MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Górnicy JSW wywalczyli 14-tki. Jeśli nie dostaną w terminie, JSW wypłaci odsetki ZOBACZ POROZUMIENIE

Związkowcy JSW wywalczyli 14-pensje dla górników
Związkowcy JSW wywalczyli 14-pensje dla górników Dziennik Zachodni
Wczoraj zawarto porozumienie pomiędzy Jastrzębską Spółką Weglową a Zakładową Organizacją Koordynacją NSZZ "Solidarność", Związkiem Zawodowym "Kadra", Federacją Związku Zawodowego Górników i Zakładową Organizacją Koordynacyjną ZZ "Kontra", w którym JSW deklaruje wypłatę odsetek za przesunięcie terminu wypłacenia 14-stek za 2015 rok. W dodatku cena za akcje JSW jest najniższa w historii Spółki!

Zgodnie z porozumieniem, jakie zostało wczoraj zawarte w Jastrzębskiej Spółce Węglowej, 14-ta pensja za 2015 r. zostanie obliczona według zasad stosowanych przy wyliczaniu nagrody za rok 2014. Ma ona zostać wypłacona pracownikom do 1 czerwca 2016 roku, ale to nie wszystko, bo według dokumentu pracodawca, czyli JSW, będzie musiał wypłacić pracownikom... odsetki. 

- Pracodawca będzie zobowiązany do wypłaty na rzecz pracowników JSW odsetek ustawowych z tytułu przesunięcia wypłaty 14-tej pensji względem terminu wypłaty obowiązującego w poprzednich latach, naliczanych począwszy od dnia 15 lutego 2016 roku - czytamy w porozumieniu.

Wypłata odsetek ma nastąpić w tym samym terminie, w którym JSW chce wypłacić 14-tą pensję za 2015 r., tj. do 1 czerwca 2016 roku. Jak informują w Spółce, "to ostatnie zaległe świadczenie, które pracodawca zdecydował się wypłacić, gdyż pracownicy nabyli do niego prawo przed zawarciem lutowego porozumienia ze stroną społeczną".

- W dalszym ciągu obowiązują zapisy porozumienia zawartego z reprezentatywnymi organizacjami związkowymi z JSW 16 września tego roku, które wprowadziło istotne ograniczenia świadczeń wypłacanych pracownikom. Zgodnie z nim przez okres 3 lat – poczynając od 2016 roku – w JSW została wstrzymana m.in. wypłata 14. i deputatu węglowego, a w przypadku administracji również Barbórki. Pozwoli to w okresie tych trzech lat ograniczyć koszty pracy o około 2 mld złotych, a więc o 20 procent. Podobnej wysokości obniżki  zastosowano wobec wszystkich dyrektorów kopalni i zakładów JSW oraz dyrektorów biur zatrudnionych w biurze zarządu. O tyle zostały również ograniczone  wynagrodzenia zarządu JSW i spółek zależnych - przypomina Katarzyna Jabłońska-Bajer, rzeczniczka Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Tymczasem sytuacja, w której JSW decyduje się wypłacić odsetki pracowników powoduje, że ekonomiści mówią wprost: "To pętla na szyi Spółki". 

- Jeżeli pojawiają się jakieś zobowiązania, które nie zostały spełnione, to normalnym jest, że przysługują poszkodowanym odsetki. Związki z tego skorzystały, nie dbając jednak o firmę, a o własny interes. Związkowcy zapomnieli o interesie JSW i tak się dzieje, niestety, już od bardzo dawna. Teraz Spółka może być w jeszcze trudniejszej sytuacji. Nie wiem, czy będą mieli dodatkowe pieniądze na wypłacenie odsetek. Badania koniunktury rynku wskazują, że tych funduszy nie będzie. Wszystkie źródła energii, tj. ropa i węgiel, tanieją. Ropa poniżej 30 dolarów za baryłkę to straszna wizja - ocenia prof. Andrzej Barczak z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.

Równie niepokojąca jest cena za akcje Jastrzębskiej Spółki Węglowej, która wynosi teraz dokładnie 8,79 zł. - To najniższa cena akcji w historii. A przecież pamiętamy, ile kosztowały akcje jeszcze nie tak dawno temu [w 2011 roku blisko 140 zł - red.] - dodaje prof. Barczak i mówi, że taka cena akcji świadczy o tym, że rynek "negatywnie ocenia to, co się dzieje w JSW".

- Trzeba się wsłuchiwać w notowania giełdowe i w to, co rynek mówi. Oczywiście nie przekłada się to na finansową sytuację Spółki, ale pokazuje atmosferę, jaka zapanowała. Pozycjonuje to JSW na rynku, a ta pozycja nie jest teraz najlepsza. W Związkach jest dużo mądrych ludzi, którzy powinni brać to pod uwagę, a nie patrzeć wyłącznie na swój interes. Nadzieja, że nic się JSW nie stanie, bo "państwo Spółce pomoże", jest złudna. Związkowcy nie chcą dopuszczać do siebie tego, że JSW może upaść - kontynuuje prof. Andrzej Barczak.

Ekonomiści podkreślają, że wielu ulega "naciskom populistów w Związkach, którzy niestety mają większość".

- Rozmawiałem ze związkowcami i oni są pewni, że ich firmie nic się nie stanie, niezależnie od tego, co się dzieje na rynku. Nie wszyscy oczywiście tak myślą, ale ci, którzy tym naciskom populistów ulegają - mówi prof. Barczak. 

Na stronie Federacji Związków Zawodowych "Jedność" czytamy z kolei, że "beton związkowy JSW znów sprzedaje załogę". - Okazuje się, że to "Jedność" ma rację, co do sposobu wypłaty 14-tej pensji. Wystraszeni naszymi działaniami i kolejną lawiną pozwów w następnym już „zakulisowym porozumieniu za zielonym stolikiem” zawierają zapis, że pracodawca będzie zobowiązany wraz z 14-stką wypłacić ustawowe odsetki liczone od 15-go lutego - piszą na swoim portalu informacyjnym.

Dalej czytamy, że "sprzedajni pseudo-związkowcy działają na szkodę pracowników JSW, działają na szkodę swoich członków, nie obchodzi ich to, że większość z Was ma zaplanowane wydatki".

- Pozostaje pytanie; czy do czerwca, kiedy będzie zbliżał się kolejny termin uzgodnień z bankami w sprawie obligacji, nie okaże się znowu, że beton związkowy będzie nadal mógł w Waszym imieniu podpisać kolejne porozumienia zawieszające jednak wypłatę 14-stki?! - grzmią w komunikacie. 

Bartosz Wojsa

 

ZOBACZ TEKST POROZUMIENIA ZWIĄZKOWCÓW Z ZARZĄDEM JASTRZĘBSKIEJ SPÓŁKI WĘGLOWEJ NA ZDJĘCIACH PONIŻEJ
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni