Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gospodarka po pandemii. Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach i analiza woj. śląskiego. To opinie ekonomistów. Ceny, bezrobocie, mieszkania

Dorota Niećko
Dorota Niećko
Narodowy Bank Polski
Narodowy Bank Polski Arkadiusz Wojtasiewicz
Inflacja, coraz wyższe ceny, brak ludzi do pracy, coraz wyższe obciążenia podatkowe, dodatkowa podaż pieniądza. Droższa edukacja, mieszkanie, większe wydatki na zdrowie. Negatywne efekty pandemii mają swoje źródła w akcji przeciwdziałania jej skutkom - cytują przedsiębiorców eksperci Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach w publikacji "Komentarz do sytuacji w gospodarce regionalnej. Województwo śląskie, czerwiec 2021". Oto, w jakiej kondycji jest gospodarka.

Na początek - dobra informacja: Choć w gospodarce województwa śląskiego wciąż widoczne są echa wpływu pandemii i ciągłość wielu trendów została zaburzona w 2020, to jednak zachwiania te z wolna przestają być widoczne. Upowszechnia się
przekonanie o tym, że kolejne etapy walki z koronawirusem, także z jego nowymi odmianami, nie będą już tak dotkliwe dla
życia społeczno-gospodarczego jak przed rokiem.

I to tyle z dobrych wieści, reszta jest już niepokojąca.
Na liście największych wyzwań stojących przed firmami pojawia się ponownie kwestia zapewnienia rąk do pracy, a nowym zagrożeniem staje się inflacja. Brak zdecydowanych działań instytucji publicznych. Widoczny wzrost cen, co za tym idzie - coraz wyższe żądania płacowe. To kilka wniosków z tej publikacji. Została przygotowana przez zespół ekspertów z UE w Katowicach, ale we współpracy z urzędem marszałkowskim.

Na następnych planszach: dochód na jednego mieszkańca w 2020 roku w miastach na prawach powiatu w woj. śląskim - od najmniejszej kwoty do najwyższej

Bogate i biedne miasta w woj. śląskim: Katowice, Bytom, Gliw...

- Z ekonomicznego punktu widzenia taki zbiór negatywnych oddziaływań na sytuację gospodarczą każe po raz kolejny w tym
raporcie zasygnalizować, że za wzrostem cen podążać będą żądania płacowe - czytamy w komentarzu UE. - Co więcej, zgłaszane w sytuacji, w której budżet państwa również potrzebuje środków na spłatę zaciągniętych zobowiązań i realizowanych przepływów społecznych. Uwidacznia się zatem wiele składowych presji inflacyjnej.

- Paradoksalnie to, co przedsiębiorstwa klasyfikują jako negatywne efekty pandemii, ma swoje źródła w akcji przeciwdziałania jej skutkom - oceniają ekonomiści z UE.

Ich zdaniem, niepokojąca jest większa podaż pieniądza (to całkowita wartość znajdujących się w obiegu zasobów pieniądza).
Wzrastające braki towarów i siły roboczej nie mogą być w prosty sposób rozwiązane poprzez zwiększanie podaży pieniądza w gospodarce. gospodarce - czytamy.

- Mało tego – jest to raczej polityka sprzyjająca akceleracji negatywnych zjawisk. Brak zdecydowanych działań instytucji publicznych, które mają stać na straży siły nabywczej pieniądza, zwiększanie możliwości konsumpcyjnych społeczeństwa w zakresie dóbr podstawowych przy jednoczesnym wzroście obciążeń podatkowych i okołopodatkowych dla prowadzących działalność gospodarczą rodzi wątpliwości co do sytuacji w dłuższym horyzoncie czasowym.

No dobrze, czas na dane, które doprowadziły do tych wniosków. Jak podają ekonomiści z Katowic, dość znacznie, w porównaniu do I kwartału 2020 roku wzrosły w 2021 roku ceny towarów i usług w grupie:

  • edukacja (o 6,1%),
  • mieszkanie (o 5,0%),
  • zdrowie (o 4,1%)
  • rekreacja i kultura (o 4,0%).

Spadek cen wystąpił w grupach

  • odzież i obuwie (o 2,3%)
  • transport (o 0,2%).

Ale, co do ostatniego punktu, silnie rosnące (na międzynarodowych rynkach surowców) ceny ropy naftowej będą w dłuższej perspektywie skutkować wzrostem cen wielu produktów ropopochodnych i transportu.

A jak się ma rynek pracy?
Wedle komentarzy ekonomistów UE, rynek pracy ewolucyjnie wraca do stanu z 2018 roku, a w wybranych powiatach do stanu znanego z roku 2019. Nadal rosną dysproporcje pomiędzy centrum województwa (stopa bezrobocia sięgająca do ok. 5%, za wyjątkiem: Bytomia – 9,9%, powiatu będzińskiego – 8% i Piekar Śląskich – 7,8%) a powiatami peryferyjnymi zlokalizowanymi na północy (częstochowski – 7,8% i kłobucki – 7,6%) oraz na południu (żywiecki i wodzisławski – każdy z nich na poziomie 7,2%). W maju stopa bezrobocia w regionie wynosiła 4,9% i była niższa od stopy bezrobocia dla kraju.

Tymczasem na brak pracowników wskazuje aż 33,9% odpowiadających na ankiety z sektora przetwórstwa przemysłowego, 27,6% z sektora usług oraz 25% z sektora budownictwa).
Jako inne niedogodności w prowadzeniu biznesu wskazują na rosnący poziom kosztów (75,1% respondentów z sektora budownictwa, 63,9% z handlu hurtowego oraz 59,2% z sektora przetwórstwa przemysłowego).

Musisz to wiedzieć

Rynek nieruchomości, woj. śląskie, lato 2021

- Dalszemu przegrzewaniu podlega rynek nieruchomości, tworzący relatywnie bezpieczne możliwości alokowania kapitału. Co nie zmienia faktu, że rozwój mieszkalnictwa jest potrzebny w województwie śląskim, aby zrekompensować wieloletnie niedobory - czytamy w komentarzu.

Materiał opracowano został w wyniku współpracy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego i Uniwersytetu Ekonomicznego
w Katowicach. W komentarzach wykorzystywane są dane Głównego Urzędu Statystycznego, Urzędu Statystycznego w Katowicach,
Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach, Ministerstwa Finansów, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Urzędu Miasta Katowice
i Google. Komentarze zostały sformułowane przez zespół ekspercki Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach w składzie: dr Marcin
Baron (koordynator), dr Radosław Cyran, dr Bartłomiej Gabryś, dr Piotr Gibas, dr hab. Tomasz Ingram, prof. UE, dr Grzegorz Krawczyk.

Nie przeocz

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera