Górnik Zabrze i Zagłębie Sosnowiec zwycięskie w sparingach

Górnik pierwszy raz po spadku z Ekstraklasy zagrał w Zabrzu
Górnik pierwszy raz po spadku z Ekstraklasy zagrał w Zabrzu Marzena Bugała-Azarko
Pierwszoligowcy rozgrywają mecze kontrolne i sprawdzają kolejnych zawodników. Początek sezonu wyznaczono na weekend 29-31 lipca.

Górnik Zabrze pokonał czeskiego drugoligowca - Fotbal Trinec 2:0. To była pierwsza wygrana spadkowicza z Ekstraklasy w okresie przygotowawczym. Goście mogli w drugiej połowie zdobyć kontaktową bramkę, ale w 61. minucie Grzegorz Kas-przik obronił strzał z rzutu karnego Pavela Malcharka. Przy obu bramkach miał udział Dawid Plizga. Podawał z rzutu wolnego do Oleksandra Szewe-luchina, a Ukrainiec uderzył głową. Plizga był też faulowany na rzut karny, który wykorzystał Roman Gergel.
W składzie Górnika zabrakło Łotysza Marcisa Ossa i Hiszpana Jose Kante. Drugi z nich trenuje z Wisłą Płock. Jak informuje katowicki Sport jest praktycznie przesądzone, że Górnik tę dwójkę piłkarzy zawiesi. Powodem jest ich nieobecność na treningach.

Zagłębie Sosnowiec przebywa na zgrupowaniu w Wodzi-sławiu. Sosnowiczanie planowali zagrać z Karpatami Lwów, ale Ukraińcy mieli problemy z wizami, dlatego w zastępstwie odbył się sparing z drugoligowym Rozwojem Katowice. Zagłębie wygrało 1:0. Zgodnie z zapowiedziami pojawił się Tin Matić. 19-letni Chorwat z Legii Warszawa. Skład Rozwoju w większości stanowili zawodnicy testowanych. Trener Zagłębia Jacek Magiera chciał, aby jego zespół obie połowy wygrał po 1:0, co dałoby wynik końcowy 2:0. Wtedy podopieczni mogli liczyć na odrobinę lżejsze zajęcia...

GKS Tychy przygotowuje się do sezonu w Grodzisku Wielkopolskim. Beniaminek I ligi przegrał z Wartą Poznań. Tyszanie testowali Artura Lenartow-skiego z Ruchu Chorzów. Zagrał też 19-letni Belg Dimitri Lavalee ze Standardu Liege.
We wtorek Pobeskidzie wygrało w Rybniku-Kamieniu sparing z GKS-em Katowice 2:0. W drużynie Górali w nowym sezonie zabraknie Antona Slobody. Słowak przeniósł się do ekstraklasy swego kraju, podpisując kontrakt ze Spartakiem Trnava.

Środowe sparingi

Górnik Zabrze - FK Fotbal Trinec 2:0 (2:0)
1:0 Oleksandr Szeweluchin (28), 2:0 Roman Gergel (45-karny)
Górnik Kuchta (46. Kasprzik) -Teichman, Kopacz, Szeweluchin, Kurzawa (74. Wajsak) - Gergel, Danch, Nowak, Przybylski (74. Ł. Wolsztyński), Plizga (46. Cerimagić) - Skrzypczak.

Zagłębie Sosnowiec - Rozwój Katowice 1:0 (0:0)
1:0 Dawid Witkowski (64)
Zagłębie Fabisiak - Klama (46. Sierczyński), Wiktorski (46. Najemski), Markowski (46. Witkowski), Bartczak (46. Udovicić) - Musiolik (46. Tylec), Matusiak (46. Bała), Dudek (46. Nowak), Fidziukiewicz (46. Mularczyk), Pribula (46. Dikof) - Matić (46. Zaradny).

Warta Poznań - GKS Tychy 2:0 (1:0)
GKS (I połowa): Igaz - Górkiewicz, Boczek, Gancarczyk, zawodnik testowany - Rutkowski, Bukowiec, Zganiacz, Grzeszczyk, Radzewicz - Mączyński. (II połowa): Krzczuk - Grzybek, Boczek (70. Lavalee), Tanżyna, Górkiewicz - Kowalski (80. Błanik), Hirskyj (77. Szumilas), Lenartowski, Pląskowski (80. Duda), Czernicki (70. Nieśmiałowski) - Varadi.

*EURO 2016: Transmisje, relacje, zdjęcia i filmy wideo