Nasza Loteria

Górny Śląsk wczoraj i dziś. Kościoły, kamienice, szkoły. Tych miejsc nie ma już na mapie Zabrza, Bytomia i Rudy Śląskiej. Pamiętacie je?

Danuta Pałęga
Danuta Pałęga
Zaborze – dawna wieś, od 1927 część miasta Zabrze. Do 1873 gmina jednostkowa oraz obszar dworski w powiecie bytomskim, od 1873 w powiecie zabrskim. Po plebiscycie 20 marca 1921 pozostała przy Niemczech.
Zaborze – dawna wieś, od 1927 część miasta Zabrze. Do 1873 gmina jednostkowa oraz obszar dworski w powiecie bytomskim, od 1873 w powiecie zabrskim. Po plebiscycie 20 marca 1921 pozostała przy Niemczech. fotopolska.eu
Były świadkami historii Górnego Śląska. Czasem przemyślane i zaplanowane, czasem powstawały spontanicznie na fali przemian. Dziś już ich nie ma. Kamienice, szkoły, szpitale, kościoły... Ludzie mieszkali tu, pracowali, spędzali wolny czas na świetnej zabawie i rekreacji. Teraz pozostały archiwalne zdjęcia i zatarte wspomnienia. Czy ktoś jeszcze pamięta te budynki, a może w nich bywał nim zniknęły z map Zabrza, Bytomia i Rudy Śląskiej? Zobaczcie!

Kraina kopalń i familoków, czyli krótka historia Górnego Śląska

Górny Śląsk to obszar o bogatej historii, którą kształtowały głównie kopalnie i charakterystyczne familoki. Nasz region to miejsce, gdzie górnictwo i przemysł odegrały kluczową rolę na przestrzeni wieków.

Początki górnośląskiego przemysłu sięgają czasów średniowiecza, kiedy to odkryto tu bogate złoża węgla kamiennego. Wydobycie węgla rozwinięto w XIX wieku, co przyczyniło się do szybkiego rozwoju regionu. Kopalnie stały się nie tylko miejscem pracy, ale również rdzeniem społeczności, które wokół nich powstawały.

Tych miejsc w Zabrzu, Rudzie Śląskiej i Bytomiu już nie ma:

Wraz z rozwojem przemysłu, powstała potrzeba zapewnienia pracownikom mieszkań. To właśnie wtedy pojawiły się charakterystyczne familoki – skromne, wielorodzinne budynki z czerwonej cegły, które do dziś są symbolem życia społeczności górniczych i przemysłowych, zrzeszonych w charakterystyczne osiedla.

W okresie międzywojennym Górny Śląsk przeszedł trudności związane z przynależnością terytorialną, gdyż region był przedmiotem sporu między Polską a Niemcami. Ostatecznie w wyniku plebiscytu w 1921 roku większość obszaru Górnego Śląska została przyłączona do Polski, co przyczyniło się do wytworzenia unikalnej mieszanki kultur i tradycji w regionie.

Po II wojnie światowej Górny Śląsk przeszedł kolejne zmiany, jednak górnictwo i przemysł nadal odgrywały kluczową rolę w gospodarce. Wraz z upływem czasu, procesy restrukturyzacji i postępu technologicznego spowodowały stopniowe zamknięcie wielu kopalń i zmniejszenie znaczenia górnictwa na rzecz innych sektorów.

Dziś Górny Śląsk to miejsce dynamicznego rozwoju, które stawia na nowoczesne technologie, innowacje i różnorodność gospodarczą. Dawne kopalnie zostały przekształcone w nowe centra kulturalne, muzea i przestrzenie rekreacyjne, podkreślając znaczenie dziedzictwa górniczego dla regionu.

Historia Górnego Śląska jest nieodłącznym elementem jego tożsamości i wpływa na kształtowanie się współczesnego krajobrazu i charakteru wielu miast.

Nie przeocz

Śląsk, którego już nie ma - te miejsca zniknęły z map Zabrza, Rudy Śląskiej i Bytomia. Pamiętacie je jeszcze?

Górny Śląsk, będący sercem przemysłu w Polsce, przeszedł znaczące przemiany od czasów minionych do dzisiejszych dni. W miastach takich jak Zabrze, Bytom i Ruda Śląska istniały miejsca, które niegdyś były ważnymi punktami na mapie i tętniło w nich życie, a dziś już nie istnieją...

W przeszłości te miasta były znane ze swojego bogatego dziedzictwa przemysłowego, związanego głównie z górnictwem i hutnictwem. Niestety, wiele z dawnych kopalń, które stanowiły trzon lokalnej gospodarki, zostało zamkniętych ze względu na zmieniające się warunki rynkowe i ekonomiczne. W rezultacie wiele miejsc przestało istnieć i zostało zastąpionych przez nowe inwestycje czy infrastrukturę.

Dodatkowo, wiele historycznych budynków i obiektów, które miały ważne znaczenie dla tych miast, zostało porzuconych, wyburzonych, zniszczonych lub przebudowanych na nowe cele. Przykładowo, niektóre z dawnych teatrów, kin czy zabytkowych budynków publicznych już nie istnieją w swojej pierwotnej formie.

Mimo tych zmian, Górny Śląsk nadal posiada swoje unikalne dziedzictwo i charakter. Miasta takie jak Zabrze czy Bytom stają się teraz centrami kulturalnymi, ośrodkami naukowymi i nowymi obszarami rozwoju.

Kamienice, kościoły i szkoły - tych miejsc nie ma już w Zabrzu, Bytomiu i Rudzie Śląskiej. Pamiętacie je jeszcze? Zobaczcie:

Nie przeocz

Zobacz także

od 16 lat
Wideo

Gdyńska Arka postawiła się Treflowi Sopot

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni