Górnik Zabrze – Wisła Kraków 2:0. Europejskie puchary dla Górnika Zabrze! RELACJA + ZDJĘCIA

W ostatniej kolejce Lotto Ekstraklasy Górnik Zabrze wygrał z Wisłą Kraków 2:0 (1:0). Bramki strzelili Szymon Matuszek (32-głową), Igor Angulo (87) Górnik zagra w europejskich pucharach! Lucyna Nenow

Przed ostatnią serią Lotto Ekstraklasy trzy drużyny rywalizowały o 4. miejsce oznaczające grę w europejskich pucharach: Wisła Płock, Górnik Zabrze i Wisła Kraków. Zabrzański beniaminek, aby zamienić swój sen w rzeczywistość musiał zremisować lub wygrać swój mecz z „Białą Gwiazdą” i liczyć na porażkę lub remis Wisły Płock z Białymstoku z Jagiellonią.

Na trzy godziny przed meczem Górnik poinformował, że sprzedano już wszystkie bilety. Ze względu na brak kibiców Wisły Kraków zabrzańscy fani mogli zająć wszystkie dostępne miejsca. Przyszło 24.563 kibiców. Trzeci raz na nowym stadionie w Zabrzu mieliśmy komplet widzów, bez pustych sektorów buforowych.

Zanim zaczął się mecz kibice postanowili wrzucić na murawę serpentyny. Torcida prosiła, aby nie robić tego za wcześnie, ale widzowie z innych trybun częściowo się wyłamali. Tuż przed pierwszym gwizdkiem w czasie prezentacji drużyn serpentyny poleciały już ze wszystkich trybun. Na boisku zrobiło się biało, a służbom technicznym sprzątanie zajęło kilka minut.

Górnik Zabrze – Wisła Kraków ZDJĘCIA KIBICÓW Komplet kibiców...

Jako pierwsi okazję mieli gospodarze. Po wrzucie z autu podanie głową przedłużył Paweł Bochniewicz. Pozostawiony bez opieki Igor Angulo strzelił z woleja, ale za lekko i bramkarz Wisły Julian Cuesta poradził sobie z tym uderzeniem (7. minuta). Dziesięć minut później to krakowski zespół miał jeszcze lepszą sytuację. Po zderzeniu się Pola Lloncha z Szymonem Matuszkiem piłkę przejął Jesus Imaz, Minął wybiegającego z bramki Tomasza Loskę i kiedy wydawało się, że skieruje piłkę do siatki trafił w nogi asekurującego bramkarza Bochniewicza.

Po meczu Górnik Zabrze - Wisła Kraków na stadionie odbyła się wielka feta. Drużyna Marcina Brosza miała rundę honorową, a komplet kibiców fetował zespół beniaminka. Piłkarze Górnika mieli specjalnie przygotowane koszulki, na których był napis w podzięce kibicom za wsparcie. Fani długo nie wypuszczali swych idoli. Kiedy zespół opuścił boisko i poszedł do szatni słychać było w niej głośne śpiew.

Górnik Zabrze w europejskich pucharach! Wielka feta na stadi...

Lepiej prezentowała się Wisła, grała ładną dla oka piłkę, ale bramkę strzelił Górnik, korzystając ze swej najgroźniejszej broni – stałych fragmentów. Sędzia podyktował rzut wolny za zbyt wysoko uniesioną nogę przez Marcina Wasilewskiego. Do piłki podszedł żegnający się z zabrzańskim zespołem Rafał Kurzawa. Idealne podanie na głowę Szymona Matuszka skończyło się golem kapitana Górnika, który popisał się efektownym „szczupakiem”.

Wisła chciała szybko odpowiedzieć, ponownie piłkarze gości „mieszali” w polu karnym zabrzan. Bliski bramki był Carlitos, ale posłał piłkę nad poprzeczką. W doliczonym czasie gry bliski pokonania własnego bramkarza był Tomasz Cywka. Część kibiców cieszyła się z gola, radość była przedwczesna, Cuesta sparował piłkę na rzut rożny. Do przerwy Górnik prowadził i w kontekście remisu Wisły Płock z Białymstoku miał puchary!

Zaraz po przerwie przez trybuny stadionu w Zabrzu przeszła wieść, że Wisła Płock prowadzi 2:1. Okazało się, że bramka została anulowana dzięki analizie w systemie VAR. Natomiast na zabrzańskiej murawie Jesus Imaz znów miał świetną okazję, tym razem przegrywając pojedynek z Loską.

Górnik nie zamierzał się bronić i szukał drugiej bramki. Szarżował w polu karnym Szymon Żurkowski, potem w ostatniej chwili zablokowany był strzał Daniela Liszki.

W końcu piłka wpadła do bramki Wisły, kiedy posłał ją Kurzawa z wolnego. Gol gol jednak nie został uznany, ze względu na to, że Matuszek będący na spalonym, absorbował uwagę bramkarza. Goście w 81. minucie odpowiedzieli pięknym strzałem Carlitosa z rzutu wolnego w słupek bramki Loski!

W 87. minucie Górnik prowadził 2:0. Szymon Żurkowski podał do Angulo, który strzelił do pustej bramki.

W końcówce piłkarzom gości zaczęły puszczać nerwy. Paweł Brożek odepchnął Matuszka i dostał żółtą kartkę.

Górnik Zabrze – Wisła Kraków 2:0 (1:0)

1:0 Szymon Matuszek (32-głową), 2:0 Igor Angulo (87)

Górnik: Loska – Wieteska, Suarez, Bochniewicz, Gryszkiewicz – Liszka (65. Kądzior), Matuszek, Żurkowski, Kurzawa – Smuga (73. Hajda), Angulo.

Wisła: Cuesta – Cywka, Wasilewski (77. Brożek), Arsenić, Bartkowski – Mitrović, Basha (83. Brlek), Llonch – Halilović, Imaz (75. Wojtkowski) - Carlitos

Żółte kartki: Wieteska, Bochniewicz, Żurkowski – Basha, Lllonch, Brożek

Sędziował: Jarosław Przybył (Kluczbork)

Widzów: 24.563