MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Góry Gorzkowskie na Jurze - odkryj ukryty klejnot. To raj dla miłośników przyrody, a wkrótce nowy rezerwat. WIDEO i ZDJĘCIA

Bartosz Żołnierczyk
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Góry Gorzkowskie, nazywane często, ze względu na swoją charakterystykę i klimat, "najniższymi partiami Beskidu Śląskiego” to obszerny, urozmaicony w malownicze trasy, lasy, wąwozy, jaskinie oraz przepiękne krajobrazy, niepoznany do końca obszar Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Znajduje się on pomiędzy Niegową, a Janowem. Ich skarbem są liczne wysokie wzniesienia pokryte ostańcami. Wkrótce miejsce to sanie się rezerwatem. Odwiedziliśmy je dla Was, zobaczcie WIDEO i ZDJĘCIA.

Odkryj ukryty klejnot Gór Gorzkowskich na Jurze: raj dla miłośników przyrody

Widziń z wysokością 380 m n.p.m., Wąwóz Międzygórze, Dół Michałka, Wąwóz Międzygórze, Osinowy Dół, to nazwy poszczególnych części Gór Gorzkowskich. Najwyższe wzniesienia ma tam wysokość bliską 390 m n.p.m.

Na wzniesienia możemy dostać w różnych wariantach z różnych lokalizacji, my zaczęliśmy w miejscowości Hucisko. Przebiega przez nią czarny szlak Gór Gorzkowskich. Skręciliśmy na końcu miejscowości w gęsty bukowy las, prowadzący przez wąwóz "Ponurego" i doszliśmy na szczyty niektórych z licznych wzniesień.

Szlak jest dość dobrze oznakowany, lecz na szczyty innych rozległych wzniesień, wąwozów, prowadzą także dzikie szlaki. Takim to zeszliśmy do miejscowości Góry Gorzkowskie.

Zobaczcie ZDJĘCIA z niezwykłych Gór Gorzkowskich na Jurze

-Podczas II wojny światowej w położonych niedaleko Bystrzanowicach, w dworze hrabiów Raczyńskich kwaterował sam Jerzy Kurpiński, żołnierz AK znany bardziej jako “Ponury”. Jego oddział wiosną 1944 roku przeprowadził likwidacyjną akcję niemieckiej szkoły przysposobienia wojskowego. W samych Górach Gorzkowskich, w stromych i głębokich wąwozach, ukrywali się żołnierze z działających w okolicach Częstochowy partyzantek - informuje przewodnik Nocowanie na Jurze.

TUTAJ MAPA, na podstawie której opracujecie swoją trasę wycieczki.

Zobaczcie ZDJĘCIA z niezwykłych Gór Gorzkowskich na Jurze

Wkrótce Rezerwat Gór Gorzkowskich

Wkrótce teren ten stanie się rezerwatem, ponieważ Katowicka Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska i Katowicka Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych, podpisały porozumienie w sprawie jego utworzenia. Obecnie trwały prace nad ustalaniem granic, nazwami obiektów, celami i przedmiotami ochrony. Rezerwat powstanie w ramach projektu 100 rezerwatów na 100-lecie Lasów Państwowych.

-Idea powołania 100 rezerwatów na 100-lecie Lasów Państwowych to bardzo cenna inicjatywa. Generalna i regionalne dyrekcje ochrony środowiska mają w tym procesie kluczową rolę, tworząc rezerwaty przyrody i gwarantując, że wspólnie wytypowane obszary zasługują zarówno na ochronę rezerwatową, jak i niezakłócone przetrwanie w przyszłości – podkreśla Piotr Otawski, Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska.

Zwieńczeniem prac będzie opracowanie projektu zarządzenia regionalnego dyrektora ochrony środowiska ustanawiającego rezerwat, które zgodnie z procedurą tworzenia rezerwatów poddane zostanie uzgodnieniom, w tym z Regionalną Radą Ochrony Przyrody skupiającą przedstawicieli nauki, organizacji pozarządowych i samorządów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni