Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Górnicze wdowy: koniec marzeń o powrocie dawnych przywilejów?

Aldona Minorczyk-Cichy
Arkadiusz Ławrywianiec
Czy to już koniec marzeń wdów górniczych o powrocie dawnych przywilejów? Sejm odrzucił projekt przywracający im prawo do renty po mężu.

Sejm kilka dni temu odrzucił projekt przywracający korzystniejsze warunki nabywania prawa do renty rodzinnej dla wdów po górnikach. Projekt nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach przygotowali posłowie Twojego Ruchu. Wcześniej wdowom pomagali już także posłowie z PO, PiS-u i z SLD.

Chodziło o powrót do przepisów obowiązujących do 1 stycznia 1999 roku. Odrzucony projekt przewidywał prawo do renty rodzinnej dla wdowy po górniku, który zmarł wskutek wypadku przy pracy. To świadczenie miało przysługiwać bez względu na wiek i stan zdrowia kobiety.

Ewa Nowak ze Stowarzyszenia Górniczych Wdów podkreśla, że pokrzywdzone kobiety nie składają broni: - Już po raz trzeci odrzucono projekt zmian przepisów. Pierwszy był projekt posłanki Izabeli Kloc z PiS-u. Potem wspomagało nas SLD, a ostatnio Twój Ruch. Ta partia poinformowała nas, że za jakiś czas ponownie spróbuje nam pomóc.

Jednocześnie sprawą odebrania prawa do rent zajmuje się Trybunał Konstytucyjny. Wcześniej wdowy próbowały szczęścia w Strasburgu, ale nie wyczerpały ścieżki w kraju i ich skarga nie została rozpatrzona.

Wygasłe w 1999 roku przepisy nie stawiały żonie górnika żadnych warunków w celu nabycia prawa do renty rodzinnej. W efekcie kobiety nabywały prawo do renty rodzinnej wypadkowej na korzystniejszych warunkach niż wdowy po pracownikach innych branż.

- To prawda, ale przyjmując naszych mężów do pracy państwo zobowiązało się do zapewnienia nam świadczeń w razie ich śmierci w wypadku. Nabyłyśmy to prawo. Odebrano je nam bezprawnie - mówi Ewa Nowak i dodaje, że chodzi zaledwie o mniej niż sto kobiet.

Od 1 stycznia 1999 r. wdowa może nabyć prawo do renty rodzinnej, jeżeli w chwili śmierci męża miała 50 lat lub była niezdolna do pracy, albo wychowuje co najmniej jedno z dzieci, wnuków lub rodzeństwa uprawnione do renty rodzinnej po zmarłym mężu, które nie skończyło 16 lat, a jeżeli się uczy - 18 lat, lub jeżeli sprawuje pieczę nad dzieckiem całkowicie niezdolnym do pracy oraz do samodzielnej egzystencji lub całkowicie niezdolnym do pracy, uprawnionym do renty rodzinnej.

Prawo do renty rodzinnej ma też wdowa, która osiągnęła wiek 50 lat lub stała się niezdolna do pracy po śmierci męża, nie później jednak niż w ciągu pięciu lat od jego śmierci lub od zaprzestania wychowywania dzieci.

Rząd uznał, że powrót dawnych przepisów emerytalnych jest sprzeczny z polityką zmierzającą do aktywizacji zawodowej wszystkich osób zdolnych do pracy.


*Trąba powietrzna spustoszyła Pszczynę! ZDJĘCIA + WIDEO
*Mundial 2014: Brazylia - Niemcy 1:7 [MEMY + OPINIE] Brazylia upokorzona, drwiny w internecie
*Katastrofa samolotu pod Częstochową: ZDJĘCIA, PRZYCZYNY, OPINIE ŚWIADKÓW
*Gdzie na basen? Zobacz kryte baseny w woj. śląskim [LISTA BASENÓW]
*Jakie będzie lato? Zobacz prognozę pogody na lipiec 2014 i zaplanuj urlop

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!