Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Górnictwo: jest źle, a będzie jeszcze gorzej. Branża nie ma wątpliwości

Redakcja
Konferencja Górnictwo odbywała się w Katowicach. Specjaliści podkreślali, że przed nami trudny 2016 rok.
Konferencja Górnictwo odbywała się w Katowicach. Specjaliści podkreślali, że przed nami trudny 2016 rok. Maciej Gapiński/Dziennik Zachodni
W październiku polskie kopalnie nie przyniosły straty. Ba, zakończyły też miesiąc nawet z niewielkim zyskiem. Na każdej tonie węgla zarobiły... 75 groszy. Niewiele, ale wobec ponad 56 zł straty (tak było w lutym) ten wynik może naprawdę cieszyć. Niestety to była jedyna dobra wiadomość, jaką usłyszeliśmy podczas odbywającej się dziś w Katowicach konferencji „Górnictwo 2015”.

Katalog złych informacji od wielu miesięcy jest ten sam: duża ilość węgla na rynkach i jego niskie ceny, a także słaba wydajność polskich kopalń w parze z ich niedoinwestowaniem. Ucieczką do przodu może (i powinno) być dokapitalizowanie branży tak, aby mogła konkurować cenowo z innymi producentami. Tak właśnie w ciągu ostatnich kilku lat zrobiono w „Silesii” w Czechowicach Dziedzicach. 

 

ZOBACZ KONIECZNIE GALERIĘ ZDJĘĆ:

DLACZEGO MAMY ZA DUŻO WĘGLA, KTÓREGO NIKT NIE CHCE KUPOWAĆ?

- W Silesii jest jednak kapitał od inwestora, a polskie kopalnie tego nie mają. Bo kiedy był kapitał, to go roztrwoniono, a dziś kopalnie nie mają skąd go wziąć – wskazał Jerzy Markowski, były wiceminister gospodarki. 

Niechętne do kredytowania inwestycji w górnictwie są banki, a własne możliwości działania branży zostały już praktycznie wykorzystane. 

PREMIER BEATA SZYDŁO PROPONUJE INTERWENCYJNY WYKUP WĘGLA. ALE TO NIEMOŻLIWE!

Wprost powiedział to prezes Silesii, Michał Herman wskazując, że zalegający na zwałach węgiel w praktyce jest już sprzedany (bądź stanowi zastaw bankowy), a to, co na nich zostało często faktycznie warte jest mniej niż zakładano. Zwrócił też uwagę fakt, że spółkom zapłacono za transakcje, które faktycznie nie zostały zrealizowane. 

- Trudne czasy nie są za nami, ale przed nami. 90 procent źródeł gotówki w spółkach wydobywczych zostały wykorzystane. Polskie górnictwo potrzebuje się rozwijać, ale nie ma na to pieniędzy – stwierdził prezes Herman. 

Michał Wroński

 

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera