MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia przyjęła trzy ważne apele. Jeden skierowany jest do prezydenta i dotyczy języka śląskiego

Katarzyna Stacherczak
Katarzyna Stacherczak
Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia przyjęła trzy ważne apele. Jeden skierowany jest do prezydenta i dotyczy języka śląskiego
Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia przyjęła trzy ważne apele. Jeden skierowany jest do prezydenta i dotyczy języka śląskiego GZM
Członkowie Zgromadzenia Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii podjęli uchwałą trzy ważne apele. Poza tym podczas posiedzenia wybrano nowego członka zarządu. Został nim Stanisław Korman, który będzie reprezentował podregion bytomski.

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia przyjęła trzy ważne apele

Pierwszy podjęty przez Zgromadzenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii apel był skierowany do prezydenta RP. Członkowie zwrócili się w nim z prośbą o podpis pod ustawą przyznającą śląskiemu status języka regionalnego.

- Ślązacy dali wyraz swego przywiązania do tego kluczowego elementu swego kulturowego dziedzictwa, prowadząc w ostatnich latach na bezprecedensową skalę działania twórcze i promocyjne. Ich plonem są liczne teksty literackie i spektakle teatralne. Śląski pojawia się w nowych kontekstach, co dowodzi, że jest językiem żywym i przedmiotem troski wspólnoty swych użytkowników. Ten zapał nie zastąpi jednak systematycznych działań na polu edukacji, które, w obliczu uniformizacyjnej presji kultury globalnej, stanowią jedyną szansę na przetrwanie wyróżniających śląską społeczność kulturowych atrybutów. (...) Wierzymy, że Pan Prezydent doceni wysiłek tysięcy obywateli Rzeczpospolitej Polskiej, włożony w zachowanie bezcennej spuścizny, jaką dla wspólnot i jednostek jest język serca i złoży swój podpis pod uchwaloną przez parlament ustawą - czytamy w przygotowanym apelu.

Drugi podjęty uchwałą apel był skierowany do premiera i szefa resortu klimatu i środowiska. Dotyczy on nowelizacji ustawy o odpadach. Trzeci dokument dotyczy z kolei sytuacji finansowej samorządów. Został on skierowany do premiera oraz szefa resortu finansów.

- Z uwagą śledząc postęp prac na zmianą systemu finansowania samorządów, Zgromadzenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii apeluje o doraźne uzupełnienie finansów JST w 2024 roku. Zmiany systemowe zaczną obowiązywać najwcześniej od 2025 roku. Tymczasem w bieżącym roku budżetowym samorządom brakuje środków na realizację zadań - uważają członkowie GZM. - Brak uzupełnienia środków w bieżącym roku budżetowym postawi wiele miast przed koniecznością podjęcia radykalnych działań z wdrożeniem programów naprawczych włącznie. Oznacza to zatrzymanie procesów inwestycyjnych i rezygnację z rozpoczynania kolejnych, co w kluczowym momencie bieżącej perspektywy finansowej może przynieść katastrofalne skutki dla gospodarki i budżetu państwa w kolejnych latach - dodają.

Ich zdaniem, skutek zmian wprowadzonych przez poprzedni rząd jest taki, że wiele samorządów również w tym roku ma problemy z realizacją swoich budżetów i nie może czekać na zmianę systemu finansowania do 2025 roku.

- Zwracamy się więc z apelem o uzupełnienie dochodów bieżących w roku 2024, tak aby wszyscy, bez przeszkód mogli doczekać nowych rozwiązań systemowych dotyczących dochodów JST - podsumowują.

Wybrano nowego członka zarządu GZM

Poza tym podczas posiedzenia wybrano nowego członka zarządu. Został nim Stanisław Korman, który będzie reprezentował podregion bytomski. Jest to doświadczony urzędnik i samorządowiec. Przez lata był odpowiedzialny za pozyskanie dofinansowania i nadzorował realizację wielomilionowych projektów. W latach 2014 - 2018 pełnił funkcję zastępcy prezydenta Świętochłowic. W ostatnich latach był naczelnikiem Wydziału Strategii, Funduszy Europejskich i Obsługi Inwestora Urzędu Miejskiego w Bytomiu. Stanisław Korman zastąpił na stanowisku byłego członka zarządu GZM Jacka Brzezinkę, który uzyskał mandat radnego sejmiku województwa.

Podczas posiedzenia uzupełnione zostało również prezydium zgromadzenia GZM. W jego skład wchodzą 4 osoby – Marcin Krupa, Prezydent Katowic jako przewodniczący oraz wiceprzewodniczący: Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca, Katarzyna Kuczyńska-Budka, prezydent Gliwic oraz Maciej Gramatyka, prezydent Tychów.

Zgromadzenie to organ uchwałodawczo-kontrolny Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Prezydium zgromadzenia liczy przewodniczącego i trzech zastępców, którzy są wybierani głosami przedstawicieli 41 miast i gmin GZM.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Euro 2024: STUDIO-EURO ODC-3 PRZED MECZEM POLSKA - AUSTRIA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni