MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Górnicze tradycje kopalni kruszcowych na ziemi tarnogórskiej trafią na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego?

MAJ
Unikatowe na skalę świata górnicze tradycje kopalni kruszcowych na ziemi tarnogórskiej mają szansę na wpis na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. W sobotę, 19 listopada, odbędą się konsultacje społeczne w tej sprawie.

W sobotę, 19 listopada, o godzinie 10.00 w sali kinowej Zabytkowej Kopalni Srebra przy ul. Szczęść Boże 81 w Tarnowskich Górach zaplanowano spotkanie i konsultacje społeczne w sprawie tarnogórskiego kultu świętej Barbary.

Organizatorem jest Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, które we współpracy z różnymi instytucjami i pasjonatami rozpoczyna starania o wpisanie na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego unikatowych na skalę świata górniczych tradycje kopalni kruszcowych na ziemi tarnogórskiej. W mieście nadal silny jest kult św. Barbary, która patronuje górnikom, a 4 grudnia obchodzona jest tradycyjna barbórka.

W najbliższą sobotę o godz. 10.00 spotkanie rozpocznie się od wprowadzenia i wyjaśnienia tego, czym jest niematerialne dziedzictwo kulturowe oraz Krajowy inwentarz ,,żywego’’ dziedzictwa. Sprawę tę przybliży Agata Mucha, koordynator ds. Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego, Pracownia Terenowa NID w Katowicach. Z kolei o godz. 10.30 zaplanowano omówienie charakteru i historii kultu św. Barbary oraz uroczystości barbórkowych, a o godz. 11.00 - dyskusję, pytania oraz wybór przedstawiciela depozytariuszy. Pół godziny później odbędzie się debata i podjęta zostanie próba wypracowanie roboczej struktury wniosku.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Atak migranta na granicy. Ranny polski żołnierz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera