Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gowin w Katowicach: będzie nowa ustawa o szkolnictwie wyższym

Justyna Przybytek - Pawlik
Justyna Przybytek - Pawlik
Jarosław Gowin w Katowicach
Jarosław Gowin w Katowicach LOTA
Polskie uczelnie nie potrzebują rewolucji, potrzebują stabilizacji i systematycznych, w niektórych obszarach, szybkich i głębokich korekt – mówił w poniedziałek w Katowicach Jarosław Gowin, wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego. Zapowiedział jednocześnie wszczęcie prac na nową ustawę o szkolnictwie wyższym.

Na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach trwa posiedzenie Prezydium Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich. W obradach bierze udział wicepremier - minister nauki i szkolnictwa wyższego  Jarosław Gowin oraz  wiceminister resortu - Piotr Dardzińskiego. W przerwie obaj panowie spotkali się z dziennikarzami.

- Polskie uczelnie nie potrzebują rewolucji, potrzebują stabilizacji i systematycznych, w niektórych obszarach, szybkich i głębokich korekt. Pierwszy obszar działań, który zyskał pełną akceptację konferencji rektorów, to zdjęcie z uczelni kajdan biurokracji. Przeregulowanie, nadmierna liczba przepisów, nadmierna liczba obowiązków biurokratycznych to jest przekleństwo szkolnictwa wyższego i nauki – komentował Jarosław Gowin.

Zapowiedział w trakcie spotkania z dziennikarzami, rozpoczęcie prac na nową ustawą o szkolnictwie wyższym. - Ta obecna była nowelizowana tyle razy, że jest już nieczytelna. Zasadniczo potrzebujemy nowej ustawy, na pewno nie będzie pisana na kolanie, powinna być poprzedzona możliwie jak najszybsza debatą środowiskową. Daliśmy sobie na to trzy lata – wyjaśnił.

Ciekawy ma być tryb jej przygotowania. - Punktem wyjścia do napisania tej ustawy będzie, konkurs który ogłosi ministerstwo. Resort ogłosi ramowe wytyczne, na podstawie których wyłonione drogą konkursową będą zespoły ekspertów reprezentujących środowisko akademickie. Zespoły przygotują trzy konkurencyjne projekty nowej ustawy o szkolnictwie wyższym. Równocześnie każdy z tych zespołów będzie zobowiązany od przeprowadzenia jak najszerszych konsultacji środowiskowych. Dzięki temu, drogą konkursu, chcemy uruchomić oddolną debatę na temat tego, jak powinna wyglądać polska nauka, jak powinny wyglądać polskie uczelnie – tłumaczył wicepremier.

Jakie zmiany wprowadzi ustawa? Szczegóły mają zostać dopiero wypracowane. - Umówiliśmy się z państwem rektorami, że nie będziemy pracować nad ustawą w taki sposób, że ministerstwo będzie narzucać swoje rozwiązania odgórnie, tylko „wydyskutujemy” wspólne rozwiązania - przekonywał Gowin. Wymienił kilka wytycznych, które już ustalono: pierwszą jest odbiurokratyzowanie szkolnictwa wyższego.

- Uczelnie muszą być przestrzenią wolności, nauka rozwija się tam gdzie jest wolność, to ma związek z drugą wytyczną, na pewno ta nowa ustawa będzie poszerzała autonomię uczelni. Chciałbym też, aby uruchamiała szereg bodźców pro jakościowych, bo przez ostatnie 25 lat mamy duży sukces jeśli chodzi o podniesienie współczynnika skolaryzacji, w tej chwili połowa młodych polaków podejmuje i kończy studia, natomiast w ślad za tym rozwojem ilościowym, niestety nie poszedł rozwój jakościowy, przeciwnie jakość kształcenia na polskich uczelniach pozostawia wiele do życzenia – kontynuował wicepremier.

W efekcie doprowadziło to, jak mówił minister, do niskiej pozycji polskich uczelni w rankingach, co z kolei zniechęca do studiowania w Polsce studentów zagranicznych, a coraz częściej także polscy, ci najzdolniejsi, studenci wyjeżdżają studiować za granicę.

- Chciałbym, żeby w ciągu ośmiu, dziesięciu lat najlepsze polskie uczelnie zastukały do bram pierwszej setki najlepszych uczelni na świecie – dodawał. Jakość na polskich uczelniach ma być podnoszona m.in. poprzez zmianę systemu finansowania szkół. Jak zapowiedział Gowin „będziemy dążyć, aby nakłady na szkolnictwo wyższe rosły”, ale aby były związane z bodźcami pro jakościowymi. - Czyli być może za lepszego maturzystę należy uczelniom płacić więcej – dodawał minister.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!