Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Górnik Zabrze – czwarta trybuna zostanie wyburzona. Kibice zostawili tu wiele emocji. Ukończenie budowy stadionu coraz bliżej

Paweł Kurczonek
Paweł Kurczonek
Historyczna trybuna na stadionie Górnika Zabrze zostanie wyburzona. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Historyczna trybuna na stadionie Górnika Zabrze zostanie wyburzona. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Urząd Miasta Zabrze
Kibice Górnika Zabrze nie szczędzą władzom miasta gorzkich słów. Głosy krytykujące niedokończoną inwestycję słychać na każdym kroku. To powinno się wreszcie zmienić. Decyzja o budowie 4. trybuny zapadła jeszcze w ubiegłym roku, a 24 lutego podpisano umowę na wyburzenie historycznej trybuny na stadionie. – Działo się tu bardzo dużo, pamiętamy mecze, na których prof. Religa, jako wierny kibic siedział właśnie na tych krzesełkach, pamiętamy wiele wspaniałych meczy oglądanych z tej trybuny - komentuje Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza.

Górnik Zabrze – historyczna trybuna zostanie wyburzona

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, Zabrze podejmuje kolejne działania zmierzające do zamknięcia stadionu Górnika Zabrze od zachodniej strony. Krokiem do realizacji tego celu jest wyburzenie historycznej trybuny zachodniej. Umowę na to zadanie podpisano 24 lutego.

- Będziecie Państwo podnosić rękę na jedną z najważniejszych części historii tego miasta – zwróciła się do wykonawców Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza – Działo się tu bardzo dużo, pamiętamy mecze, na których prof. Religa, jako wierny kibic siedział właśnie na tych krzesełkach. Pamiętamy wiele wspaniałych meczy oglądanych z tej trybuny. Siadał tu między innymi Włodek Lubański, by obserwować i oceniać swoich kolegów.

Prezydent Zabrza podkreśliła, że historia klubu jest bardzo piękna i jednocześnie bardzo trudna. Historia Górnika Zabrze, podobnie, jak historia Śląska, nierozerwalnie jest związana z przemysłem wydobywczym.

- Górnik Zabrze przeżywał okres rozkwitu, gdy wokół rozkwitał przemysł. Dziś z siedmiu kopalń w Zabrzu została jedna historyczna Kopalnia Guido. Czas nie jest obecnie łatwy, dotyka nas kryzys ekonomiczny i energetyczny, ale dla nas jest to najważniejsza inwestycja – podkreśliła Małgorzata Mańka-Szulik.

Mariola Kosiorek, członek zarządu spółki Stadion w Zabrzu, również podkreśliła wagę inwestycji.

- Niestety, żeby coś wybudować, często najpierw trzeba coś zburzyć. Wyburzenie historycznej zachodniej trybuny znacząco i namacalnie przybliży nas do budowy. Niejednemu z nas z pewnością zakręci się łezka w oku, ale patrzymy w przyszłość i myślimy pozytywnie – mówi Mariola Kosiorek.

Koszt prac wyburzeniowych wyniesie nieco ponad 536 tys. złotych.

Wyburzenie historycznej trybuny – co z meczami na stadionie

Kibiców uspokaja Mariola Kosiorek. Wykonawca prac wyburzeniowych, katowicka spółka Akpe Group, został zobowiązany do odgrodzenia terenu budowy od pozostałej części zabrzańskiego stadionu.

- Górnik będzie mógł odbywać mecze domowe bez zakłóceń przez cały czas trwania budowy. Wykonawca ma 2 miesiące na wyburzenie od momentu przekazania terenu budowy – wyjaśnia Mariola Kosiorek.

Dodaje również, że na moment, w którym kibice Górnika Zabrze będą mogli dopingować swoją ukochaną drużynę na ukończonym stadionie jeszcze trzeba zaczekać.

- Na ostateczny termin wpływa kilka czynników. Wykonawca musi najpierw wyburzyć starą trybunę, równolegle ogłaszamy przetarg na dokończenie budowy. Wykonawca będzie miał 12 miesięcy na wybudowanie nowej trybuny. Wszystko zależy od tego, kiedy wyłonimy i wpuścimy wykonawcę na teren budowy. Kolejnym etapem będą prace wykończeniowe – tłumaczy Mariola Kosiorek

Dodaje, że po ukończeniu budowy na stadion przy ul. Roosevelta będzie mogło wejść ok. 32 tys. kibiców. Na samej 4. trybunie zasiądzie ok. 8 tys. osób.

Arena Zabrze powstawała etapami

Prace nad gruntowną przebudową zabrzańskiego stadionu zostały podzielone na dwa etapy. Jak informuje Urząd Miasta Zabrze, miało to na celu umożliwienie zawodnikom i kibicom korzystanie z obiektu również w trakcie prowadzonych prac. W pierwszym etapie wybudowane zostały trzy trybuny, z których fani sportowych emocji obecnie korzystają.

Realizacja drugiego etapu inwestycji, czyli budowy ostatniej, czwartej trybuny, nabrała kształtów w sierpniu 2022 r. Podpisano wówczas dokumenty na finansowanie inwestycji.

- Wiele lat temu podjęłam decyzję o budowie stadionu. Ta decyzja pozwoliła na opracowanie projektu i wybudowanie w pełni funkcjonalnej przestrzeni. Dziś podpisujemy ważny dokument, który pozwoli na sfinansowanie zakończenia budowy Areny – mówiła w Małgorzata Mańka-Szulik w sierpniu 2022.

Budowa zostanie sfinansowania dzięki wypuszczeniu obligacji, które rozpisane są w czasie do 2032 roku

- Za inwestycję będziemy jeszcze płacić w momencie, gdy będziemy już kibicować Górnikowi Zabrze na zamkniętym, pięknym stadionie – mówiła prezydent Zabrza podczas podpisywania umowy.

Inwestycja obejmie także powstanie nowoczesnego centrum rehabilitacji dla dzieci i młodzieży. Placówka zostanie przeniesiona z dotychczasowej siedziby mieszczącej się przy ul. 3 Maja. Jak zapewnia zabrzański Urząd Miasta, dzięki tej decyzji warunki leczenia znacząco się poprawią.

Czwarta trybuna – radni w Zabrzu nie byli zgodni w tej kwestii

Ogromna inwestycja w Zabrzu budzi spore kontrowersje wśród radnych. Podczas sesji Rady Miasta w maju 2022 r. toczyła się gorąca dyskusja na temat budowy czwartej trybuny. Główne obawy budziły kwestie finansowe. Dotychczasowy koszt zrealizowanej już inwestycji wyniósł 236 mln zł, a według ubiegłorocznych szacunków budowa czwartej trybuny będzie kosztować kolejne 100 mln zł. Wśród radnych pojawiały się pytania, czy miasto będzie stać na utrzymanie tak dużego obiektu. Padały również głosy, że miasto ma pilniejsze potrzeby. Jeden z radnych zaproponował nawet, by to mieszkańcy Zabrza zdecydowali, czy tej czwartej trybuny potrzebują. Ostatecznie uchwała w sprawie realizacji inwestycji została przyjęta 13 głosami. 12 radnych wstrzymało się wówczas od głosu.

Na wcześniejszych etapach prac, z historycznej trybuny przeniesiono stanowiska telewizyjne, które ulokowano na trybunie od strony ul. Damrota. Do nowej części stadionu przeniesiono również szatnie dla zawodników i sale konferencyjną.

Według wstępnym założeń, zakończenia inwestycji powinniśmy spodziewać się w 2025 roku.

Zobacz także

od 12 lat
Wideo

Wspaniałe show Harlem Globetrotters w Tauron Arenie Kraków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera