Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gotyckie zacheuszki odkryte w Bestwinie zmienią historię

Łukasz Klimaniec
Ks. Cezary Dulka: odkryte zacheuszki sugerują, że kościół może być starszy, niż się go datuje
Ks. Cezary Dulka: odkryte zacheuszki sugerują, że kościół może być starszy, niż się go datuje Łukasz Klimaniec
Kościół parafialny w Bestwinie mógł zostać wybudowany wcześniej, niż podają źródło historyczne. Świadczy o tym niezwykłe odkrycie.

Około roku 1575 powstał kościół murowany - taką informację można znaleźć na stronach internetowych parafii Wniebowzięcia NMP w Bestwinie. Wiele jednak wskazuje, że historię tej zabytkowej świątyni trzeba będzie napisać na nowo. Trwające od kilku lat prace konserwatorskie przyniosły w ostatnich dniach niespodziewane efekty. Po znalezieniu rewelacyjnie zachowanej późnorenesansowej polichromii z przełomu XVI i XVII wieku, konserwator Joanna Borek-Firlejczyk z Mikołowa ze swoim zespołem natknęła się pod warstwą polichromii na gotyckie zacheuszki, czyli krzyże apostolskie świadczące o dedykowaniu świątyni Bogu.

- Te zacheuszki są namalowane gotycką farbą i w gotyckim kształcie. A w takim razie kościół musi być dużo starszy, niż powszechnie sądzono - przyznaje ks. Cezary Dulka, proboszcz parafii Wniebowzięcia NMP w Bestwinie.

Poświadczona w dokumentach historycznych konsekracja kościoła miała miejsce 10 maja 1632 roku. Dokonał jej sufragan krakowski, bp pomocniczy diecezji krakowskiej, Tomasz Oborski nadając jej wezwanie Wniebowzięcia NMP.

Odkrycie gotyckich znaków pod renesansową polichromią świadczy, że kościół mógł zostać konsekrowany, a przede wszystkim, wybudowany kilkadziesiąt lat wcześniej, niż sądzono. Gdyby udało się potwierdzić ten fakt wówczas diametralnie zmieniłaby się historia bestwiń-skiego kościoła, zgodnie z którą świątynia została wybudowana jako zbór kalwiński. Tymczasem nie jest wykluczone, że kościół został wzniesiony i konsekrowany, jako katolicki.
Ks. Cezary Dulka przyznaje, że w trakcie trwającej w ostatnich latach renowacji wnętrza kościoła zjawiały się w Bestwi-nie osoby ze świata historii sztuki, które twierdziły, że kościół wygląda na dużo starszy, niż się go datuje. To jednak muszą potwierdzić badania. Śladów i dowodów trzeba szukać m.in. w krakowskich archiwach.

- Odkryliśmy także okna gotyckie. Dotąd podawano, że kościół był budowany w późnym gotyku, ale teraz może się okazać, że jednak wcześniej. Zawsze mnie dziwiło, że zbór kalwiński został wzniesiony według proporcji Kościoła katolickiego - przyznaje ks. Dulka.

Aktualnie w bestwińskim kościele Joanna Borek-Firlej-czyk pracuje nad odkrytymi polichromiami, które mają 400 lat i są zachowane w wyjątkowo dobrym stanie. Polichromie to dzieła w owalnym kształcie tzw. tonda, które przedstawiają Ojców Kościoła - św. Hieronima i św. Ambrożego.

W renowacji w pracowni konserwatorskiej znajduje się zabytkowy ołtarz, który w ubiegłym roku został zdemontowany. Wtedy to odsłonięto okazały, czterokondygnacyjny kamienny renesansowy nagrobek Stanisława Myszkowskiego i jego żony Jadwigi z Tęczyńskiej, dawnych właścicieli Bestwiny, który jest największym i najcenniejszym tego typu obiektem w województwie śląskim. Prace związane z odrestaurowaniem polichromii w prezbiterium potrwają jeszcze ok. dwa lata. Wtedy prezbiterium kościoła odzyska dawny wygląd. A historia świątyni być może zostanie napisana na nowo.

*Przejmująca historia Macieja Cieśli. To o nim mówił papież Franciszek
*Ale burza! Samochody zatopione przy M1 w Czeladzi ZDJĘCIA + WIDEO
*Tylko szaleniec mógłby się rzucić na tego policjanta ZOBACZCIE ZDJĘCIA
*Sprawdzony i prosty przepis na leczo SPRÓBUJ I SIĘ PRZEKONAJ
*Najlepsze baseny w województwie śląskim [TOP 10 BASENÓW]
*W pełni wyposażone mieszkanie w centrum Katowic może być Twoje! Dołącz do graczy loterii "Dziennika Zachodniego"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!