób z polskim górnictwem - mówił.

Według danych przedstawionych na konferencji, po trzecim kwartale tego roku spółki węglowe straciły na sprzedaży węgla 1,6 mld zł. Zobowiązania na koniec września przekroczyły 12 mld zł. Jastrzębskiej Spółce Węglowej i Kompanii Węglowej nie udało się wyemitować euroobligacji, które miały poprawić ich płynność finansową. KW planuje sprzedaż 4 lub 5 kopalń Węglokoksowi. Pozyskane środki muszą mają być przeznaczone na bieżącą działalność firmy, która miesięcznie przynosi 150 mn zł strat.

- Amerykanie pukali się w głowę w kontekście tego, co się dzieje w Unii Europejskiej mówiąc o pożyczeniu nam pieniędzy. W związku z tym nie mamy pieniędzy. Zachowujemy się w pewnym sensie jak upadły szlachcic, który wyprzedaje srebra rodowe. Taka jest rzeczywistość. Znikąd pomocy. Skoro potrzebuję pieniędzy na przetrwanie kolejnego roku, muszę sprzedać te srebra rodowe - podkreślił Taras.

Pytany o ewentualność likwidacji kopalń, Taras powiedział, że nie dojdzie do tego, jeśli znajdą się pieniądze na restrukturyzację. - Jeśli ich nie będzie, prawdopodobnie nie obędzie bez przeniesienia najbardziej nierentownych kopalń do Spółki Restrukturyzacji Kopalń - mówił.

Choć koszty płac w KW wynoszą 60 proc., zdaniem Tarasa, to wcale nie płace w górnictwie są największym problemem, lecz niska wydajność i przerost zatrudnienia. - My zatrudniamy dwa razy więcej ludzi niż powinniśmy, więc nic dziwnego, że mamy bardzo wysokie koszty – powiedział Taras. Do tego dochodzą podatki obciążające górnictwo, co składa się na to, że koszt wydobycia tony węgla przekracza 313 zł. PAP


*Kto wygrał wybory w Twoim mieście? ZOBACZ WYNIKI WYBORÓW 2014
*Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku
*Zielony młody jęczmień najlepszy na odchudzanie. Jak przyrządzić? [WIDEO]
*Górnik Zabrze na dnie. Komu zależy na upadku klubu? Socios Górnik chce go ratować

polecane: FLESZ: Smartfony zamiast kas fiskalnych.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 72

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

M
Monika

A jak Państwo przekazało parenascie miliardów na utrzymanie LOT'u, to nikt sie nie sprzeciwiał?
Nie zapomnij, że Śląsk utrzymuje większość z województw w Polsce. To 20% PKB wytwarza sie w tym górniczym regionie.
Czy w nie rozumiecie, że to nie prawda, że kopalnie maja straty.
Jak to jest, że Państwo zamyka kopalnie a zachodnie Kapitały je wykupują i dobrze prosperują?
Dlaczego w mediach tak mało sie o tym mówi?
Wiecej czasu antenowego zajmuje nowy strój Pani Premier Kopacz. Niezależne media?
Tak samo z dodatkowym podatkiem na paliwo. Wszystko ukazują tak żeby społecznie było poprawnie. Niech Pan tez nie wpada w paranoje i myśli samodzielnie, bo to nie prawda, ze kopalnie maja straty bo wola to sprzedać za pół darmo, tak samo było z Hutami.
To w mądrych obywatelach jest nadzieja!

g
gosc

Ostatnio była mowa o zwalnianiu górników i wypłaty im rocznej pensji do tego nie mam pretensji ale ta pensja ma zostać wypłacona z budżetu Państwa czyli naszych podatków ja na przykład się na to nie zgadzam dlaczego moje pieniądze mają iść na górników?? prowadzę działalność w której mi nie idzie za dobrze odprowadzam podatki jak g***** przez co mi zostaje mniej w kieszeni a te pieniądze mają iść na górników którym kwk nie jest w stanie tego wypłacić moje ciężko zarobione pieniądze coś tu chyba jest nie tak.To ja zamknę moją nierentowną firmę i kto mi wypłaci roczną pensję? NIKT to dlaczego ja mam innym pomagać powinni na to mieć inny pomysł kwk się tym powinno martwić a nie sięgać do kieszeni podatników.

L
Luap

czytaj:Google,Wegiel kamienny,Wikipedia,Odkrywki!!!!Wez sie za dojenie kur ,a nie dyskutuj na tematy o ktorych niemasz pojecia!!!

A
Adi

Wszyscy mówią o "przywilejach górniczych", tylko nikt nie mówi o tym ,że są one wypłacane z "jednego worka " jakim jest fundusz płac i są to kwoty jakie są zarezerwowane na pensje, "barbórkowe" ,14-tkę i inne. Jedna pula jest tylko podzielona na to co się zarobi, żeby się nazywało, że dostałem nagrodę roczną ??? Po prostu pensja jest pomniejszona i część pieniędzy jest zdeponowana na konto "dodatków".
Kolejna rzecz to koszt wydobycia jednej tony???
sprawdźcie jakimi :opłatami, Vat'em, akcyzą, opłatami na rzecz gminy i innym "mytem" ta tona jest obciążona ? Każde urządzenie mające dopuszczenie Wyższego urzędu Górniczego, aby pracować na dole ( od zwykłej śruby ,po kombajn ścianowy) kosztuje kilkakrotnie więcej niż ta sama śruba na powierzchni. Do tego dochodzą pensje prezesów ( po kilkadziesiąt tysięcy zł, ich zastępców i zastępców -zastępców), i ich milionowe odprawy po odwołaniu- przyp. właśnie p.Taras został odwołany , WUG ,OUG , takich tworów jak Węglo-Koks, gdzie jest pełno stołków do obsadzenia i każdy chce zarobić. Czy kompania nie może sama sprzedawać węgla, tylko potrzebuje ,aż tylu pośredników ???
Dlaczego średnia pensja w górnictwie jest taka ,że mało kto pracujący na dole widzi ją "na swoje oczy" ???

Patrz wyżej !!!

Pozdrawiam,

T
Tyta

coby gorole mieli kaj swoje politykierstwo powciskac

L
Luap

tys jest gupi jak ociepka siana:odkrywkowo:10-30x taniej,kapito????

S
Schlonsok

W Ameryce fedrujom kolo 800 milionow ton na rok, uo Australi niy byda juz pisol.Polckie kolonizatory, czego sie niy chycom to je kaput, a zodyn niy jes winny ,yno piniyndzy brakuje.

L
Luap

Niemcy nie maja takich stoczni jakie bys ty chcial zeby mieli!

L
Luap

chory.Jakiej gotowosci:Dlaczego tyle nieukow zyje nad Wisla!!!???????????????

L
Luap

dokladnie ciolku.Niemcy po wojnie mieli 230 kopaln,teraz do 2018 sa jeszcze 2 i to dlatego bo maja przemysl maszyn gorniczych.Oprocz tego ,RAG,zostal powolany do likwidacji szkod gorn.;co trwa ok.50 lat!!
Finasuja tez DB i to juz wszystko.Gosp.niemiecka znasz po lebkach bo nawet te 11,5 to mniej niz Polaka otrzymuje od Niemiec przez UE i kwota dla Niemiec jest smiesznie mala!Ale to bys musial umiec liczyc!!!

t
tyle w temacie!!!

j.w.

B
BEBA

zapomniałem dodać ; bo porządnych pracowników macie w doooopie (żeby nie było że wszystkich pracowników do jednego wora)

g
gaga

Bartek zgadzam się z Tobą na jednego górnika pracującego faktycznie na dole przypada kilka osób po co. Co niektórzy nigdy nie zjechali na dół nie spędzili ani jednej szychty na dole, nie wiedzą jak tam jest a biorą dołowe wypłaty dlaczego?????????????

b
bartek

Jak za duzo ludzi to poco w kopalniach tyle ludzi niepotrzebnych typu 6 nad sztygarow do 1 rzeczy, w kazdym biurze 8 bab i kazda niema czasu

n
nowy

lekarzy,policję,wojsko,straż pożarną itd itd puknij się w czółko !!!

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3