MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Granica Polski i Czech nadal zamknięta dla mieszkańców woj. śląskiego. Czesi mają nową mapę zakażeń koronawirusem

Łukasz Klimaniec
Łukasz Klimaniec
Cichy protest w Cieszynie przeciw zamknięciu granicy Republiki Czeskiej dla woj. śląskiego zgromadził mnóstwo Polaków i Czechów. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Cichy protest w Cieszynie przeciw zamknięciu granicy Republiki Czeskiej dla woj. śląskiego zgromadził mnóstwo Polaków i Czechów. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Łukasz Klimaniec
Granica Republiki Czeskiej nadal zamknięta jest dla mieszkańców województwa śląskiego. W poniedziałek 22 czerwca czeskie Ministerstwo Zdrowia opublikowało zaktualizowaną mapę Europy, w której woj. śląskie nadal jest na czerwono. - Większość krajów europejskich ma niskie ryzyko zakażenia, Czesi będą musieli wykazać się negatywnym testem po przybyciu z Portugalii, Szwecji i województwa śląskiego - informują służby czeskiego ministerstwa.

Czeskie ministerstwo zdrowia zaktualizowało w poniedziałek 22 czerwca mapę ryzyka związanego z Covid-19. Kolorami zaznaczone są na niej kraje o wysokim ryzyku zakażenia (kolor czerwony), średniego ryzyka (pomarańczowy) i niskiego ryzyka (zielony). Województwo śląskie nadal zaznaczone jest w kolorze czerwonym.

Sytuacja poprawiła się w Belgii. Szwecja, Portugalia i województwo śląskie w Polsce pozostają wśród krajów o wysokim ryzyku zakażenia. Ministerstwo Zdrowia zaleca obywatelom Czech, aby przed wyjazdem monitorowali rozwój sytuacji epidemiologicznej w danych krajach.

Musisz to wiedzieć

- Obywatele Belgii mogą teraz przyjeżdżać do Republiki Czeskiej bez potrzeby negatywnego testu na obecność Covid-19 i w celach turystycznych. Natomiast Szwecja i Portugalia są nadal narażone na wysokie ryzyko infekcji. Ze względu na obecną sytuację epidemiologiczną województwo śląskie, a więc część południowej Polski granicząca z regionem morawsko-śląskim, również pozostaje w kategorii czerwonej - podkreślają przedstawiciele czeskiego ministerstwa.

W poniedziałek 22 czerwca zostały wznowione międzynarodowe połączenia kolejowe między Republiką Czeską a Polską . Jednak - jak informuje Ambasada Republiki Czeskiejw Warszawie - w przypadku podróży pociągiem do lub z Czech mają zastosowanie analogiczne zasady, jak w przypadku przekraczania granicy samochodem.

Ze względu na obecną sytuację epidemiologiczną województwo śląskie, a więc część południowej Polski granicząca z regionem morawsko-śląskim, również pozostaje w kategorii czerwonej

- W przypadku połączeń kolejowych biegnących przez województwo śląskie, ale również przez inne województwa, po czeskiej stronie granicy może być prowadzona kontrola. (...). Przypominamy, iż osoby ze stałym (faktycznym) miejscem pobytu w regionach wysokiego ryzyka (Portugalia, Szwecja, województwo śląskie) nie mogą poza wyjątkami (pracownicy zatrudnieni w Czechach oraz osoby, którym wjazd do RCz jest umożliwiony na podstawie negatywnego testu Sars-Cov-2 wjeżdżać do Republiki Czeskiej, nie starszego niż 72 godzin) wjeżdżać do Republiki Czeskiej - zamaczają przedstawiciele czeskiej ambasady.

Zobacz koniecznie

W przypadku kontroli przeprowadzanej przez czeskie służby polscy obywatele przekraczający polsko-czeską granicę będą musieli wykazać, iż nie są mieszkańcami województwa śląskiego.

Zamknięcie granic dla woj. śląskiego od samego początku budzi wiele kontrowersji w woj. śląskim, a zwłaszcza na polsko-czeskim pograniczu.

To jest zabawne

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera