Grand Press Photo 2017 dla Arka Goli! To zdjęcie podbiło...

  Grand Press Photo 2017 dla Arka Goli! To zdjęcie podbiło serca jury

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Fotoreporter „Dziennika Zachodniego", Arkadiusz Gola, zdobył dziś I miejsce w prestiżowym Ogólnopolskim Konkursie Fotografii Prasowej Grand Press Photo 2017 w kategorii Sport. Konkurs Grand Press Photo organizuje od 2005 roku magazyn „Press". To konkurs dla zawodowych fotoreporterów pracujących w redakcjach prasowych, internetowych, w agencjach fotograficznych oraz dla freelancerów. Gratulacje!
  Zdjęcie nagrodzone dziś, 18 maja, w konkursie Grand Press Photo
  1/3
  przejdź do galerii

  Zdjęcie nagrodzone dziś, 18 maja, w konkursie Grand Press Photo ©Arek Gola

  Spośród 5,2 tys. nadesłanych w tym roku materiałów na Ogólnopolski Konkurs Fotografii Prasowej Grand Press Photo 2017 jury zakwalifikowało do finału 68 zdjęć pojedynczych i 10 reportaży.

  Nagrody zostały przyznane w grupie zdjęć pojedynczych w kategoriach: Wydarzenia, Życie codzienne, Ludzie, Sport, Środowisko, Kultura i rozrywka, Portret; w grupie reportaży w kategoriach: Wydarzenia, Życie codzienne, Ludzie. Osobną kategorią jest Projekt dokumentalny.

  W kategorii Sport do finału przeszło 11 fotografii. Wygrał Arek Gola za niesamowite zdjęcie zrobione w momencie wykonywania rzutu karnego podczas podwórkowego meczu piłki nożnej w Świętochłowicach.

  - Cieszę się bardzo, bo wysłałem zdjęcie, które po prostu mi się spodobało spośród wielu zrobionych tamtego dnia. To zdjęcie jest nieoczywiste, ponieważ nie zostało zrobione w książkowym momencie, decydującym, którym byłby moment strzału, a właśnie ułamek sekundy przed strzałem. Zrobiłem to świadomie, by pokazać napięcie całej tej sytuacji - mówi Arek Gola.
  Nasz fotoreporter przyznaje, że konkurencja w tym roku była mocna. Do finału przeszło bowiem 11 zdjęć, które zazwyczaj przedstawiały wielkie wydarzenia sportowe, na przykład zeszłoroczne Mistrzostwa Europy w piłce nożnej we Francji. - Powstało tam mnóstwo kapitalnych zdjęć, zrobionych przez różnych fotoreporterów. Tym bardziej to dla mnie fajna nagroda, bo w zestawieniu świetnych zdjęć przedstawiających Lewandowskiego, wygrał jednak zwykły chłopak ze Świętochłowic, który na podwórku grał w piłkę z kolegami – mówi.

  W codziennej pracy Arek stara się zawsze zwracać uwagę na to, co dzieje się wokół niego, niezależnie od tego, w jakim celu jedzie do konkretnego miejsca. - Często jest tak, że ludzie zajmujący się fotografią zawodowo, pakują sprzęt i jadą na wielkie wydarzenie, nie dostrzegając tego, co dzieje się dookoła. A niejednokrotnie właśnie wokół, na takich podwórkach jak to w Świętochłowicach, dzieje się mnóstwo niesamowitych rzeczy, które nieuważnym przeciekają przez palce. Ja staram się tego nie robić, dlatego właśnie wybrałem to zdjęcie, by pokazać historię ciekawą, interesującą dla danej społeczności i nie tylko - podkreśla.

  Przypomnijmy, że Anna Bedyńska wygrała Ogólnopolski Konkurs Fotografii Prasowej Grand Press Photo 2017. Jej Zdjęcie Roku zrobione w Moskwie przedstawia Wasilija i jego matkę. Bohater ilustracji w wieku 19 lat został skazany na 15 lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze. Dziś jest studentem trzeciego roku prawa. Matka poświęciła życie, by udowodnić, m.in. przed Trybunałem w Strasburgu, że jej syn jest niewinny. Fotografia została zrobiona 25 kwietnia 2016.

  Konkurs Grand Press Photo organizuje od 2005 roku magazyn „Press”. To konkurs dla zawodowych fotoreporterów pracujących w redakcjach prasowych, internetowych, w agencjach fotograficznych oraz dla freelancerów. Tradycyjnie już jury przewodniczy światowej klasy fotoreporter, laureat World Press Photo - w tym roku jest to Francesco Zizola z agencji NOOR. Zgodnie z regulaminem Grand Press Photo to do niego należał decydujący głos przy wyborze nagrodzonych zdjęć.

