Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Grafen z Bielska-Białej zrewolucjonizuje rynek? Rusza przemysłowa produkcja grafenu

Łukasz Klimaniec
Grafen produkowany w laboratoriach bielskiej Akademii Techniczno-Humanistycznej ma szasnę znaleźć zastosowanie w przemyśle budowlanym. Na początek w styropianie i materiałach izolacyjnych
Grafen produkowany w laboratoriach bielskiej Akademii Techniczno-Humanistycznej ma szasnę znaleźć zastosowanie w przemyśle budowlanym. Na początek w styropianie i materiałach izolacyjnych łukasz klimaniec
W Akademii Techniczno-Humanistycznej rusza przemysłowa produkcja grafenu. Materiał będzie wykorzystany do produkcji styropianu o zwiększonej izolacyjności.

Przemysłowa produkcja grafenu płatkowego, materiału sto razy wytrzymalszego od stali, zostanie uruchomiona na Wydziale Inżynierii Materiałów, Budownictwa i Środowiska Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej. To sukces Instytutu Inżynierii Tekstyliów i Materiałów Polimerowych ATH. Jego projekt otrzymał 3,5 mln zł dofinansowania w konkursie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

W ATH podkreślają, że pieniądze umożliwią najpierw badania i produkcję grafenu na skalę przemysłową, a następnie wprowadzenie go do styropianu, który będzie produkowany przez bielską firmę Sempre Farby. Produkcja ta będzie pierwszym i największym w Polsce wdrożeniem technologii grafe-nowych, a ATH w krótkim czasie może stać się wiodącym producentem grafenu.

- Na początku będziemy rozwijali technologię produkcji grafenu, by można było produkować go w większych ilościach i dostarczyć wykonawcy do produkcji styropianu o zwiększonej izolacyjności - wyjaśnia dr hab. inż. Ryszard Fryczkowski z Wydziału Inżynierii Materiałów, Budownictwa i Środowiska ATH.

Docelowo ma powstać styropian o znacznie lepszych właściwościach, który pozwoli skuteczniej ocieplić budynek, a tym samym zaoszczędzić więcej energii.

- Pieniądze, które spożytkujemy, pozwolą na stworzenie nowego produktu, który jest rynkowo bardzo atrakcyjny - przyznaje Fryczkowski.
Wprowadzeniem grafenu do styropianu zajmie bielska firma Sempre Farby. Wacław Bra-chaczek, prezes zarządu tej firmy, zwraca uwagę, że rozwój produkcji grafenu będzie możliwy, jeśli uda się uzyskać produkt końcowy o parametrach cieplno-wilgotnościowych, które będą korzystniejsze od tych materiałów, jakie obecnie są dostępne na rynku. - Wierzymy, że ten projekt zakończy się sukcesem - mówi Brachaczek.

Przed firmą duże wyzwanie - trzeba przełożyć na skalę techniczną to, co zostało osiągnięte w skali laboratoryjnej. Dlatego ważne jest połączenie doświadczeń produkcyjnych z naukowymi.

Prof. dr hab. Jarosław Janicki, rektor ATH podkreśla, że kiedy coraz więcej mówi się o współpracy nauki, biznesu i samorządu, produkowany na bielskiej uczelni grafen jest „stymulatorem współpracy z przedsiębiorcami”.

-Ten projekt został najwyżej oceniony w kraju. O grafenie mówi się od dawna, ale do tej pory nie było aplikacji. Tymczasem nasza uczelnia jest na etapie aplikacyjnym, mamy własne patent i technologie - mówi.

Rektor zaznacza, że uczelnia chce nawiązać współpracę z dużymi przedsiębiorcami z regionu, którzy osiągnięcia ATH mogą wykorzystać np. do otrzymywania kompozytów polime-rowych z grafenem. - Chcemy rozwijać ten projekt i promować go za granicą - zapowiada.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!