Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Greenpeace wysyła węglowe mydełka „do mydlenia oczu" dla ministra Sasina i związkowców. "Umowa społeczna to nierealistyczne porozumienie"

Arkadiusz Biernat
Arkadiusz Biernat
Jacek Sasin i liderzy związkowi z węglowymi mydełkami od Greenpeace. “Do mydlenia oczu” Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Jacek Sasin i liderzy związkowi z węglowymi mydełkami od Greenpeace. “Do mydlenia oczu” Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Geenpeace Polska
Minister Jacek Sasin i liderzy górniczych związków zawodowych otrzymają prezenty od Greenpeace. Organizacja wysłała węglowe mydełka "do mydlenia oczu". Dlaczego? Poszło o umowę społeczną pomiędzy rządem RP a związkowcami, która zakłada działanie kopalń do 2049 roku. - Porozumienie rządu ze związkowcami jest niczym innym jak mydleniem oczu społeczeństwu i umyciem rąk od odpowiedzialności za sprawiedliwą transformację sektora węglowego w Polsce - komentuje Greenpeace.

Greenpeace wysyła węglowe mydełka "do mydlenia oczu" dla ministra Sasina i związkowców

Zawarcie umowy społecznej pomiędzy rządem RP a górniczymi związkami zawodowymi, która zakłada likwidację górnictwa do 2049 roku, nie pozostało bez echa wśród organizacji proekologicznych. Greenpeace Polska uważa porozumienie jako nierealistyczne, głównie ze względu na zbyt odległą datę. Według organizacji to mydlenie oczu, a więc postanowiono pomóc w tym politykom i związkowcom, wysyłając... węglowe mydełka do wicepremiera Jacka Sasina i liderów górniczych związków zawodowych.

- Rząd i związkowcy przede wszystkim oszukują górników i ich rodziny. Zabiera im się czas na przygotowanie do zmian, które będą następowały w znacznie szybszym tempie niż jest to przewidziane w tzw. “umowie społecznej”. Rząd i związki zawodowe mydlą nam wszystkim oczy i umywają ręce od odpowiedzialności za przeprowadzenie sprawiedliwej transformacji. To jest oburzające - komentuje Joanna Flisowska, szefowa zespołu Klimat i Energia w Greenpeace.

Organizacja zwraca uwagę, że aby zapobiec katastrofie klimatycznej i zachować szansę na osiągnięcie celu porozumienia paryskiego, Polska i inne kraje uprzemysłowione, powinny odejść od węgla najpóźniej do 2030 roku. Jak wskazuje Joanna Flisowska z Greenpeace, utrzymywanie kopalń przez kolejne dekady jest też niemożliwe ze względu na ekonomię.

- Tylko w 2020 roku górnictwo wygenerowało ponad 4,3 miliarda złotych straty. Porozumienie zakłada kolejną pomoc publiczną na utrzymywanie nierentownych kopalń, a dopłacanie do działania kopalń jest niezgodne z prawem unijnym. Trudno sobie wyobrazić, żeby Komisja Europejska miała zrobić wyjątek dla polskiego rządu. Wygląda na to, że ta hucpa jest po to, by rząd mógł zrzucić odpowiedzialność za zamykanie kopalń na “złą Unię”. To cyniczne i nieodpowiedzialne zachowanie ministra Sasina - dodaje Joanna Flisowska.

Działacze proekologiczni przypominają również, że energia z węgla drożeje, jest niekonkurencyjna i w rezultacie w ostatnich latach udział węgla w produkcji energii dynamicznie spada. W 2020 roku po raz pierwszy wyprodukowano w Polsce z węgla mniej niż 70 proc. prądu.

Nie przeocz

- Nasza analiza dostępnych publicznie informacji dot. planów zamykania elektrowni węglowych pokazuje, że znakomita większość elektrowni ma już datę zamknięcia i przypada ona najpóźniej do 2035 roku. Co Jacek Sasin planuje robić z wydobytym węglem? Będzie go z powrotem zakopywał? - pyta Joanna Flisowska.

Według Greenpeace podobny trend odchodzenia od węgla obserwowany jest również w gospodarstwach domowych. Według informacji Polskiego Alarmu Smogowego, od 2014 roku udział węgla w ogrzewaniu domów spadł w Polsce z 69 do 51 procent.

Oba przykłady wskazują jednak, że to wciąż na węglu oparta jest polska polityka energetyczna.

- Polityka energetyczna nakierowana na odejście od węgla i wspieranie OZE, wygeneruje prawie dwa razy więcej miejsc pracy w energetyce niż ten sektor ma ich obecnie. Transformacja energetyczna jest szansą dla Polski, ale politycy muszą przestać ją sabotować - kończy Joanna Flisowska.

Zobacz koniecznie

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Kiedy w Polsce czterodniowy tydzień pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera