Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Górnicze święto w Rybniku. W kościele w Boguszowicach poświęcono sztandar KWK ROW. Zespoloną kopalnię tworzą cztery ruchy z Rybnika i okolic

Piotr Chrobok
Piotr Chrobok
Msza podczas której poświęcono kopalniany sztandar miała górniczy charakter.
Msza podczas której poświęcono kopalniany sztandar miała górniczy charakter. Daniel Wojaczek
Tworzące KWK ROW cztery ruchy kopalń z Rybnika i okolicznych miast: KWK Jankowice, KWK Chwałowice, KWK Marcel oraz KWK Rydułtowy doczekały się wspólnego sztandaru. Uroczystość poświęcenia wspólnego sztandaru czteroruchowej kopalni odbyła się w kościele pw. św. Barbary w Rybniku-Boguszowicach.

Górnicza uroczystość w Rybniku-Boguszowicach

Górnicy kopalń wchodzących w skład KWK ROW, jej szefostwo z dyrektorem Tomaszem Tkoczem na czele oraz kierownikami ruchów: Jankowice, Chwałowice, Marcel i Rydułtowy, a także władze Polskiej Grupy Górniczej, do której ona należy wzięli udział w uroczystym poświęceniu sztandaru zespolonej KWK ROW.

Wspólny sztandar czterech ruchów został poświęcony podczas mszy św., która została odprawiona w kościele pw. św. Barbary w Rybniku-Boguszowicach. Oprawa mszy miała bardzo górniczy charakter. Grała górnicza orkiestra, a oprócz najważniejszego sztandaru, obecnych było kilkanaście innych pocztów sztandarowych ze sztandarami poszczególnych kopalń tworzących KWK ROW oraz działających w niej związków zawodowych.

KWK ROW doczekała się sztandaru

Do tej pory KWK ROW nie miała swojego sztandaru, który byłby wspólny dla tworzących ją ruchów. Swoje, osobne sztandary miały natomiast wchodzące w jej skład KWK Jankowice, KWK Chwałowice, KWK Marcel i KWK Rydułtowy. Na nowym sztandarze znajduje się wizerunek św. Barbary. Już po błogosławieństwie został on zaprezentowany osobom uczestniczącym we mszy.

W homilii, którą wygłosił proboszcz parafii na boguszowickim osiedlu - ks. Piotr Rożyk - nie zabrakło nawiązań właśnie do sztandarów. Jak mówił kaznodzieja, sztandar to istota wspólnot tworzonych przez człowieka. O tym mówią nawet pisma kościoła, który odniósł się do słów księgi błogosławieństw.

- W księdze błogosławieństw są takie słowa ze społecznej natury człowieka wynika potrzeba więzi z innymi ludźmi. Aby człowiek mógł się prawidłowo rozwijać i żyć sensownie na tej ziemi w celu podtrzymania tej więzi ludzie posługują się różnorodnymi symbolami do których należą także sztandary i chorągwie. Wyrażają one przynależność do różnych grup i stowarzyszeń w których ludzie się łączą w dążeniu do wspólnych ideałów w obronie wspólnych interesów czy też dla zamanifestowania zbieżnych poglądów. I to jest właśnie istota tych wspólnych wspólnot które zakładamy pod sztandarami których stajemy - powiedział podczas homilii ks. Piotr Różyk.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera