Górnik Zabrze – Piast Gliwice 1:1 RELACJA, ZDJĘCIA Sędzia nie uznał bramki dla Górnika w końcówce meczu, kibice byli wściekli

Górnik Zabrze zremisował z Piastem Gliwice 1:1
Górnik Zabrze zremisował z Piastem Gliwice 1:1 fot. Marzena Bugała
W meczu 14. kolejki PKO Ekstraklasy Górnik Zabrze zremisował z Piastem Gliwice 1:1 (0:0). Bramki: Szymon Matuszek (56) – Przemysław Wiśniewski (51-samobójcza). W 87. minucie sędzia nie uznał bramki dla gospodarzy, co rozwścieczyło kibiców Górnika. Zobaczcie zdjęcia z meczu Górnik Zabrze - Piast Gliwice.

Piast pierwszy raz w historii wystąpił w Zabrzu jako mistrz Polski. Podopieczni trenera Waldemara Fornalika przystąpili do meczu z Górnikiem po trzech ligowych zwycięstwach z rzędu. Zabrzanie mieli na koncie siedem z rzędu meczów bez wygranej – ostatni raz zdobyli trzy punkty 25 sierpnia z Koroną Kielce. W niedzielę byli szczególnie zmotywowani, bo derby były rozgrywane w dniu 87. rocznicy urodzin patrona Areny Zabrze – Ernesta Pohla. Na dodatek 39. urodziny obchodził trener bramkarzy Górnika Mateusz Sławik.

Śmielej mecz zaczęli gospodarze, którzy przeważali, choć nie przekładało się to na dobre okazje bramkowe. Igor Angulo główkował tak lekko, że wyszło z tego podanie do bramkarza, a Kamil Zapolnik strzelił z ostrego kąta nad poprzeczką.

Z czasem Piast zaczynał gościć przed bramką Górnika, ale również nie stwarzał wielkiego zagrożenia. Na pierwszy celny strzał mistrzów Polski czekaliśmy do 28. minuty, gdy z daleka spróbował uderzyć Sebastian Milewski i Martin Chudy bez trudu złapał piłkę. Na murawie zamiast ciekawych akcji mieliśmy twardą walkę, która kilkukrotnie kończyła się wizytami masażystów pomagających zwijającym się z bólu piłkarzom.

Pod koniec pierwszej połowy część kibiców ucieszyła się z trzepocącej w siatce piłki, ale… ulegli złudzeniu optycznemu. Sprzed pola karnego z rzutu wolnego strzelił Erik Janża – piłka przeleciała koło „okienka” i spadła za bramką.

Od 51. minuty było 1:0 dla Piasta. Tomasz Jodłowiec dostał podanie ze skrzydła od Milewskiego i strzelił z 16 metrów. Piłkę podbił jeszcze Przemysław Wiśniewski, zaskakując Chudego.

Zobaczcie zdjęcia z meczu Górnik Zabrze - Piast Gliwice

Goście cieszyli się z prowadzenia tylko pięć minut. Z rzutu rożnego dośrodkował Janża wprost na głowę Szymona Matuszka, który z kilku metrów pokonał Frantiska Placha. Kibice Górnika głośno wpierający drużyną zaczęli skandować „jeszcze jeden, jeszcze jeden!”. Na kolejnego gola mieli ochotę też w Piaście, bo trener Waldemar Fornalik wprowadził do gry drugiego napastnika – Patryka Tuszyńskiego. Wcześniej okazję miał Parzyszek, który z bliska trafił w Chudego.

Zabrzanie też nie odpuszczali – strzelał Igor Angulo, a Jesus Jimenez przegrał pojedynek z Plachem (72. minuta).

W 81. efektownie z dystansu strzelił Tuszyński i Chudy z najwyższym trudem obronił to uderzenie. Dwie minuty później wprowadzony na boisko Gerard Badia pięknie przyjął piłkę i strzeli w długi róg, trafiając w słupek.

Górnik mógł przechylić szalę zwycięstwa po kontrze w 87. minucie – Angulo wyszedł na pozycję sam na sam z Plachem, ale podał jeszcze do Juana Bauzy, który skierował piłkę do siatki. Sędziowie nie uznali bramki z powodu spalonego! Po analizie VAR decycję podtrzymano, a kibice od tego momentu dosadnie wyrażali się o arbitrze.

OPINIE TRENERÓW

Waldemar Fornalik (Piast)
- Myślę, że były to ciekawe derby, szczególnie w drugiej połowie - stwierdził szkoleniowiec Piasta Waldemar Fornalik. - Pierwsza połowa, to była taka taktyka. Mecz mocno taktyczny, żadna z drużyn nie chciała popełnić błędu. Tak to wyglądało do przerwy, nie za dużo sytuacji podbramkowych. Natomiast druga połowa była już połową bardziej otwartą. Jest remis. Ja nie mówię, czy czujemy niedosyt, czy ten wynik jest zasłużony. Mieliśmy okazje w drugiej połowie żeby zdobyć drugą bramkę - Piotrek Parzyszek, Patryk Tu-szyński, czy Gerard Badia... Oczywiście, Górnik też miał sytuację, po której był spalony, decydowało kilkadziesiąt centymetrów. Z perspektywy tych sytuacji i okoliczności uważam, że to było ciekawe spotkanie dla kibiców, z emocjami do końca.

Marcin Brosz (Górnik)
Odpowiedzialność za wynik robi swoje. To ważne spotkania, bo mieszkamy koło siebie i są to bezpośrednie starcia drużyn z regionu. Chcieliśmy od początku grać tak, jak w drugiej połowie. Dla nas kluczowe było ostatnie 25 minut. Wiedzieliśmy, że zrobi się wtedy więcej miejsca na boisku i będziemy mogli to wykorzystać. Takich sytuacji po jakiej padła bramka ze spalonego chcieliśmy stworzyć sobie cztery lub pięć, a nie jedną, bo trzeba dać sobie szansę. O to jesteśmy źli na siebie, o to mamy pretensje.

Górnik Zabrze – Piast Gliwice 1:1 (0:0)

0:1 Przemysław Wiśniewski (51-samobójcza), 1:1 Szymon Matuszek (56)

Górnik: Chudy – Sekulić, Wiśniewski, Bochniewicz, Janża – Zapolnik (64. Bauza), Bainović (81. Ściślak), Matuszek, Jimenez – Wolsztyński (53. Kopacz), Angulo.

Piast: Plach – Rymaniak, Korun, Malarczyk, Kirkesov – Felix, Sokołowski, Hateley, Jodłowiec (65. Tuszyński), Milewski – Parzyszek (75. Badia).

Żółte kartki: Wiśniewski - Malarczyk

Sędziował: Tomasz Kwiatkowski (Warszawa)

Widzów: 15.219