Grupa Żywiec i Żywiec Zdrój stworzyły Koalicję „Dbamy o wodę”, by razem chronić zasoby wodne w regionie

Oprac.: Jacek Drost
Grupa Żywiec i Żywiec Zdrój stworzyły Koalicję „Dbamy o wodę”.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Grupa Żywiec i Żywiec Zdrój stworzyły Koalicję „Dbamy o wodę”.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Materiały Prasowe
Udostępnij:
Grupa Żywiec i Żywiec Zdrój powołały Koalicję na rzecz retencji „Dbamy o wodę”, by poprzez edukację i współpracę z podmiotami prywatnymi i publicznymi aktywizować do działania na rzecz ochrony zasobów wodnych Żywiecczyzny. Symboliczną inauguracją działalności koalicji było podpisanie przez firmy wspólnego manifestu, w którym podkreślają znaczenie wody dla regionu i zapraszają do wspólnych działań na rzecz retencji. To pierwsze tego typu partnerstwo firm w Polsce.

Zmiany klimatu wywołują coraz gwałtowniejsze zjawiska pogodowe, które zakłócają obieg wody w przyrodzie i utrudniają jej naturalną retencję. Skutki nagłych ulew przeplatanych coraz dłuższymi okresami suszy będą szczególnie odczuwalne na terenach górzystych, takich jak Żywiecczyzna. Dlatego dwie firmy związane z regionem – Grupa Żywiec i Żywiec Zdrój – powołały Koalicję na rzecz retencji „Dbamy o Wodę”.

Pierwsze takie partnerstwo w Polsce

Jej głównym celem jest integracja lokalnego biznesu, przedstawicieli świata nauki, organizacji pozarządowych, administracji oraz samorządów, by edukować i inicjować działania na rzecz ochrony zasobów wodnych i racjonalnego gospodarowania nimi. Koalicjanci zwracają uwagę, że to pierwsze tego typu partnerstwo firm w Polsce.

Symboliczną inauguracją działalności koalicji było podpisanie manifestu, który podkreśla znaczenie wody dla regionu oraz zachęca do wspólnych działań sprzyjających jej skutecznej retencji. Podpisy pod wspólną deklaracją koalicjantów złożyli dyrektorzy lokalnych zakładów produkcyjnych obu firm. Przy tej okazji powstał także specjalny film, w którym dyrektorzy zachęcają inne podmioty na Żywiecczyźnie do współpracy w ramach koalicji.

- Woda to największy skarb regionu i fundament jego rozwoju. Jest niezbędna zarówno dla mieszkańców, jak i w produkcji piwa. To dzięki niej nasze firmy mogą działać i rozwijać się. Uważamy, że biznes nie może być obojętny na zmiany klimatu, które będą coraz silniej wpływały na sytuację wodną w regionie. Działając razem, chcemy dbać o zasoby wody na Żywiecczyźnie dla następnych pokoleń – mówi Paweł Bernatek, dyrektor Arcyksiążęcego Browaru w Żywcu.

Koalicja zainaugurowała swoją działalność 22 marca - w Światowy Dzień Wody. W ten sposób firmy chciały podkreślić, że ochrona zasobów wody ma globalny wymiar. Koalicjanci będą dążyć do tego, żeby ich działalność wpisywała się w inicjatywy proretencyjne realizowane na Żywiecczyźnie przez instytucje publiczne.

Nie przeocz

- Jesteśmy częścią lokalnej społeczności, wierzymy, że woda to nasza wspólna sprawa, dlatego od lat indywidualnie angażujemy się w ochronę zasobów wodnych Żywiecczyzny. Tegoroczny Światowy Dzień Wody symbolicznie rozpoczyna współpracę naszych firm w tym zakresie. Chcemy inspirować do wspólnych działań na rzecz retencji w regionie wszystkie zainteresowane podmioty. Manifest, który podpisaliśmy, jest otwartym zaproszeniem do takiej współpracy – powiedział Przemysław Turski, dyrektor Industrialny Żywiec Zdrój.

Wspieranie i podejmowanie działań na rzecz ochrony wody

Koalicja zamierza wspierać i uzupełniać wiele działań podejmowanych przez instytucje publiczne i władze lokalne w zakresie ochrony zasobów wody na Żywiecczyźnie.

- Lasy Państwowe prowadzą wiele działań proretencyjnych w całym kraju, także na Żywiecczyźnie. Dobrym przykładem jest „Kompleksowy projekt adaptacji lasów i leśnictwa do zmian klimatu - mała retencja oraz przeciwdziałanie erozji wodnej na terenach górskich”, dzięki któremu rozwijane są systemy małej retencji. Pomagamy również przeciwdziałać nadmiernej erozji wodnej na terenach górskich. Zachowanie wodnego dziedzictwa Żywiecczyzny dla przyszłych pokoleń jest w rękach nas wszystkich. Dlatego, oprócz działań państwa, potrzebne są właśnie oddolne inicjatywy, które inspirują do dbania o zasoby wody. Dlatego cieszy nas fakt, że firmy prywatne chcą aktywnie włączyć się do tych działań. – mówi Marian Knapek, Nadleśniczy Nadleśnictwa Węgierska Górka - jednostki organizacyjnej Lasów Państwowych.

Wraz ze startem działalności koalicji rusza strona internetowa www.dbamyowode.pl oraz konto na Facebooku, na których publikowane będą aktualne informacje o działalności koalicji, materiały eksperckie, ciekawostki i quizy.

Zobacz koniecznie

Żywiec Zdrój, będąc po stronie natury, konsekwentnie minimalizuje swój wpływ na środowisko. Na przestrzeni ostatnich lat, także we współpracy z partnerami, zrealizował szereg projektów sprzyjających ochronie zasobów wodnych i naturalnej retencji. Firma jest partnerem programu edukacyjnego „Łapmy wodę”, przeprowadziła lokalną kampanię edukacyjną „Woda to nasza wspólna sprawa” oraz wspólnie z Lasami Państwowymi posadziła 8 milionów drzew na terenie Beskidu Żywieckiego. Nieustannie doskonali także swoje procesy produkcyjne, aby racjonalizować zużycie wody i zwiększać jej retencję.

Dla Grupy Żywiec dbanie o wodę to od lat jeden z filarów strategii zrównoważonego rozwoju „Warzymy Lepszy Świat”. Arcyksiążęcy Browar w Żywcu oraz pozostałe browary Grupy Żywiec stale wdrażają rozwiązania pozwalające na oszczędzanie zużycia wody w procesie produkcji piwa, dzięki czemu należą do najbardziej efektywnych pod tym względem w całej Grupie HEINEKEN.

Musisz to wiedzieć

Bądź na bieżąco i obserwuj

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Toksyczne warzywa, gdzie jest ich najwięcej?

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

L
Logik.

Brzegi rzek powinny być wzmocnione kamieniami wtedy zmniejszone zostaje odparowanie wody oraz zapobiegnie napływu mułów do jeziora w Żywcu. Od tego powinno się zacząć ochronę wód.

Przejdź na stronę główną Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie