Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Górnośląska Agencja Przedsiębiorczości i Rozwoju. Technologie, innowacyjność, kosmos, lotnictwo

Aleksandra Smolak
Centrum Edukacji i Biznesu Nowe Gliwice, kompleks budynków powstał na terenie dawnej KWK Gliwice
Centrum Edukacji i Biznesu Nowe Gliwice, kompleks budynków powstał na terenie dawnej KWK Gliwice Maciej Gapiński
Górnośląska Agencja Przedsiębiorczości i Rozwoju w ciągu ostatnich lat wniosła znaczący wkład w rozwój naszego województwa. Stawia na młodych, rewitalizuje zdegradowane tereny i przywraca im nowe życie.

W październiku ma się zakończyć budowa utwardzonej drogi startowej na gliwickim lotnisku. Oprócz blisko kilometrowej drogi startowej powstanie też droga kołowania i droga dojazdowa. Ponadto zbudowana zostanie m.in. płyta postojowa. Skorzystają też rowerzyści, dla nich wybudowana zostanie ścieżka rowerowa. O modernizacji lotniska na gliwickim Trynku głośno było od lat, prace ruszyły tu w ubiegłym roku i jak się okazuje, będą one poszerzone o kolejne inwestycje.

Zyskał też Aeroklub
Po przebudowie gliwickie lotnisko ma być bazą dla lotów biznesowych i tzw. małego ruchu cargo. Połowa tutejszego lotniska należy do GAPR, a druga do gliwickiego Aeroklubu. Trwająca modernizacja, jak wyjaśnia Bogdan Traczyk, prezes Górnośląskiej Agencji Przedsiębiorczości i Rozwoju, swoim zasięgiem obejmuje jedynie południowy obszar lotniska.

Tymczasem budynki należące do Aeroklubu również potrzebują remontu. - Nie chcieliśmy, żeby goście lądujący w Gliwicach oglądali je w takim stanie, dlatego postaraliśmy się, aby miasto przy przygotowywaniu planu rewitalizacji objęło je w swoich planach - mówi Traczyk. Tak też się stało, dzięki czemu udało się również uzyskać dofinansowanie na modernizację zabudowań Aeroklubu, dawny blask mają odzyskać za dwa lata. To ciągle nie wszystko. Na lotnisku powstanie też centrum szkoleniowe Politechniki Śląskiej. Uczelnia w ramach przetargu kupiła tu bowiem dwie działki. Traczyk przyznaje, że kiedy rozpoczęła się modernizacja lotniska, zainteresowało się nim sporo inwestorów, całkiem możliwe więc, że powstaną tu też nowe hangary.

Nowe Gliwice rosną w siłę
GAPR rozwija też wciąż Centrum Edukacji i Biznesu Nowe Gliwice. Przypomnijmy, że zrewitalizowany kompleks budynków powstał na terenie dawnej Kopalni Węgla Kamiennego Gliwice. Kompleks o powierzchni 25 ha niebawem się powiększy o kolejne 11 ha. Od kilku miesięcy GAPR jest bowiem właścicielem terenu dawnej koksowni gliwickiej. - Do jego przejęcia przygotowywaliśmy się przez osiem lat - przyznaje prezes. GAPR teren kupił od JSW KOKS SA i już pracuje nad projektem, dzięki któremu możliwe będzie uzbrojenie nowych działek. Zbudować tu bowiem trzeba m.in. kanalizację deszczową, sanitarną, sieć wodociągów i układ drogowy. Wszystko po to, by ten teren również odzyskał życie. GAPR chce tu wydzielić pod inwestycje działki o powierzchni od 0,5 ha do 1 ha lub jeszcze większe.

- Chcielibyśmy, aby na nowych terenach również zadomowiły się innowacyjne firmy - mówi Traczyk. GAPR na uzbrojenie terenów pod działki będzie się starał pozyskać dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego. Gdyby wszystko się udało, zrewitalizowane tereny w kompleksie Nowe Gliwice liczyłyby 36 ha. To świetna lokalizacja dla inwestorów. Kompleks zlokalizowany jest bowiem w niewielkiej odległości od centrum miasta, w pobliżu węzła Gliwice-Sośnica, łączącego autostrady A1 i A4, Drogowej Trasy Średnicowej oraz zjazdu z autostrady A4 na ul. Rybnicką. To miejsce wyjątkowe, w którym odrestaurowane budynki dawnej kopalni sąsiadują z nowoczesnymi siedzibami firm informatycznych, ale nie tylko. Ulokowali się tu także przedsiębiorcy z branż takich jak: elektrotechnika, energetyka, telekomunikacja i lotnictwo.

Bogdan Traczyk wspomina pierwszą firmę, która wybudowała swoją siedzibę na terenie Nowych Gliwic. Future Processing to dziś jedna z największych i najlepszych firm informatycznych. - Pamiętam, jak przyszedł do mnie jej właściciel, Jarosław Czaja. Chciał wybudować siedzibę swojej firmy w Gliwicach, ale nie miał ani działki, ani pieniędzy. Wydzierżawiliśmy mu teren w Nowych Gliwicach, dzięki czemu dostał dotacje i wybudował pierwszy budynek, a potem następny i następny - opowiada Traczyk.

Future Processing zatrudnia ponad 900 pracowników, dysponuje kilkoma budynkami, posiada nawet swoją halę sportową i przedszkole. Swoją działalność firma rozpoczynała we współpracy z Politechniką Śląską. GAPR, wspólnie z Future Processing, uruchomił nawet specjalny bus, który przez trzy lata woził studentów od drzwi wydziału do siedziby firmy. W ten sposób studenci uczyli się i nabywali wiedzę praktyczną, nie tracąc czasu między zajęciami.

Dziś to już historia, ale dynamiczny rozwój Nowych Gliwic wzbudził apetyt na więcej. Więc w planach była także rewitalizacja Nowych Gliwic II, które znajdują się na dawnym terenie Fabryki Drutu. Ten teren również jest atrakcyjny, położony tuż przy zjeździe z DTŚ. Powstać tu miało centrum kulturalne. Urząd Marszałkowski odrzucił jednak wniosek o dofinansowanie inwestycji z funduszy unijnych. Przyczyną, jak wyjaśnia prezes, były względy formalne, projekt dofinansowań zakładał rewitalizację całej przestrzeni, a nie tylko jej części. GAPR szuka teraz inwestora, który sfinansowałby pomysł, być może uda się w przyszłości skorzystać też z jakiegoś innego dofinansowania. Poprzemysłowa przestrzeń systematycznie oddawana jest też w ręce nowych przedsiębiorców. Ponad miesiąc temu GAPR podpisał akt sprzedaży kolejnej działki dla nowego inwestora.

GAPR to nie tylko Gliwice
Obszar działania Górnośląskiej Agencji Przedsiębiorczości i Rozwoju sięga od Bytomia, przez Żory i Rybnik, po Czechowice-Dziedzice i od Gliwic do Jaworzna. Warto skupić się na Czechowicach-Dziedzicach, bo GAPR jest tu właścicielem niemal wszystkich udziałów w Śląskim Centrum Naukowo-Technologicznym Przemysłu Lotniczego.

To znakomity ośrodek badawczy z wyposażeniem technicznym do budowy i badań kompozytów. M.in. we współpracy z nim, jeden z najlepszych szybowców Diana został wyposażony w silnik elektryczny. Po co szybowcowi silnik? A no po to, by pilot mógł się czuć bezpiecznie.

Ponadto centrum będzie także uczestniczyć w produkcji całej linii europejskich satelitów. Chwalić można by jeszcze długo, ale to, co wyróżnia GAPR, to przede wszystkim podejście do inwestora.

Jako jedna z pierwszych Instytucji Otoczenia Biznesu, GAPR wdrożył usługę „one stop shop” dla inwestorów, którym zapewnia obsługę nie tylko w zakresie sprzedaży gruntu, ale pomocy i doradztwa w trakcie całego procesu inwestycyjnego. To cała oferta usług rozwojowych i szereg projektów międzynarodowych, które realizują w różnych obszarach konkretnych specjalizacji, m.in. w medycynie czy transporcie, oraz koordynowany przez GAPR Śląski Klaster Producentów Wyrobów Medycznych „MedSilesia”, który właśnie rozpoczyna współpracę z gliwickim Centrum Onkologii w ramach projektu NOBEL. Ich mocną stroną było i jest tworzenie i realizacja ciekawych, innowacyjnych projektów.

TYDZIEŃ Magazyn reporterów Dziennika Zachodniego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo