Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Górnicze wdowy: Jesteśmy silne, piszemy, by to pokazać

Ola Szatan
Ewa Nowak (pierwsza z lewej) wysłała pracę na konkurs. Opowiedziała w niej o śmierci męża.
Ewa Nowak (pierwsza z lewej) wysłała pracę na konkurs. Opowiedziała w niej o śmierci męża. fot. Tomasz Kiełkowski.
Listy do męża, których nie zdążyło się wysłać albo dziennik, w którym zawarto najbardziej osobiste wspomnienia z pierwszych dni żałoby - prace nadesłane na konkurs "Moje życie po wypadku" były niezwykle wzruszające.

Już w najbliższy poniedziałek, 28 lutego, poznamy laureatów konkursu literackiego, zorganizowanego przez Zarząd Krajowy Związku Zawodowego Ratowników Górniczych w Polsce, Główny Instytut Górnictwa oraz Fundację Rodzin Górniczych.

W tym wyjątkowym projekcie, w którym oceniano pamiętniki, mogły wziąć udział wdowy po górnikach i dzieci pracowników kopalń, którzy ulegli wypadkom oraz ratownicy górniczy.

56 prac przekazano komisji konkursowej, w której znalazło się dziewięciu ekspertów pod przewodnictwem profesora Instytutu Socjologii na Uniwersytecie Śląskim, Wojciecha Świątkiewicza.

- Nadesłane prace były bardzo wzruszające. Opisywały przeżycia związane z wypadkiem i życiem po stracie żywiciela rodziny. Nasuwało się sporo wniosków - powiedział Bogdan Ćwięk, prezes Fundacji Rodzin Górniczych.

Jurorzy wzięli pod uwagę m.in. oryginalność, walory artystyczne i wartość merytoryczną.

- Oceny prac były bardzo wysokie, powyżej średniej. Dziesięć najlepszych prac otrzyma nagrody w wysokości 5000 zł każda - dodał Ćwięk i zapowiedział spotkanie wyjazdowe z wszystkimi uczestnikami konkursu, które przewidziane jest na maj.

Pisanie to porządkowanie emocji
Rozmowa z prof. Adamem Bartoszkiem, socjologiem Uniwersytetu Śląskiego

Pisanie pamiętnika to dobry sposób na uporządkowanie swoich emocji?
W socjologii jest to jedna z ważniejszych metod poznawczych. Forma zawierająca treści, które badacze społeczni bardzo sobie cenią. Pamiętnik pełni funkcje terapeutyczne, umożliwiające przekazanie swoich doświadczeń, przeżyć... Ten proces wypowiedzi jest ważny w sensie oczyszczającym, ale i porządkującym pewne refleksje, emocje.

Wdowy górnicze mogą mieć poczucie odosobnienia?
Jest to uprawnione. Te osoby są w centrum zainteresowania, także medialnego w momencie tragicznego zdarzenia. Z czasem to zainteresowanie się zmniejsza, co powoduje zwiększone poczucie osamotnienia. Często brakuje wsparcia, nie tylko materialnego, ale i tego psychicznego.

Rozmawiała: Ola Szatan

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!