Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gotowi na każdą akcję. Tak prezentuje się Centralny Magazyn Ratowniczy JSW ZDJĘCIA

Arkadiusz Biernat
Arkadiusz Biernat
W JSW działa Centralny Magazyn Ratowniczy
W JSW działa Centralny Magazyn Ratowniczy Arek Biernat
Rok po tym, jak nastąpiła katastrofa w kopalni Zofiówka, władze Jastrzębskiej Spółki Węglowej zaprezentowały Centralny Magazyn Ratowniczy. - Wiele uwagi poświęciliśmy sprzętowi, jaki powinien być wykorzystywany w czasie akcji ratowniczej. Wnioski zostały wyciągnięte i poczyniono odpowiednie zakupy - mówi Daniel Ozon, prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Władze Jastrzębskiej Spółki Węglowej zaprezentowały Centralny Magazyn Ratowniczy, który powstał po katastrofie w kopalni Zofiówka w Jastrzębiu-Zdroju. 5 maja 2018 roku po silnym wstrząsie na poziomie 900 metrów zginęło pięć osób.

Pisaliśmy: Katastrofa w kopalni Zofiówka w Jastrzębiu-Zdroju. Rok po tragedii wspomnienia są bolesne

Po tej tragedii Daniel Ozon, prezes JSW, wydał dwa zarządzenia. Jedno z nich dotyczyło oceny akcji ratowniczej i wypracowanie nowych rozwiązań, a drugie miało na celu wypracowanie wytycznych i rekomendacji w zakresie nowych rozwiązań dla poprawy standardów łączności, identyfikacji osób oraz monitoringu pracowników przebywających pod ziemią. Po wstrząsie 5 maja 2018 roku, to właśnie lokalizacja poszukiwanych była sporym problemem, m.in. przez słabnący sygnał z nadajników znajdujących się w lampach.

Jakie wypracowano rekomendacje? Wprowadzono czterozmianowy system pracy ratowników górniczych, weryfikację ratowników i zwiększono stany osobowe drużyn ratowniczych, zmieniono i doprecyzowano tryb wcielania pracowników do składu drużyn ratowniczych, wprowadzono harmonogram czasowy oddelegowania pracowników do kopalnianych stacji ratownictwa górniczego.

Łącznością radiową i systemem identyfikacji pracowników znajdujących się pod ziemią zajął się specjalnie do tego powołany zespół. W efekcie JSW kupiła 170 km światłowodu, z czego 70 km zostało zabudowane w ramach magistralnej sieci światłowodowej. To kręgosłup systemu, który poprawi jakość łączności górników pod ziemią. Zakupiono też 240 km kabla promieniującego.

W JSW powstał też Centralny Magazyn Ratowniczy. Ma służyć nie tylko wszystkim kopalniom JSW, ale także całej branży górniczej. Znajduje się w nim sprzęt, który jest konieczny do prowadzenia trudnych akcji ratowniczych.

Wiele uwagi poświęciliśmy sprzętowi, jaki powinien być wykorzystywany w czasie akcji ratowniczej. Wnioski zostały wyciągnięte i poczyniono odpowiednie zakupy

- mówi Daniel Ozon, prezes JSW.
W magazynie znajduje się sprzęt do różnego rodzaju zagrożeń tąpaniami, metanowych, pożarowych. - Mamy tutaj sprzęt tzw. małej mechanizacji i zasilany pneumatycznie. Wiemy, że metan zawsze zabrania wykorzystania energii elektrycznej. Są też różnego rodzaju lutnie doprowadzające powietrze do wyrobisk. Zaznaczę, że na tym sprzęcie też ćwiczą ratownicy - przyznał Tomasz Śledź, zastępca prezesa zarządu ds. technicznych.

Zobacz zdjęcia:

Od 26 kwietnia kopalnia Pniówek posiada w całości cyfrowe rozwiązania łączności. Następną kopalnią z taką komunikacją ma zostać Budryk. Wiele wskazuje na to, że stanie się to już po wakacjach.

- Chcemy do końca roku podnieść jakość łączności we wszystkich kopalniach

- mówi Artur Dyczko, pełnomocnik ds. strategii i rozwoju Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Nie przegapcie

Wspomniał, że przez prawie rok w kopalniach JSW analizowano i testowano wszystkie rozwiązania dostępne na światowym rynku. W pracach pomagały zespoły wszystkich polskich spółek górniczych. Założenie było takie, aby jednocześnie była możliwa identyfikacja i lokalizacja w czasie rzeczywistym, możliwie najbardziej precyzyjnie każdego poszukiwanego pracownika w wyrobisku. W przypadku zniszczenia taki system musi umożliwiać szybkie odtworzenie danych historycznych i wskazanie ostatniego miejsca przebywania każdego górnika przed zdarzeniem.

- Po żmudnych pracach dwóch zespołów - naukowego i roboczego - udało się nam wybrać technologię opartą o metodę pomiaru sygnału radiowego (RSS), która podczas testów wypadła najlepiej – tłumaczą w JSW. Trwają też prace nad drugim systemem identyfikacji indywidualnej pracownika, specjalnie dostosowanego na potrzeby akcji ratowniczej. System we wszystkich kopalniach JSW ma zostać ujednolicony.

W kopalni Zofiówka upamiętnili ofiary wypadków górniczych

W kopalni Zofiówka upamiętnili ofiary wypadków górniczych ZDJĘCIA

Zobaczcie koniecznie

W PUNKT ODC. 6: Zagłębie Sosnowiec spadło z Ekstraklasy

Kopalnia Zofiówka rok po katastrofie. Zobaczcie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo