Grupa Resorty Górskie rozpoczęła w Wiśle ogromną inwestycję hotelową - zbudują obiekt o nazwie Crystal Mountain Resort

Andrzej DrobikZaktualizowano 
Pierwszy pięciogwiazdkowy hotel w Wiśle już się buduje, nieoficjalnie mówi się o drugim. To oznacza, że inwestorzy dostrzegli właśnie Wisłę, a w Beskidach pojawia się coraz większa potrzeba poszukiwania klientów z segmentu premium.

Grupa Resorty Górskie rozpoczęła w Wiśle ogromną inwestycję hotelową - obiekt o nazwie Crystal Mountain Resort. Hotel, który powstanie przy ul. Bukowej, będzie największym, obok Hotelu Gołębiewski, obiektem hotelowym w Wiśle i jednym z największych w całych Beskidach. Oprócz prawie 500 apartamentów, w obiekcie mają powstać m.in. nowoczesny aquapark, restauracje czy nawet pub z własnym piwem. Co więcej, nieoficjalnie mówi się o tym, że w Wiśle, nazywanej Perłą Beskidów, szykuje się jeszcze jedna pięciogwiazdkowa inwestycja - tym razem należąca do sieci dużych, pięciogwiazdkowych hoteli, znanych na całym świecie. Co sprawia, że to właśnie niewielka Wisła przyciąga dzisiaj dużych inwestorów z branży hotelowej?

To będzie największa inwestycja w Wiśle od lat, ogromny hotel i aquapark
Inwestycja Crystal Mountain Resort realizowana będzie przy ul. Bukowej w Wiśle, powyżej Hotelu Gołębiewski. Projekt przewiduje powstanie 491 apartamentów, w tym zdecydowana większość będzie miała formę jednopokojowych mieszkań typu studio. Dostępne będą także dwa apartamenty ponad 100-metrowe. W obiekcie powstaną także: zaplecze restauracyjne, centrum konferencyjne, strefa SPA i aquapark z zewnętrznym basenem. Co ciekawe, hala basenu rekreacyjnego będzie połączona z dużym zewnętrznym tarasem poprzez panoramiczne przeszklenie.

Będzie to już piąta i zarazem największa inwestycja grupy Resorty Górskie, która w 2018 roku wybudowała w Karpaczu obiekt Green Mountain, a jeszcze w 2019 roku ma ukończyć w Szklarskiej Porębie hotel Platinum Mountain. - Nasza historia to przeszło 150 000 mkw. wybudowanej zgodnie z harmonogramem powierzchni użytkowo-mieszkalnej - mówi Dariusz Surynt, prezes zarządu spółki Resorty Górskie.

Wcześniej Resorty Górskie wybudowały projekt Blue Mountain (w 2017 r., również w Szklarskiej Porębie) oraz Osadę Śnieżka w Łomnicy (w 2013 roku). Te obiekty są już rozpoznawalne na polskim rynku turystycznym i cieszą się sporym zainteresowaniem wśród klientów.- Dzięki przemyślanym zabiegom architektonicznym nadaliśmy bryle i elewacji charakterystyczny kryształowy wygląd, a także stworzyliśmy przestrzeń, która będzie sprzyjała wypoczynkowi - tłumaczą twórcy projektu architektonicznego z wrocławskiej firmy Q2Studio.

Co czeka klientów w Crystal Mountain Resort? Wykonawca przygotował dla klientów szeroką ofertę usług premium, takich jak: consierge, strefa fitness z własnym tarasem z widokiem na góry, duży basen rekreacyjny z dziką rzeką i zjeżdżalnią multimedialną, basen zewnętrzny „Infinity” ze zjeżdżalnią rodzinną oraz plażą z leżakami. Oprócz tego w pierwszym pięciogwiazdkowym hotelu w Wiśle klienci będą mogli korzystać z dużej strefy SPA, centrum biznesowego z prawie 900 mkw. przestrzeni konferencyjnej, sal kinowych z funkcjami multimedialnymi i kinowymi i sal zabaw dla dzieci. Będą też dwie restauracje i pub, który prawdopodobnie będzie serwował robione na miejscu piwo restauracyjne.

Bryła budynku została podzielona na trzy rozwidlające się sekcje mieszkalne, które połączono wspólnymi pomieszczeniami. To rozwiązanie pozwoliło zlokalizować części mieszkalne w orientacji wschodnio-zachodniej, zapewniając ich maksymalne doświetlenie. Ponadto apartamenty zostały obrócone pod kątem 45 stopni, by zapewnić atrakcyjny widok na otaczające góry.

Strefę wejściową do hotelu i zarazem serce inwestycji zlokalizowano w części łączącej sekcje mieszkalne. Inwestor chwali się eleganckimi i klarownymi rozwiązaniami architektonicznymi, takimi jak otwarta sadzawka otoczona ścianami z naturalnego kamienia. - Dzięki zastosowaniu wysokiej bezsłupowej fasady szklanej, wewnętrzna i zewnętrzna część budynku ulegną połączeniu, tworząc wspólną strefę hotelowego lobby. Duże przeszklenia mają zapewnić widok na górską panoramę - czytamy w opisie projektu.

W Wiśle, przy ul. Bukowej, już rozpoczęła się budowa, prawdopodobnie zostanie skończona pod koniec 2020 roku.

Aparthotel, czyli łakomy kąsek dla inwestorów
Crystal Mountain Resort budowany jest w systemie aparthotelu - firma szuka nabywców na mieszkania, przy czym gwarantuje pełną obsługę przy ich wynajmowaniu. Podobnie wyglądała zresztą budowa poprzednich obiektów hotelowych spółki Górskie Resorty. Tak samo jak w poprzednich realizacjach tego dewelopera, właściciele apartamentów mogą liczyć na ich pełną „bezobsługowość”, bo cały hotel zarządzany i administrowany będzie przez profesjonalnego operatora obiektu.

- _Głównym atutem inwestycji aparthotelowych jest zawieranie długoletniej umowy najmu już w momencie zakupu nieruchomości, co oferuje stopę zwrotu rewaloryzowaną o inflację oraz pełną bezobsługowość inwestycj_i - zachęca spółka Resorty Górskie. Jak tłumaczy inwestor, na przestrzeni ostatniej dekady zainteresowanie aparthotelami jako formą lokowania kapitału zyskuje na popularności. Eksperci zajmujący się finansami oraz rynkiem nieruchomości uznają z kolei takie inwestycje za bezpieczne i z potencjałem wysokiej stopy zwrotu.

Kupując apartament w Crystal Mountain Resort, klient nabywa pełne prawo własności do wybranego apartamentu hotelowego oraz prawo własności gruntu wraz z wpisem do księgi wieczystej. W kolejnym etapie udostępnia operatorowi obiektu apartament, który jest wynajmowany klientom hotelowym, z czego czerpie odpowiednie zyski. Ta opcja inwestowania jest zresztą na świecie coraz bardziej popularna. - Od początku naszej działalności nigdy nie odnotowaliśmy opóźnienia przy wypłacaniu czynszu. Pieniądze trafiają na konta naszych klientów 20. dnia każdego miesiąca - mówi Dariusz Surynt, prezes zarządu spółki Resorty Górskie.

Właściciel apartamentu ma do wyboru jedną z dwóch opcji: stopę zwrotu na poziomie 8 proc. w skali roku, bez pobytu właścicielskiego, bądź 7 proc. w skali roku, przy zachowaniu możliwości spędzenia w hotelu 14 dni rocznie. Umowy podpisywane są na 10 lat. Jak łatwo obliczyć, w ciągu trwania umowy firma gwarantuje zwrot na poziomie 80 lub 70 procent inwestycji. Deweloper zapewnia także, że pomaga uzyskać ofertę kredytową na preferencyjnych warunkach i szybką ścieżkę kredytowania.

Jak tłumaczą eksperci rynków finansowych, rentowność aparthoteli w naszym kraju przewyższa rentowność mieszkań na wynajem, a sama inwestycja jest obarczona stosunkowo niskim ryzykiem. Poszczególne oferty deweloperów, proponujących apartamenty hotelowe pod wynajem, są zresztą zróżnicowane. W Wiśle większość apartamentów będzie miała przypisane miejsca parkingowe. Jak podaje inwestor, ceny apartamentów bez takich miejsc będą niższe niż 300 tys. zł za apartament. Inwestorzy patrzą na Crystal Mountain Resort w Wiśle optymistycznie, tym bardziej że Beskidy przechodzą dzisiaj turystyczny renesans, a obiektów turystycznych na najwyższym poziomie ciągle jest niewiele.

Pięciogwiazdkowce są w Beskidach potrzebne, ciągle jest ich mało
Dzisiaj w Wiśle znajdziemy dwa czterogwiazdkowe hotele, kolejnych kilka znajduje się w Ustroniu, Szczyrku czy w okolicach Bielska-Białej. Pięciogwiazdkowy hotel w Beskidzie Śląskim jest tylko jeden - to Hotel Belweder w Ustroniu. Zresztą nawet w skali Polski hoteli pięciogwiazdkowych jest stosunkowo niewiele, bo zaledwie kilkadziesiąt. Największe nasycenie rynku można zaobserwować w segmencie średniego i podwyższonego standardu noclegowego. O wille, pokoje do wynajęcia czy wyremontowane domy wczasowe i ośrodki SPA w Wiśle i całych Beskidach nietrudno, luksusowych hoteli jest znacznie mniej. To oczywiście nie znaczy, że miejsc noclegowych w Beskidach brakuje, w samej Wiśle jest ich dzisiaj ok. 11 tysięcy. Przez ostatnich kilka lat zaobserwować można natomiast systematyczne podnoszenie się standardu.

Rynek turystyczny w Wiśle zmieniła już budowa Hotelu Gołębiewski, który został tu otwarty w 2003 roku. Gestorzy branży turystycznej podchodzili do inwestycji z rezerwą, obawiając się m.in. zamknięcia mniejszych ośrodków czy skierowania większego ruchu turystycznego do hotelu kosztem centrum miasta. Te obawy okazały się chybione, a właściciel hotelu wybudował ostatnio kładkę przez Wisłę, żeby ułatwić swoim gościom dojście do centrum miasta. Ulice wcale nie opustoszały, a obok czterogwiazdkowego hotelu zaczęły powstawać inne obiekty i restauracje.

Do tej pory woj. śląskie, jeśli chodzi o hotele pięciogwiazdkowe, nie miało zbyt wiele do zaoferowania. Jest tyska Piramida, katowicki Monopol, ustroński Belweder... Jeśli przewidywania co do budowy w najbliższych latach także drugiego pięciogwiazdkowego hotelu właśnie w Wiśle się spełnią, miasto stanie się ewenementem nie tylko na skalę regionalną. Wydaje się, że to moda na Wisłę, która trwa nieprzerwanie od kilkunastu lat, sprawiła, że inwestorzy dostrzegli drzemiący w niej potencjał. Liczby nie kłamią - w mieście działa dzisiaj 11 tys. miejsc noclegowych, a bywają weekendy z niemal stuprocentowym obłożeniem. Szacuje się, że średnie obłożenie w skali roku wynosi w Wiśle ok. 60 proc. Nie wiadomo, ilu turystów rocznie odwiedza Wisłę, bo w znaczniej mierze ciągle są to turyści jednodniowi, ale pojawiają się szacunki, że przez Beskidy może w skali roku przewijać się ponad 5 mln turystów, a to właśnie Wisła zgarnia znaczny kawałek tego tortu.

Chcą, żeby Wisła była nowoczesnym kurortem, znanym w całej Europie
Można zaryzykować stwierdzenie, że to, co obecnie dzieje się w Wiśle, sprawia, że miasto zwielokrotni swój potencjał turystyczny. A dobra passa Wisły trwa już przecież od dłuższego czasu. Choć popularnym kurortem dla turystów była już od czasów międzywojennych, to nową historię miasta zaczął pisać w pewnym sensie Adam Małysz. To on stał się na początku XXI wieku symbolem Wisły, to przez niego do miasta zaczęli tłumnie przyjeżdżać dziennikarze, to też dzięki niemu w Wiśle-Malince powstała nowoczesna skocznia narciarska, która dzisiaj z powodzeniem gości zawody Pucharu Świata i Letniego Grand Prix. Zresztą oprócz skoczni Wisła ma za sobą kilka trafionych inwestycji. Samorządowi udało się przejąć od PKP dworzec kolejowy, który został odrestaurowany, a w jego pomieszczeniu ma także powstać, jeszcze w tym roku, browar restauracyjny; basen, który od lat niszczał w centrum miasta, jest w końcu remontowany, także ruch kolejowy znacznie się ożywił.

Wiśle pomaga też rozwój ościennych miejscowości, Ustroń radzi sobie całkiem nieźle na rynku polskich uzdrowisk, a po ogromnej inwestycji Słowaków w Szczyrku, miasto przeżywa prawdziwe oblężenie narciarzy. -Jeden czy nawet dwa hotele pięciogwiazdkowe to na pewno wyróżnienie i potwierdzenie tego, że jesteśmy dobrze spostrzegani zarówno przez turystów, jak i inwestorów. Z punktu widzenia ekonomicznego takie inwestycje to też bardzo dobra wiadomość dla budżetu gminy - mówi Tomasz Bujok, burmistrz Wisły.

Duże obiekty hotelowe to duże wpływy z podatków, ale też znaczne powiększenie dochodów z opłaty miejscowej. Okazuje się, że już teraz dwa największe wiślańskie hotele potrafią wygenerować 2/3 wpływów z opłaty miejscowej. Duże hotele to także dla takiej miejscowości jak Wisła sposób na poradzenie sobie z tzw. martwymi okresami. Kiedy tradycyjny ruch turystyczny ustaje, rozpoczynają się konferencje i spotkania biznesowe, dzięki temu goście przyjeżdżają do Wisły także w takich miesiącach jak listopad czy marzec i kwiecień.

Burmistrz Tomasz Bujok przyznaje, że wiadomość o powstaniu luksusowego obiektu hotelowego w Wiśle to dobra wiadomość dla miasta. - Takiej bazy hotelowej, o najwyższym standardzie, ciągle jest w Wiśle za mało. Mnóstwo osób potwierdza, że mamy bardzo mocno rozwiniętą bazę o średnim standardzie, z kolei obiekty o niskim standardzie są już z rynku wypychane - mówi Tomasz Bujok.

Z punktu widzenia budżetu gminy, to takie obiekty przynoszą największe korzyści, m.in. dlatego, że przyciągają klientów na dłuższe pobyty, a dzisiaj każdy kurort walczy właśnie o takich turystów. Jeśli za dwa, trzy lata w Wiśle będą działały dwa hotele pięciogwiazdkowe, miasto pewnie będzie znacznie spokojniejsze o swoją przyszłość.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

500 Plus od pierwszego dziecka i "13" dla emerytów

TYDZIEŃ Magazyn reporterów Dziennika Zachodniego

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 2

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Galager

Mieszkam w Wiśle i wiecie co to miasto tablic reklamowych, korków, smrodu palonych śmieci i bezguścia architektonicznego. Przykro patrzyć, że wycina sie taki kawał lasu i buduje takie coś. Ktoś powie a to dla dobra mieszkańcow ja odpowiem figa. Pensjonaty i hotele już od dawna borykaja się z problemem braku rąk do pracy. Wiecej samochodów to więcej korkow. Widać to dobrze w każdy weekend, wakacje i ferie . Aby wyjechac lub wyjechać do Wisły trzeba odstać 1,5 -2 godzin. Ten kto był to z pewnością potwierdzi. Kolejny problem to woda , jestem ciekawy czy wodociągi beda w stanie zapewnić tak duży pobór wody. Już w 2015 roku zbiornik zaporowy został prawie całkowicie opróżniony. Oj czuje że z ta inwestycja bedą jeszcze problemy

G
Gość

Phy! - taki maly hotelik! Jak juz zasrac srodowisko naturalne i przyrode Beskidow, to budowac hotel z puli pijanych projektow PiSowskiej Sredrnej! A do tego trzy browary i przynajmniej 20 gorzelni.
No i to wszystko polaczyc 8 pasmowadroga bita z Warwsiawo. Alternatywnie splantowac babio Gore i zbudowac lotnisko.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3