Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie ma przyciągnąć odwiedzających

Justyna Toros
Cztery stawy, młyn, folusz i fajczarnia, to tylko pierwsze nowości, które szykują się w Górnośląskim Parku Etnograficznym, który znajduje się na terenie Parku Śląskiego w Chorzowie. W tym sezonie dyrekcja chce przyciągnąć do skansenu jeszcze większą liczbę gości.

Do tej pory skansen mieścił się na 22 hektarach. Ten obszar ma się zwiększyć, bowiem udało się uzyskać kolejne 10 ha po byłym ośrodku harcerskim i wzdłuż ulicy Parkowej.

Na tym terenie docelowo powstanie wiele nowych budynków, które będą rekonstrukcjami dawnych gospodarstw, zakładów przemysłowych, a nawet dworku. Na początek w tym miejscu powstanie Fajczarnia. Będzie to rekonstrukcja fajczarni we Zborowskiem.

- Fajczarnie założył właściciel wsi, bo były tam złoża glinki - wyjaśnia Andrzej Sośnierz, dyrektor skansenu. - Następnie sprowadził rzemieślników z Holandii, żeby ci przysposobili do pracy miejscowych. Wytwarzano tam fajki nawet o długości metra.

Fajczarnia zostanie w całości zrekonstruowana i zostanie uruchomiona w niej produkcja fajek. Później będzie je można kupić jako pamiątki. Fajczarnia składa się głównie z chaty i pieca.

Ale to nie wszystko. Najważniejszym elementem, który zostanie zrewitalizowany to znajdujące się na terenie skansenu stawy. Są one suche, ponieważ straciły szczelność. W zeszłym miesiącu wycięto drzewa i krzewy znajdujące się na ich terenie. Będzie ogłaszany przetarg na wykonawcę oczyszczania i uszczelniania stawów.

- Zrewitalizujemy trzy znajdujące się już na terenie obiektu stawy oraz wybudowany zostanie czwarty, nowy - wyjaśnia Małgorzata Przysiewkowska, kierownik działu utrzymania przyrody w skansenie. - Musi on powstać, aby był obiekt wody. Wtedy będziemy mogli uruchomić młyn z Imielina oraz folusz.

Młyn z Imielina znajduje się już na terenie skansenu. Zostanie odrestaurowany i zacznie działać. Folusz, czyli maszyna do tworzenia filcu zostanie zrekonstruowany. Aby mógł działać również potrzebna jest siła wody. Oba te obiekty mają zacząć działać do listopada 2014 roku. Wyrobimy w nich mąkę, a z niej chleb oraz zobaczymy, jak tworzy się filc i ubrania.

Rewitalizacja stawów pozwoli na powrót wodnej fauny i flory do skansenu.

- Liczymy na powrót zwierząt do stawów - podkreśla Przysiewkowska. - Powinnismy zobaczyć płazy, gady i ptaki, które powrócą, gdy zauważą, że przy stawach rozpoczyna się życie. Przy stawach na pewno wyrośnie sitowie, pałka wodna i trzcina. To zwiększy bioróżnorodność na terenie skansenu - dodaje.

Dyrektor skansenu chciałby, żeby obiekt był częściej i chętniej odwiedzany przez mieszkańców regionu.

- Podwoiliśmy ilości imprez na terenie skansenu - mówi Sośnierz. - Oprócz tego chcemy co roku organizować co najmniej dwie konferencje naukowe, do tej pory nie było żadnych. Oprócz tego zajęliśmy się również tematami badawczymi. W zeszłym roku odwiedziło nas niecałe 40 tys. osób. W tym roku chcemy znacznie poprawić ten wynik.

Inwestycja ze stawami, młynem, foluszem i fajczarnią będzie kosztować niecałe 4 mln zł. 75 proc. tej sumy pokryje Unia Europejska, a resztę Urząd Marszałkowski. Prace mają się zakończyć w listopadzie 2014 roku, z uroków obiektów skorzystamy więc prawdopodobnie na wiosnę 2015 roku.


*Kutz: Autonomia okazała się oszustwem. Ślązakom należy się status mniejszości etnicznej [WYWIAD RZEKA]
*TYLKO W DZ: Niesamowite zdjęcia górników i kopalń z XIX w. Maxa Steckla
*Cygańskie wesele w Rudzie Śl. On - 21 lat, ona 16 lat. ZOBACZ ZDJĘCIA Z ZABAWY
*Serial Anna German [STRESZCZENIA ODCINKÓW]

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!