Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Górnicy nie myślą o JSW? Mają dość wyrzeczeń

Bartosz Wojsa
W czasie styczniowo-lutowego strajku w 2015 r. Jastrzębska Spółka Węglowa straciła ok. 460 mln zł. Górnicy nie chcieli wówczas wcielenia w życie planu oszczędnościowego i ograniczenia świadczeń
W czasie styczniowo-lutowego strajku w 2015 r. Jastrzębska Spółka Węglowa straciła ok. 460 mln zł. Górnicy nie chcieli wówczas wcielenia w życie planu oszczędnościowego i ograniczenia świadczeń Arkadiusz Ławrywaniec
Jastrzębska Spółka Węglowa wypłaci górnikom 14-stki. Za opóźnienia wręczy im także... odsetki. Ekonomiści grzmią, że to dobije Spółkę. - Dużo już było wyrzeczeń - odpowiadają Związkowcy.

Blisko 200 milionów na wypłatę czternastek dla górników, najniższa cena za akcję w historii (poniżej 9 zł) i 624 miliony na minusie za pierwsze trzy kwartały ubiegłego roku - Jastrzębska Spółka Węglowa sięga finansowego dna. Ale to nie przeszkodziło Związkowcom w zawarciu porozumienia (13 stycznia), w którym JSW zadeklarowało doliczenie do 14-stek odsetek w wysokości łącznej ok. 3 mln złotych, które w ramach zadośćuczynienia za opóźnienia związane z wypłatą czternastek mają dostać górnicy.

- Jeżeli pojawiają się jakieś zobowiązania, które nie zostały spełnione, to normalnym jest, że przysługują poszkodowanym odsetki. Związki z tego skorzystały, nie dbając jednak o firmę, a o własny interes. Związkowcy zapomnieli o interesie JSW i tak się dzieje, niestety, już od bardzo dawna. Teraz Spółka może być w jeszcze trudniejszej sytuacji. Nie wiem, czy będą mieli dodatkowe pieniądze na wypłacenie odsetek. Badania koniunktury rynku wskazują, że tych funduszy nie będzie. Wszystkie źródła energii, tj. ropa i węgiel, tanieją. Ropa poniżej 30 dolarów za baryłkę to straszna wizja - ostrzega prof. Andrzej Barczak z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.

Wypłata odsetek ma nastąpić w tym samym terminie, w którym JSW chce wypłacić 14-tą pensję za 2015 r., tj. do 1 czerwca 2016 roku. Jak informują w Spółce, “to ostatnie zaległe świadczenie, które pracodawca zdecydował się wypłacić, gdyż pracownicy nabyli do niego prawo przed zawarciem lutowego porozumienia ze stroną społeczną”. Odsetki będą naliczane od 15 lutego.

Tymczasem nasuwa się nam jedno pytanie: czy w obliczu trudnej sytuacji Spółki, Związkowcy nie mogli odpuścić sobie odsetek, by ratować firmę?

- Związkowcy mogliby wszystko sobie odpuścić. Już odpuściliśmy tyle rzeczy, których pracownicy nie będą mieli od 2016 roku. Od samego początku było wiadomo, że górnicy otrzymają 14-stki. To porozumienie podpisaliśmy wyłącznie po to, by pracownicy indywidualnie pod namową bardziej roszczeniowych Związkowców, nie składali pozwów do sądu - wyjaśnia Roman Brudziński, szef kadry “Zofiówka”.

Mowa tutaj o mającym trwać trzy lata od 2016 r. ograniczeniu świadczeń pracowniczych, wstrzymaniu wypłaty 14-stek i deputatu węglowego, a w przypadku administracji również Barbórki. Jak tłumaczyła Jastrzębska Spółka Węglowa, ma to pozwolić w tym czasie ograniczyć koszty pracy o ok. 2 mld złotych, a więc o 20 proc. - Podobnej wysokości obniżki zastosowano wobec wszystkich dyrektorów kopalni i zakładów JSW oraz dyrektorów biur zatrudnionych w biurze zarządu. O tyle zostały również ograniczone wynagrodzenia zarządu JSW i spółek zależnych - przypomina Katarzyna Jabłońska-Bajer, rzeczniczka JSW.

Związkowcy bronią się, że doliczenie odsetek nie jest ich zachłannością, a ochroną przed pracownikami i emerytami, którzy mogliby złożyć pozwy przeciwko spółkom górniczym. - Przenieśliśmy termin nagle, ale do 1 czerwca 2016 roku Spółka zdąży wszystko wypłacić - obiecuje Brudziński.

Z kolei ekonomości podkreślają, że wielu górników ulega “naciskom populistów w Związkach, którzy niestety mają większość”.
- Rozmawiałem ze Związkowcami i oni są przekonani, że w ich firmie nie ma zagrożenia. Nadzieja, że nic się JSW nie stanie, bo “państwo Spółce pomoże”, jest złudna. Związkowcy nie chcą dopuszczać do siebie myśli, że JSW może upaść - dodaje prof. Andrzej Barczak.

Czternastki opóźnione

W JSW czternastki za 2015 rok miały zostać wypłacone do 15 lutego, ale termin ten został przesunięty. Nie inaczej jest w innych spółkach górniczych.

Katowicki Holding Węglowy miał wypłacić górnikom 14-stki do 5 lutego, ale już teraz trwają rozmowy ze związkami, żeby dodatki wypłacić w dwóch ratach. Zwłaszcza, że jest to wydatek około 100 milionów złotych. - Tak się dzieje od lat. Koniec roku to zbieżność różnych płatności, wszystkie firmy górnicze mają więc ten samym problem. Chcemy przesunąć wypłacenie 14-stek w czasie i rozbić je na dwie raty. Jednorazowy wypływ takiej sumy jest wówczas mniejszy, a warto pamiętać, że my ciągle walczymy o płynność finansową - tłumaczy Wojciech Jaros, rzecznik Katowickiego Holdingu Węglowego. Z kolei Kompanię Węglową wypłacenie czternastek dla górników za 2015 rok będzie kosztować, bagatela, 226 mln zł. Pod tym względem firma przebija nawet JSW (192 mln zł). Nie wiadomo jednak, czy 14-stki trafią do rąk górników w terminie. - Nie zostały jeszcze podjęte rozmowy na ten temat, więc jest za wcześnie, by o tym mówić. W zeszłym roku wyglądało to tak, że wypłacaliśmy 14-stki w dwóch ratach. Pierwszą do 13 lutego, a drugą do 30 czerwca. Nie wiem, czy tym razem będzie podobne - tłumaczy Tomasz Głogowski, rzecznik Kompanii Węglowej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Kiedy w Polsce czterodniowy tydzień pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera