Górnik Zabrze – Wisła Kraków 2:0 ZDJĘCIA Błaszczykowski i Peszko nie pomogli Wiśle. Dwie bramki Matrasa w debiucie RELACJA + ZDJĘCIA

W meczu kończącym 21. kolejkę Lotto Ekstraklasy Górnik Zabrze wygrał z Wisłą Kraków 2:0 (2:0). Obie bramki zdobył Mateusz Matras (10, 38). Mecz oglądał selekcjoner reprezentacji Polski Jerzy Brzęczek.

W drużynie gospodarzy w wyjściowej „11” pojawiło się czterech nowych piłkarzy – słowacki bramkarz Martin Chudy oraz Islandczyk Adam Orn Arnarson, Gruzin Walerian Gwilia i Mateusz Matras. Goście wyszli na boisko z kapitanem Jakubem Błaszczykowskim i ze Sławomirem Peszko, który został wypożyczony z Lechii do Wisły 25 stycznia, a wcześniej był zdyskwalifikowany na trzy miesiące (nie grał przez rundę jesienną).

Zobacz zdjęcia:

Gospodarze pierwszy raz trafili do siatki w 42. sekundzie. Radość Łukasza Wolsztyńskiego przerwał sędzia, nie uznając bramki. W 10. minucie nie było już wątpliwości. Jesus Jimenez popędził lewą stroną i podał piłkę do zamykającego akcję Matrasa, który z bliska uderzeniem głową pokonał Mateusza Lisa. Dwie minuty później piłka znów znalazła się w bramce Wisły. Tym razem nie mogła być uznana, bo Igor Angulo był na spalonym.

Wisła wyglądała na zagubioną, choć w 2. minucie Peszko zatrudnił Chudego słabym strzałem z ostrego kąta, a w 24. minucie Słowak bardzo udanie interweniował po uderzeniu Marko Kolara (to była pierwsza składna akcja „Białej Gwiazdy”).

Goście uzyskali nawet optyczną przewagę, mieli kilka rzutów rożnych. Górnik spokojnie przeczekał ataki i zadał drugi skuteczny cios. W efekcie szybkiej kontry gospodarze mieli rzut rożny. Piłkę podał w pole karne Gwilia, a Matras strzelił z kilku metrów i drugi raz fetował gola!

Podopieczni Marcina Brosza grali z rozmachem, ostrzeliwali bramkę Wisły, która do przerwy przegrywała tylko 0:2.

Krakowianie, dla których po zimowych problemach, sukcesem jest przystąpienie do ligowej wiosny, skupiali się głównie na przeszkadzaniu Górnikowi. Od czasu do czasu „Biała Gwiazda” starała się wyprowadzać kontry. Zabrzanie za sprawą Angulo mieli dwie świetne okazje na bramki – obie zmarnowane. Najpierw Maciej Sadlok uratował swą drużynę, gdy Hiszpan minął już bramkarza (57. minuta). Minutę później Angulo w sytuacji sam na sam z Lisem posłał piłkę nad poprzeczką. W 63. minucie strzelał Gwilia, a bramkarz Wisły poradził sobie z uderzeniem z ostrego kąta.

W 80. minucie Matras mógł skompletować hatt-tricka. Dostał idealne podanie na 16 metr i chciał efektownie przymierzyć w „okienko”. Uderzył niecelnie i mógł tylko żałować takiej okazji.

Górnik dopiero drugi raz wygrał u siebie w tym sezonie, ale udany początek wiosny napawa optymizmem kibiców tej drużyny. Piłkarze dostali po meczu owację na stojąco.

Jakub Błaszczykowski

Trzeba obiektywnie przyznać, że Górnik w tym meczu był drużyną lepszą, lepiej dysponowaną i wygrał zasłużenie. Byli dużo bardziej agresywni, w środku pola odbierali piłki wyprowadzali skuteczne kontry. Przez to straciliśmy pierwszą bramkę. W drugiej połowie próbowaliśmy wrócić do gry, ale Górnik był bardzo dobrze dysponowany. Gratulujemy im zdobycia trzech punktów. Życzymy powodzenia w dalszych meczach. Nam nie pozostaje nic innego jak ten tydzień ciężko przepracować i przygotować się do meczu ze Śląskiem Wrocław. Mieliśmy swoje problemy na boisku, nie potrafiliśmy odpowiednio zareagować. Z tego powodu straciliśmy bramki i przegraliśmy mecz. Taki jest sport. Od wtorku będziemy dalej pracować.

Górnik Zabrze – Wisła Kraków (2:0)

1:0 Mateusz Matras (10), 2:0 Mateusz Matras (38)

Górnik: Chudy – Arnarson (90+3. Suarez), Wiśniewski, Bochniewicz, Koj – Ł. Wolsztyński (69. Mystakidis), Żurkowski, Matras (82. Matuszek), Gwilia, Jimenez – Angulo.

Wisła: Lis – Palcić, Sadlok, Wasilewski, Pietrzak – Błaszczykowski, Basha, Drzazga (68. Wojtkowski), Plewka, Peszko (79. Śliwa) – Kolar (88. Burliga).

Żółte kartki: Arnarson, Bochniewicz - Palcić

Sędziował: Jarosław Przybył (Kluczbork)

Widzów: 14.689