Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gotówka z zagranicy na komórkę? Tak! Potrzebny Ci tylko kod dostępu

Beata Sypuła
Fot. ARC
Nie masz konta w banku ani karty do bankomatu, ale rodzina z zagranicy chce ci przesłać pieniądze? Wystarczy, że masz telefon komórkowy.

Wykonacie operację w kilkanaście sekund, taniej niż przy pomocy znanych dotąd pośredników i o dowolnej porze dnia lub nocy. Wkrótce wybieranie pieniędzy z bankomatu przy pomocy telefonu komórkowego będzie możliwe także przy przelewach krajowych.

Wielu Polaków wciąż nie ma rachunku w banku. Szczególnie nieufni są seniorzy, ale wykluczeni z posiadania konta osobistego są także bezrobotni. Tymczasem rodzina pracująca za granicą chce ich wesprzeć finansowo. Jak? Przez telefon komórkowy. Polska jest pierwszym państwem w Europie Środkowej i kolejnym - po Hiszpanii - gdzie już jest to możliwe. Firma Hal-Cash, zawiązana przez osiem banków hiszpańskich, opatentowała ten pomysł już w 40 krajach świata. Robert Rajewski, współzałożyciel odnogi tej firmy w naszej części Europy, zauważył, że choć tylko 70 proc. Polaków ma konta w banku, to telefonów komórkowych jest o 8 proc. więcej niż wszystkich mieszkańców naszego kraju, włączając w tę liczbę oseski.

Wedle Narodowego Banku Polskiego, rocznie do Polski trafia z zagranicy niemal 10 mld euro. Dla Hal-Cash Central Eastern Europe to żyła złota. Ze względu na liczbę mieszkańców - nieposiadających konta, za to dysponujących komórką - Polska jest bardzo obiecującym rynkiem. Podpisano już umowę z siecią Euronet (2 tys. bankomatów) oraz z BZ WBK (ponad 1 tys). Jak to działa?

- Osoba, która chce przelać do Polski pieniądze, załatwia sprawę w banku lub poprzez internet - tłumaczy Tomasz Nowak z BZ WBK. - Dokonuje przelewu na określoną kwotę i dostaje połowę kodu dostępu do bankomatu, który przekazuje odbiorcy w Polsce. Bankowi przekazuje jego numer telefonu komórkowego. Osoba w Polsce otrzymuje na swój telefon wiadomość o czekających pieniądzach i drugą część kodu dostępu. W naszym bankomacie bez karty, tylko przy użyciu klawiszy i przesłanego mu SMS-em PIN, wybiera wysłaną kwotę.

Cała operacja trwa kilkanaście sekund, możliwa jest przez okrągłą dobę, kosztuje nadawcę tylko 4 euro, można jednorazowo przesłać do Polski równowartość 150 euro.

BZ WBK zapowiada, że na finiszu jest wdrożenie w tym systemie także przelewów krajowych. Przez komórkę będzie można pobrać z bankomatu kilkaset złotych i operacja będzie kosztowała nadawcę 8 zł.

Czy system jest bezpieczny?

Eksperci przekonują, że opatentowany przez Hal-Cash system jest bezpieczny. Przesądza o tym podzielony przez bankowość kod dostępu do pieniędzy. Jedną część ma nadawca pieniędzy, drugą ich odbiorca.
Względne bezpieczeństwo daje też wysokość przelewanej kwoty. Dziś ustanowiono limit do 150 euro, czyli w przybliżeniu 600 zł. Takie kwoty na co dzień wybierane są z banko- matów, więc nowa usługa nie skusi złodziei.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera