MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Górnicy nienawidzą prezesa Zagórowskiego i eskalują strajk na Śląsku. Dlaczego? [STRAJK W JSW]

Michał Wroński
Jarosław Zagórowski, prezes JSW,
Jarosław Zagórowski, prezes JSW, Dziennik Zachodni
Strajk w JSW się rozszerza. Płace zeszły na dalszy plan. Spór w Jastrzębskiej Spółce Węglowej dotyczy w tej chwili głównie odwołania jej wieloletniego prezesa Jarosława Zagórowskiego. Dlaczego górnicy nienawidzą prezesa Zagórowskiego i eskalują strajk na Śląsku? CZYTAJ KONIECZNIE

STRAJK W JSW

Ile warta jest głowa Jarosława Zagórowskiego? Dla związkowców i protestujących górników JSW zapewne bardzo wiele. Tak wiele, że przyglądający się wydarzeniom w Jastrzębiu zdążyli już chyba zapomnieć jakie były przyczyny strajku. Zamrożenie płac? Czternastka w ratach? Ograniczenie liczby zatrudnionych na kopalniach emerytów? Kogo to dziś obchodzi? Spór w koncernie przeniósł się ze płaszczyzny merytorycznej na poziom personalnej wymiany ciosów. Bo najważniejsze jest to, że Zagórowski musi odejść. Tylko dlaczego? Co sprawia, że prezes JSW budzi tak skrajne emocje?

ZOBACZ KONIECZNIE:
STRAJK NA ŚLĄSKU PRZYBIERA NA SILE: AKCJE W ŚRODĘ SZYBKIE I SPEKTAKULARNE

Pensja w górę o 400 proc. To się nazywa podwyżka

Jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze? Owszem, związkowcy z lubością wyliczają dziś 80 mln zł, jakie pochłonął remont siedziby JSW, czy 27 mln zł "wpompowanych" w gdyński hotel "Różany Gaj". Chętnie mówią milionach złotych trafiających do zewnętrznych firm, świadczących usługi konsultingowe, czy PR-owskie.

CZYTAJ KONIECZNIE:
ZAGÓROWSKI: GROŹBA UPADKU JSW JEST REALNA

Tweety o strajknaśląsku

Najbardziej kłuje ich jednak w oczy sama pensja Zagórowskiego. Trudno zresztą się dziwić. Prezes JSW zatrudniony jest na kontrakcie menadżerskim (nie dotyczy go więc ustawa kominowa), a ponad 1,4 miliona zł, skasowane przez niego (razem z premiami) w rekordowym dla jego portfela roku 2012 robi wrażenie. Zwłaszcza jeśli zestawi się to z informacją, że w grudniu 2011 roku pensje zarządu zostały podniesione o 400 proc.! I choć w lipcu ub.r., zarząd JSW podjął decyzję o obniżeniu sobie wynagrodzeń o 10 procent, to nie zamknęło to ust tym, którzy wypominali prezesowi wyśrubowane zarobki.

Nie boi się zwolnić z pracy górniczych związkowców

Jeszcze większe emocje niźli same zarobki Zagórowskiego wywołuje jednak styl jego rządów. Można się albo nim zachwycać, albo go nienawidzić.
STRAJK W JSW

Po stronie zachwyconych znaleźć można głównie liberalnych publicystów, ekonomistów i wszystkich tych, którzy uważają, że związki zawodowe mają w górnictwie zbyt wiele do gadania. A Zagórowski nie zamierza takiego stanu rzeczy tolerować. Ze związkowcami rozmawia twardo, nic sobie nie robiąc z manifestacji, okrzyków i palenia opon. Nie waha się wytykać im generowanych kosztów (w spółce bez problemu można dowiedzieć się, że 45 działających tam organizacji związkowych kosztuje koncern 11 mln zł rocznie).

Tweety o strajknaśląsku

Prezes nie boi się dyscyplinarnie zwolnić związkowców z pracy, jak zrobił ostatnio z dziewiątką inicjatorów podziemnego strajku na KWK Budryk, ani też ciągać się z nimi po sądach jak to zdarzyło się po słynnym proteście w tej samej kopalni zimą 2007 r. W tym drugim przypadku prawnicza batalia zakończyła się przegraną koncernu (sąd uznał strajk za legalny), w tym pierwszym decyzja spółki była niczym celowe dolanie oliwy do ognia, bo trudno uwierzyć, że zarząd nie wiedział jaka będzie reakcja górniczych związków. Wyglądało to wręcz jak zaproszenie do rozróby. Z tych też powodów związkowi liderzy zarzucają Zagórowskiemu arogancję, brak woli i umiejętności dialogu, bądź wręcz dążenie do konfrontacji.

Porozumienia z Jastrzębia to już jest anachronizm?

Potyczki ze związkami nie są jednak dla Zagórowskiego celem samym w sobie. To raczej konsekwencja jego działań związanych z zarządzaniem spółką i próbami zmian warunków pracy i płacy. Prezes JSW wprost nazywa zapisy Porozumień Jastrzębskich anachronizmem i postuluje wprowadzenie rozwiązań adekwatnych do "nowych czasów". Stąd pomysł 6-dniowego tygodnia pracy, uzależnienia wypłaty "czternastki" od wyników finansowych spółki, rezygnacji z dodatku do pensji i zasiłku chorobowego na czas L4, czy czasowego zamrożenie wynagrodzeń na okres dekoniunktury.
STRAJK W JSW

- Zmiany powinne zmierzać w takim kierunku, aby pracownicy byli premiowani za efektywność i rzeczywistą pracę, a nie za przynależność do sektora i samo przychodzenie do pracy. Większość pracowników w Polsce już dawno funkcjonuje w oparciu o taki system - mówił w grudniu na naszych łamach Zagórowski dopominając się, aby nowo przyjmowanych pracowników nie obejmowały już dotychczasowe warunki pracy.

- To samo tyczy się górniczych przywilejów. Reforma powinna zmierzać ku temu, aby mądrze sprawdzić komu one faktyczni się należą. Przecież gdyby sięgnąć do genezy Karty Górnika, to ona była przeznaczona do tych najciężej pracujących pod ziemią. Rozszerzenie jej zapisów na pozostałych, tylko z tytułu ich przynależności do sektora, nie jest sprawiedliwe - tłumaczył swój punkt widzenia Zagórowski.

Tweety o strajknaśląsku

Takie wypowiedzi nie mogą mu oczywiście przysparzać sympatii wśród załogi. I jeśli cokolwiek może w tej sytuacji dziwić to fakt, że Zagórowski utrzymał się na stanowisku prezesa od 2007 roku. Dla porównania - Kompanią Węglową w tym czasie kierowało już pięciu prezesów (obecny jest szóstym na tej liście).

Strajkujący górnik: JSW boryka się z problemami, a zarząd wydaje ogromne kwoty na doradców

- Jak można w sytuacji, w której JSW boryka się z problemami, wydawać tak ogromne kwoty na różnego rodzajów ekspertów, prawników czy doradców? - pytają protestujący górnicy. Związkowcy krytykują zarząd spółki za rozrzutność. Szczególnie krytykują wydanie przez Jastrzębską Spółkę Węglową 100 mln zł na ekspertyzy, za co można by zapewnić pracę kilkudziesięciu osobom.

Wideo: TVP/x-news


*Zamieszki przed siedzibą JSW: Policja znowu strzelała do związkowców WIDEO + ZDJĘCIA
*Psychopata z Zabrza więził kobietę w kanale. Opis tortur jest drastyczny. Czy zostanie skazany?
*Zielony jęczmień na odchudzanie? Tak! To działa. Właśnie zielony jęczmień stosują gwiazdy TV
*Zwolnienia grupowe w Biedronce to fakt. Oto pracownicy do zwolnienia
*Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni