Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Grzyb jak kalafior zdobywa uznanie grzybiarzy. To siedzuń sosnowy. Zbiory legalne, ale na grzybie się nie zarobi [8. 10. 2019 r.]

TK
Grzyb w kształcie kalafiora wzbudza emocje grzybiarzy. To siedzuń sosnowy. Można go legalnie zbierać, ale grzybiarz na nim nie zarobi
Grzyb w kształcie kalafiora wzbudza emocje grzybiarzy. To siedzuń sosnowy. Można go legalnie zbierać, ale grzybiarz na nim nie zarobi
Grzyb w kształcie kalafiora to siedzuń sosnowy (Sparassis crispa). To niecodzienny grzyb, który budzi emocje wśród grzybiarzy. Sezon na grzyby trwa w najlepsze, a lasy przeżywają oblężenie. Furorę robią nie tylko borowiki, prawdziwki, maślaki, czy kurki. Coraz większą popularność zdobywa kulisty grzyb, przypominający do złudzenia kalafiora. Warto wspomnieć, że przez 24 lata był pod ochroną, ale od 2014 roku można go zbierać legalnie. Co warto wiedzieć o tym nietypowym grzybie i dlaczego grzybiarz na nim nie zarobi?

Grzyb w kształcie kalafiora wzbudza emocje grzybiarzy

Grzyb w kształcie kalafiora to siedzuń sosnowy, zwany też szmaciakiem gałęzistym. Warto wspomnieć, że to grzyb, który wzbudza coraz większe emocje wśród grzybiarzy i cieszy się coraz większą popularnością obok tak uznanych okazów jak:

  • borowiki,
  • prawdziwki.

Jak przypomina serwis "Wirtualna Polska", siedzuń sosnowy to grzyb, który przez 24 lata był pod prawną ochroną, jednak od 2014 roku można go legalnie zbierać.

Co warto wiedzieć na temat tego grzyba?

  • cechuje go kulisty kształt i przypomina wyglądem kalafiora,
  • występuje w lasach iglastych i mieszanych,
  • posiada krótki trzon i osiąga do 15 cm wysokości i do 30 cm szerokości,
  • jego smak przypomina orzechy i cechuje go wyrazistość,
  • występuje od lipca do listopada, jednak wszystko zależne jest od pogody,
  • rośnie najczęściej na korzeniach sosny.

Jak mówią grzybiarze - siedzuń sosnowy to smaczny grzyb, który wykorzystywany jest do smażenia, suszenia, a także jako dodatek do zup.

Siedzuń sosnowy. Można go legalnie zbierać, ale grzybiarz na nim nie zarobi

Siedzuń sosnowy to grzyb, który od 1990 do 2014 roku podlegał ochronie prawnej. Teraz jednak można go już legalnie zbierać.

Grzybiarzy może jednak zmartwić informacja, że na siedzuniu nie zarobią. Dlaczego? Grzyb nie jest dopuszczony do handlu. Jak jednak wieszczą grzyboznawcy, jest to tylko kwestia czasu, i przy kolejnych aktualizacjach listy grzybów dopuszczonych do sprzedaży, znajdzie się na niej miejsce dla tego wyjątkowego gatunku.

Przed przygotowaniem grzyba do spożycia należy go dokładnie wyczyścić. Z racji na jego pofałdowaną budowę, często gromadzą się w nim:

  • piasek,
  • owady,
  • resztki ściółki leśnej.
od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera