Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gorzelik: Polska separuje się od Śląska. Kontra wobec Piotra Semki

Jerzy Gorzelik
Jerzy Gorzelik
Jerzy Gorzelik arc.
"Śląsk nie jest wyjątkowym regionem" - napisał Piotr Semka, niestrudzony kronikarz spraw marginalnych. "Marginesowi" - jak sam określił na łamach DZ Ruch Autonomii Śląska i inne organizacje skupione w Radzie Górnośląskiej - warszawski publicysta poświęca od lat sporo uwagi. Konsekwentnie stara się przy tym podważyć znaczenie i autentyczność trwającego na naszych oczach "śląskiego przebudzenia".

Trudno oprzeć się wrażeniu, że u podstaw niepokojów pana redaktora leży niezrozumienie prostej prawdy - dla nas Górny Śląsk jest wyjątkowy. Tak jak Walia jest wyjątkowa dla Walijczyka, a Tyrol dla Tyrolczyka. I to właśnie ta wyjątkowość i wynikająca z niej niezgoda na lekceważenie regionalnej specyfiki są motorem działań śląskich środowisk. Działań, które Piotr Semka krytykuje. By odnieść się do tej krytyki trzeba najpierw w chmurę pojęć i myśli, którą stanowi tekst pana redaktora, wprowadzić pewien porządek.

CZYTAJ KONIECZNIE GFELIETON PIOTRA SEMKI I SKOMENTUJ:
SEMKA: AUTONOMIŚCI LANSUJĄ NOWĄ WIZJĘ HISTORII, ALE TO GŁOŚNY MARGINES

Europa nie wyrzeka się Śląska

Piotr Semka nie rozróżnia dwóch postulatów podnoszonych przez śląskie organizacje. Myli dążenia do autonomii regionalnej oraz do uznania śląskiej mniejszości etnicznej. Tymczasem autonomia dotyczy wszystkich mieszkańców regionu, którzy - bez względu na tożsamość - żołądki mają takie same. Wiąże się bowiem z ustanowieniem wyższej formy samorządności, umożliwiającej usprawnienie zarządzania regionem. Piotr Semka ucieka się do chwytu stosowanego ostatnio w celu skompromitowania tej sprawdzonej idei, pisząc: "Europa jest inna po aneksji Krymu". Europa nie wyrzekła się jednak autonomii. Bo i nie ma ku temu powodów. W ostatnich kilkudziesięciu latach kolejne państwa przyznawały, że autonomia regionów jest jednym z warunków rozwoju i pokojowego współistnienia. I dzięki autonomii z powodzeniem rozwiązywano tak drastyczne problemy jak baskijski czy północnoirlandzki terroryzm. Niedawno z inicjatywy władz brytyjskich poszerzono autonomię Walii, by mogła skuteczniej konkurować z innymi regionami europejskimi. Zapatrzonym na Wschód warto przypomnieć, że Polska jest częścią UE. W dyskusji o roli regionów warto zatem odwoływać się do standardów zachodnich. Ukraina powinna zaś służyć za przestrogę. Gdyby jej regiony cieszyły się chociaż częściową samorządnością, dziś poparcie dla separatystycznych "Republik Ludowych" byłoby zapewne znikome, a zaufanie do władz w Kijowie większe.

FELIETON PIOTRA SEMKI KOMENTUJĄ TAKŻE:
* MAREK PLURA: MITY PANA SEMKI
* ZBIGNIEW WIDERA: RAŚ TO OSTRZEŻENIE

Liczby nie decydują o tożsamości

Zabiegi o uznanie śląskiej mniejszości etnicznej dotyczą tej części mieszkańców Górnego Śląska, która ma poczucie kulturowej i historycznej odrębności. Grupa ta może być identyfikowana z obywatelami deklarującymi w spisie powszechnym narodowość śląską. Deklaracje te Piotr Semka bagatelizuje, uznając, że było ich niewiele w stosunku do liczby mieszkańców woj. śląskiego. Publicysta myli historyczny region Górnego Śląska z tworem reformy administracyjnej, jakim jest województwo. Nawet gdyby jednak zgodzić się z jego oceną liczby deklaracji, jakie ma to znaczenie? Większość zamieszkałych w Polsce Łemków uważa się za część narodu ukraińskiego i ukraińskiej mniejszości, co nie przeszkadzało w uznaniu pozostałych za łemkowską mniejszość etniczną.
Śląskie stowarzyszenia domagają się, by Ślązacy poczuwający się do swej odrębności, nie mieli mniejszych praw niż Romowie czy Łemkowie. A przede wszystkim, by sami mogli określić, czy jako Ślązacy są też Polakami bądź Niemcami, czy też tylko Ślązakami. I by żaden publicysta, urzędnik, polityk nie mógł decydować za nich, jak Piotr Semka, który pisze: "Ślązacy to Polacy". Tym samym odbierając prawo do śląskości choćby członkom mniejszości niemieckiej.

FELIETON PIOTRA SEMKI KOMENTUJĄ TAKŻE:
* MAREK PLURA: MITY PANA SEMKI
* ZBIGNIEW WIDERA: RAŚ TO OSTRZEŻENIE

To nie RAŚ oddziela Śląsk od Polski

Teza, którą Piotr Semka powtarza z uporem godnym lepszej sprawy brzmi: RAŚ i przyjaciele próbują odseparować śląskość od polskości. Tymczasem od okresu międzywojennego to państwo polskie dokonuje tego rozdziału. Korfantego, symbol śląskości o polskiej orientacji, odseparowano swego czasu murem więziennym. To, co w śląskości wynikało z niepolskich wpływów, odseparowano murem niepamięci. Czy ktoś ma wątpliwości, że dziś jest podobnie? Wystarczy zajrzeć do podręczników, by przekonać się, że reprezentowana przez MEN Rzeczpospolita Polska śląskich dziejów i tradycji nie uznaje za swoje dziedzictwo. Potwierdza to również obojętność Ministerstwa Kultury wobec zabytków przemysłowych czy różnica między pieniędzmi przeznaczanymi na instytucje kultury w woj. śląskim (niecałe 12 mln zł) i mazowieckim (ponad 450 mln). Można odnieść wrażenie, że przez dziesięciolecia państwo polskie wyjątkowo skutecznie separowało się od śląskiej kultury, natomiast nie od śląskich bogactw.

Wypowiedzi Piotra Semki wpisują się w tę tradycję. Publicysta próbuje zagłuszać sumienie utrzymując, że "Podlasie może jeszcze mocniej narzekać na niedoinwestowanie" a "mieszkańcy Wrocławia czy Szczecina [mogliby] żądać odszkodowań od państwa polskiego za pobyt w ubeckich łagrach, nie mniej strasznych niż obóz w Świętochłowicach-Zgodzie". Panie Redaktorze, trzymajmy się faktów! Mieszkańcy Górnego Śląska narzekają nie na "niedoinwestowanie", lecz na dewastację spowodowaną rabunkową eksploatacją. Czy Białystok wali się jak Bytom? Z odszkodowań za ubeckie represje obywatele RP nie tyle mogliby korzystać, co korzystają. Jeśli prześladowano ich za, jak określa to ustawa, "działalność na rzecz niepodległego bytu Państwa Polskiego". Ustawa pomija śląskich więźniów Zgody i innych obozów, których zamknięto za to, że byli za mało polscy. Dodajmy, za mało polscy w opinii hitlerowskiej władzy, która przyznała im wysoką grupę Volkslisty, co w 1945 r. stanowiło podstawę uwięzienia.
To nie (tylko) my mamy się zmienić

Piotr Semka jest przerażony agresją, którą przypisuje śląskiej mniejszości. Wspomina o wyzwiskach na forach, obraźliwych memach, koszulkach "Gorole raus". Mógłbym odbić piłeczkę cytując tysiące inwektyw podadresem Ślązaków, wskazując na szaliki "Łowcy Hanysów", jakie sprawili sobie kibice jednego z piłkarskich klubów. Wolę jednak przyjąć, nie usprawiedliwiając agresji żadnej ze stron, że to specyfika z pozoru anonimowych zachowań w sieci lub w tłumie. Podobnego wytłumaczenia nie znajduję dla wypowiedzi polskich elit, domagających się siłowej rozprawy z działającym w zgodzie z prawem stowarzyszeniem. Ostatnio b. dyrektor I programu TVP postulował przeprowadzenie pokazowego procesu kierownictwa RAŚ i osadzenie mojej skromnej osoby - "jadowitej kreatury" - w więzieniu.

FELIETON PIOTRA SEMKI KOMENTUJĄ TAKŻE:
* MAREK PLURA: MITY PANA SEMKI
* ZBIGNIEW WIDERA: RAŚ TO OSTRZEŻENIE

Perspektywa nadrobienia zaległości w lekturze w zaciszu celi może być nawet kusząca. Pod warunkiem, że ścian nikt nie pomaluje farbą z arszenikiem. Martwi jednak to, że część polskich elit marzy o państwie, w którym spory polityczne rozstrzygane będą przy pomocy pałki i paragrafu. Martwi mnie, ale chyba mniej Piotra Semkę, który apeluje nie o zmianę Polski, separującej się od Śląska, lecz o mobilizację mieszkańców regionu przeciw RAŚ. Zatem zmienić mamy się my. Choć to nam przecież tyle obiecywano. Tym, którzy poszli za Korfantym w plebiscycie - Polskę sprawiedliwą i szanującą śląską odrębność. Tym, których sprowadzano do pracy po wojnie - perspektywę lepszego, dostatniego życia. Naszym największym grzechem jest to, że o niespełnionych obietnicach pamiętamy. I mówimy wprost, że czas, by to wreszcie Polska zrobiła krok w naszą stronę.

Jerzy Gorzelik,
szef Ruchu Autonomii Śląska


*Kto ma zagrać na meczu otwarcia stadionu Górnika Zabrze? ZAGŁOSUJ
*Motocykle 125 cm3 na prawo jazdy kat. B WYBIERZ NAJLEPSZY
*Wybory w Rybniku 2014: Kogo popierasz? Kto wygra? Rozwiąż quiz wyborczy
*Nasz elementarz za darmo ZOBACZ WSZYSTKIE CZĘŚCI PODRĘCZNIKA]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!