Rozpoczął się sezon zachorowań na grypę. Od początku października w województwie śląskim zachorowało ponad 10 tys. osób. Kolejki pacjentów w przychodniach z gorączką, dreszczami, bólami rosną. Jak nie dać się grypie? Objawy grypy, jak się leczyć?

Grypa w woj. śląskim: choruje już ponad 10 tys. osób

Zobacz galerię

W przychodniach ustawiają się kolejki pacjentów z podejrzeniem grypy. W woj. śląskim od 16 do 22 października do lekarzy z objawami grypy i infekcji grypopodobnych zgłosiło się 10 tys. 518 osób. Rok temu o tej porze nie było aż tak źle. Wojewódzki sanepid notował ok. 9 tys. chorych na tydzień.

Grypa - objawy

Grypa jest bardzo groźną chorobą wirusową, niestety nadal często myloną przez Polaków z przeziębieniem.

Na powikłania pogrypowe szczególnie narażone są osoby z grup ryzyka tj. przewlekle leczący się z powodu chorób układu oddechowego, sercowo – naczyniowego, cukrzycy, a także osoby starsze i dzieci. Eksperci są zgodni, że każde niepokojące objawy powinny być skonsultowane z lekarzem, aby choroba została odpowiednio zdiagnozowana i leczona. Skutkuje ona powikłaniami pogrypowymi, które stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia i życia.

Ochroń swoje dziecko przed jesienną infekcją! Sprawdź ofertę naszego sklepu>>

SPRAWDŹ KONIECZNIE

Jak rozpoznać grypę?

Złe samopoczucie, bóle mięśni oraz głowy, wysoka gorączka to objawy, które są bardzo podobne dla wielu infekcji. Jak zatem rozpoznać zakażenie wirusem grypy? Grypa atakuje nagle. Towarzyszy jej gorączka, często wyższa niż 39 stopni. Bolą nas mięśnie, stawy oraz głowa. W przeciwieństwie do przeziębień, podczas grypy rzadko występuje katar, a typowym objawem jest suchy męczący kaszel. Należy pamiętać, że grypę można przebyć bezobjawowo lub z niewielkimi objawami. To jak przebiega choroba nie oznacza jednak, że nie rozsiewamy wirusów i nie jesteśmy zagrożeniem dla naszych bliskich oraz osób znajdujących się w naszym otoczeniu.

Jak leczyć grypę?

Wiele osób nie umie odróżnić przeziębienia od groźnego dla organizmu wirusa grypy. Pacjenci próbują się leczyć domowymi sposobami bądź lekami dostępnymi w aptekach bez recepty. Bardzo często jest to bezskuteczne i choroba nie ustępuje. Dopiero wtedy pacjent idzie do lekarza, traktując to jako ostateczność. Przedłużająca się choroba może prowadzić do groźnych powikłań pogrypowych, które mogą mieć poważne konsekwencje dla zdrowia, a niekiedy życia.

CZYTAJCIE TEŻ:
Wstępne wyniki wyborów samorządowych w województwie śląskim. Gdzie będzie II tura?

Wpisz miejscowość i sprawdź wyniki wyborów

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Wybory samorządowe 2018: Jak wyglądała kampania wyborcza

Jak głosowaliśmy w wyborach samorządowych: Incydenty + wydarzenia