  Oprócz Francesca Zizoli w jury zasiadali: Maria Mann (EPA), Beata Łyżwa-Sokół („Gazeta Wyborcza”), Jiří Siostrzonek (Instytut Twórczej Fotografii w Opawie), Maciej Skawiński, Andrzej Zygmuntowicz.

  Podczas gali w warszawskim kinie Kultura po raz trzeci wręczono nagrodę w kategorii Photo Book Of The Year 2017 - trafiła ona do autora zdjęć „Nibyland” - Adama Lacha. „Nibyland” to obserwacja codzienności mieszkańców gminy Września, niewielkiego, regionu w zachodniej Polsce. Wykonany został dla Kolekcji Wrzesińskiej. W jury tego konkursu zasiedli: Anna Sielska, Maga Sokalska i Przemek Dębowski.

  Na naszej stronie dziennikzachodni.pl Arek prowadzi cykl „Dobry kadr". Zabiera Państwa w podróż po świecie dobrej fotografii. Co tydzień przedstawia ważne zdjęcie lub ważnych autorów, na ogół związanych z naszym regionem. Bohaterką dzisiejszego odcinka jest Kaja Rata, młoda fotografka z Mysłowic. Posłuchajcie Arka.


  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (3)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Zdjęcie autora komentarza
  Gratulacje :)

  Witold Berus

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  Arku wielkie gratulacje, świetne wyczucie śląskiego klimatu.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Śląsk mej młodości,a teraz

  Zaduma i przerażenie (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Oglądam te zdjęcia i płaczę,bo przeraża mnie ogrom zniszczeć,zaniedbać Starego Śląska.
  Przecież te dzieci opisywane przez Marię Konopnicką "W Piwnicznej Izbie"miały takie same warunki życia jak...rozwiń całość

  Oglądam te zdjęcia i płaczę,bo przeraża mnie ogrom zniszczeć,zaniedbać Starego Śląska.
  Przecież te dzieci opisywane przez Marię Konopnicką "W Piwnicznej Izbie"miały takie same warunki życia jak dzisiejsze śląskie,

  Ma­ria Ko­nop­nic­ka

  W PIW­NICZ­NEJ IZBIE

  W piw­nicz­nej izbie zmrok wcze­sny pada,

  Wil­got­ny a po­nu­ry;
  Męt­ny­mi szy­by drob­ne okien­ko

  Na brud­ne pa­trzy mury.

  W piw­nicz­nej izbie głos dziec­ka sły­chać:
  To wes­tchnie, to za­ga­da…

  Oj­ciec chleb czar­ny wy­ku­wa mło­tem,
  Przy igle mat­ka bla­da.

  «Moja ma­teń­ko! Moja ro­dzo­na!

  Jak też tam na wsi onej?
  Czy też tam dzie­ci cho­dzą w sło­necz­ku,

  Po traw­ce, po zie­lo­nej?

  I nie miesz­ka­ją, jak my, w piw­ni­cy?
  I wi­dzą het… ob­ło­ki?»

  Najwybitniejsza poetka okresu realizmu opisuje los dziecka polskiego w XIX wieku.
  Teraz mamy XXI.
  Pamiętam te familoki pierwszej połowy XX wieku,które lśniły czystością i ładem.Były dobrze utrzymane,a my dzieci byliśśmy szczęśliwi.
  W 44 roku zapowiadano nam,śe na ziemie śląskie wróciła wolność i dązymy do dobrobytu.
  Teraz patrzę na te zdjęcia (bo nie mieszkam od 40 lat w Polsce) i płaczę.
  Powiedzcie mi Polacy,przybysze co zgotowaliście waszymi rządami przez 70 lat dziecku śląskiemu?
  Wam się naprawdę udało powrścić do XIX wieku!
  Jak te dzieci mają określać Polskę?Mianem matki,czy macochy?A starsi jak mają na was mówić...rodacy,czy okupanci...
  Bo ja płacząc nad losem miejsca mego urodzenia tak was muszę nazwać.OKUPANCI,a Polskę macochą-niestety.
  Przecież sami sobie wystawiacie świadectwa waszych rządów!zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Gratulacje!

  Ela (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Wstajesz i masz - dobrą wiadomość o poranku:) Ile Ty Arek dostałeś już nagród? Setki? Zasługujesz na tysiące! Gratuluję i trzymam kciuki za kolejne.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo