Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Grzyb z Australii ujawnił się w Beskidach. To okratek australijski. "Palce diabła" śmierdzą i wyglądają niesamowicie

TK
Okratek australijski charakteryzuje się niespotykanym kształtem. Przypomina on macki ośmiornicy, czy też rozgwiazdę. Przez niektórych jest nazywany również "palcami diabła".
Okratek australijski charakteryzuje się niespotykanym kształtem. Przypomina on macki ośmiornicy, czy też rozgwiazdę. Przez niektórych jest nazywany również "palcami diabła".
Australijski grzyb rozplenia się w Beskidach i okropnie śmierdzi. To okratek australijski, czy też kwiatowiec australijski, nazywany również przez grzybiarzy "palcami diabła'. Jak wygląda ten niesamowity okaz, który przywędrował do Polski z Australii? Przypomina on rozgwiazdę, czy też macki ośmiornicy. Czy ten grzyb należy do niebezpiecznych? Przeczytaj, co powinieneś wiedzieć o okratku australijskim.

Australijski grzyb zadomowił się w Beskidach

Grzybobranie w Polsce trwa w najlepsze. Mało kto jednak wie, że w lasach można spotkać australijskiego grzyba, który zadomowił się w Beskidach. Grzyb charakteryzuje się niespotykanym kształtem. Przypomina on macki ośmiornicy, czy też rozgwiazdę. Przez niektórych jest nazywany również "palcami diabła".

Okratek australijski pojawił się w Skandynawii na przełomie XVII i XVIII wieku na duńskim okręcie w racicach i odchodach kozic. W podobny sposób zjawił się później w Europie Wschodniej.

Obecnie bywa spotykany także w polskich lasach. W województwie śląskim można go głównie spotkać w Beskidach. Co go charakteryzuje?

  • wyjątkowa, czerwonowiśniowa barwa, co sprawia, że nie można przejść obok niego obojętnie,
  • towarzyszy mu smrodliwy zapach padliny, podobnie, jak w wypadku sromotnika smrodliwego,
  • w Polsce owocniki wytwarza od lipca do października.

Okratek australijski. Grzyb nazywany również "palcami diabła" jest niebezpieczny?

Czy okratek australijski, nazywany również "palcami diabła" jest niebezpieczny? Przede wszystkim jest to grzyb niejadalny, ale grzybiarze zachwycają się jego wyglądem. Gdzie można go spotkać?

  • występuje w młodych lasach i zaroślach,
  • spotkać można go pod brzozą brodawkowatą, sosną zwyczajną, czy też topolą osiką, czy w murawach tworzonych przez śmiałka darniowego i śmiałka pogiętego.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo