Górnicy fedrują w kopalni Murcki-Staszic pomimo zagrożenia metanowego

Redakcja
Ciągle ważą się losy wydobycia ze ściany 8b-S w pokładzie 510 w KWK "Murcki-Staszic". To jedna z najtrudniejszych ścian metanowych w całym górnictwie węgla kamiennego, a nie tylko w KHW SA, do której należy ta kopalnia.

Pięciokrotnie zatrzymywano roboty eksploatacyjne na mocy decyzji dyrektora Okręgowego Urzędu Górniczego w Katowicach. Dwa razy nad organizacją robót górniczych, przewietrzaniem i jej odmetanowaniem debatowała Komisja do spraw Atmosfery Kopalnianej i Zagrożeń Aerologicznych w Podziemnych Zakładach Górniczych, działająca przy Wyższym Urzędzie Górniczym.

26 września br. dyrektor OUG nakazał zatrzymać eksploatację ściany 8b-S z dwóch powodów: nagromadzenie metanu o zawartości większej niż 2 proc. (maksymalne stężenie 2,3) oraz braku wymaganej ilości pyłu kamiennego w zaporze przeciwwybuchowej. Była to już piąta decyzja zatrzymująca roboty od początku uruchomienia ściany (4 marca, 8 lipca, 24 sierpnia, 15 września, 26 września). Za każdym razem najważniejszym wskazaniem do zatrzymywania robot było wysokie stężenie metanu. Ścianę, od początku uruchomienia, kontrolowano aż 12 razy.

NAJNOWSZE INFORMACJE Z KOPALŃ I SPÓŁEK WĘGLOWYCH

Trzykrotnie inspektorzy nie mogli przeprowadzić wszystkich czynności kontrolnych z powodu niebezpiecznych stężeń metanu (przekraczających dopuszczalne normy). Obecnie wydobycie jest prowadzone, ale kierownictwo nadzoru górniczego apeluje nie tylko do załogi Ruchu "Staszic" o szczególną ostrożność. Przy dużym zagrożeniu metanowym pracownik nie może popełniać błędów.

- Od początku eksploatacji pokładu 510 ścianą 8b-S, czyli od 24 stycznia bieżącego roku, najtrudniejszym do opanowania w tym rejonie jest zagrożenie metanowe. Od stycznia do lipca odnotowano 2400 przekroczeń dopuszczalnych stężeń metanu, na łączny czas 28000 minut.

Przekroczenia te wahały się od 2,5 do 5 procent. Wynikało to z wysokiej metanowości wentylacyjnej rejonu, o wartościach dochodzących do 32 m3CH4/min, a szczególnie w trakcie urabiania w ścianie, przy zastosowanym tam systemie przewietrzania sposobem na "U". Wdrażanie ustaleń kopalnianego zespołu ds. zagrożeń wentylacyjno - metanowych nie przyniosło oczekiwanych skutków w postaci obniżenia poziomu zagrożenia metanowego. Dlatego konieczne było wstrzymanie dalszej eksploatacji do czasu zastosowania dodatkowych działań profilaktycznych, zaopiniowanych przez Komisję ds. Atmosfery i Zagrożeń Aerologicznych w Podziemnych Zakładach Górniczych - wyjaśnia Jerzy Kolasa, dyrektor OUG w Katowicach.

*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera
19 sierpnia br. eksperci z Komisji ds. Atmosfery i Zagrożeń Aerologicznych w Podziemnych Zakładach Górniczych pozytywnie zaopiniowali realizację swoich zaleceń z lipca br. przez pracowników kopalni. Ponadto stwierdzili, że w obecnych warunkach możliwy jest postęp ściany do 3 metrów na dobę. Niestety, problemy z metanem ujawniły się ponownie.

NAJNOWSZE INFORMACJE Z KOPALŃ I SPÓŁEK WĘGLOWYCH

- Ściana jest jedną z trzech rejonów szczególnego nadzoru w okręgu naszego działania. Była i będzie kontrolowana ze zwiększoną częstotliwością. Przy sprawdzaniu zagrożenia metanowego posługujemy się nie tylko czujnikami metanometrii automatycznej, ale także własnymi urządzeniami pomiarowymi - dodaje dyrektor Kolasa.

Ściana 8b-S w KWK "Murcki-Staszic" jest wyjątkowo trudna. IV kategoria zagrożenia metanowego, III stopień zagrożenia tąpaniami, sąsiedztwo pola pożarowego oraz eksploatacja poniżej poziomu udostępnienia. Te czynniki zadecydowały, że Okręgowy Urząd Górniczy w Katowicach od początku zakwalifikował ją do rejonów szczególnego nadzoru. W kopalniach węgla kamiennego takich rejonów, kontrolowanych nie rzadziej niż raz na dwa miesiące, jest obecnie dziewięć. Zmieniają się, zależnie od postępu robót górniczych. Zatrzymywanie eksploatacji lub ruchu urządzeń są metodą działania nadzoru górniczego jedną z najdokuczliwszych dla przedsiębiorców. Nie ma jednak innego równie skutecznego sposobu wymuszania właściwej profilaktyki i zwalczania zagrożeń występujących pod ziemią.

W tym roku - od stycznia do 31 sierpnia - Departament Warunków Pracy WUG odnotował w kopalniach węgla kamiennego 1113 zatrzymanych prac i urządzeń, w tym 261 robót. W 2010 r. takich zdarzeń było 1727, w tym 359 robót.

*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Złe prognozy dla polskiego eksportu

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

r
ruda

jeżeli pojawi się realne zagrożenie to jestem pewna, że odpowiedzialne osoby podejmą właściwe decyzje

Dodaj ogłoszenie