Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gra sprawnościowo-edukacyjna w szybie górniczym? To planowana, nowa oferta Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach

Robert Lewandowski
Robert Lewandowski
Ofertę kopalni ma wzbogacić niezwykła gra w szybie
Ofertę kopalni ma wzbogacić niezwykła gra w szybie arc
Czy w szybie górniczym można zagrać w grę fabularno-zręcznościową? Okazuje się, że tak, gdyż Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia i Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej przygotowują nową ofertę turystyczną w Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach. Będzie to nie lada gratka dla odwiedzających to miejsce.

Rywalizacja, wyścig, zabawa, wiedza. Po ciężkiej szychcie na dole gwarkowie chcieliby jak najszybciej znaleźć się na powierzchni – by zaczerpnąć świeżego powietrza i zwilżyć usta w szynku na grubie. Ale nie wszyscy na raz, po kolei. Miejsce do rywalizacji nietypowe, bo w przedziale schodowym szybu Anioł. Głębokość 40,5 m – ponad 200 schodów do pokonania.

- Aby utrudnić zadanie, każdy z uczestników będzie musiał zabrać coś ze sobą np. górnicze narzędzia. Kto na wierch dotrze najszybciej i nie pogubi swoich rzeczy, wygrywa. Po drodze trzeba będzie rozwiązać liczne zagadki i odpowiedzieć na pytania związane z obiektem i jego znaczeniem dla rozwoju ludzkości - informuje Weronika Herzog ze Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej.

To zapowiedź nowej propozycji wpisanej na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach. Jeśli gra przypadnie do gustu pierwszym jej uczestnikom w roli testerów, być może zostanie włączona do stałej oferty turystycznej kopalni. Szczegóły powinniśmy poznać już w najbliższych dniach.

Zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach

Obiekt turystyczny stanowi jeden z dwóch udostępnionych do zwiedzania w 1976 roku fragmentów Królewskiej Kopalni Fryderyk, która funkcjonowała w Tarnowskich Górach od 1784 roku. Kopalnia posiada unikatową w skali kraju podziemną trasę turystyczną, która umożliwia zwiedzanie dawnej kopalni kruszców srebronośnych.

Podziemna trasa turystyczna ma aż 1740 metrów. Możliwy jest także podziemny przepływ łodziami, który odbywa się na dystansie 270 metrów. Na terenie kopalni znajduje się również ekspozycja historyczna prezentująca dziedzictwo górnictwa kruszcowego na terenie Tarnowskich Gór między XV, a XX wiekiem.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera