Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Górny Śląsk 1922: to były polskie dni [HISTORIA DZ - ARCHIWALNE ZDJĘCIA]

Tomasz Borówka
Uroczyste nabożeństwo w parku Kościuszki w Katowicach. W tle widoczna jest nieistniejąca już wieża Bismarcka
Uroczyste nabożeństwo w parku Kościuszki w Katowicach. W tle widoczna jest nieistniejąca już wieża Bismarcka Żołnierz Polski 1922 / zbiory Wojskowej Biblioteki Cyfrowej
Powrót Polski na mapę po I wojnie światowej został w 1922 r. uwieńczony objęciem władzy nad częścią Górnego Śląska. Zobaczcie archiwalne zdjęcia!

Odrodzona w listopadzie 1918 r. Polska powracała na mapę Europy bez ustalonych granic. O ile jednak Kresy Wschodnie II Rzeczypospolitej musieli Polacy wywalczyć sobie sami, o tyle w odniesieniu do swych zachodnich granic mieli potężnego protektora: Francję. Ta, zwycięska w I wojnie światowej, dążyła do trwałego osłabienia potencjału pokonanych Niemiec, którego znaczna część koncentrowała się w Górnośląskim Okręgu Przemysłowym. Dlatego też, mimo niepomyślnego dla Polski wyniku plebiscytu na Górnym Śląsku i militarnie nierozstrzygniętego wyniku III powstania śląskiego, dokonano w październiku 1921 r. korzystnego dla niej podziału Śląska. Ponadto to Francuzi - jak pisze biograf Korfantego, Jan F. Lewandowski - „mieli dostać w dzierżawę najlepsze kopalnie, niewątpliwie jako swego rodzaju zapłatę za wspieranie Polski w walce o Górny Śląsk”. Niemcom trudno było się z tym pogodzić. Jak stwierdza historyk prof. Ryszard Kaczmarek, „większość Niemców na tym obszarze (jak zresztą i większość ich rodaków w Rzeszy Niemieckiej) uważała, że została zdradzona przez Francję i Anglię”.
Przejmowanie władzy nad przyznanym Polsce terytorium odbywało się stopniowo i trwało wiele dni, ale symbolicznym momentem przyłączenia wschodniej części Górnego Śląska do Polski był 20 czerwca 1922, kiedy to do Katowic uroczyście wkroczyły oddziały Wojska Polskiego pod dowództwem gen. Stanisława Szeptyckiego. Główne obchody odbyły się z udziałem m.in. niedawnego Polskiego Komisarza Plebiscytowego i dyktatora III powstania śląskiego Wojciecha Korfantego oraz wojewody śląskiego Józefa Rymera. Był to radosny dzień dla Ślązaków ducha polskiego. Wykonano wtedy wiele historycznych dziś fotografii, #z których kilka prezentujemy obok. Kolejne uroczystości na Śląsku miały miejsce w sierpniu 1922, z okazji wizyty Józefa Piłsudskiego. Sfotografowano go wtedy m. in. w Pszczynie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!