Wydawać by się mogło, że na wysypy grzybów jest jeszcze za wcześnie, a najwięcej i najładniejsze okazy można spotkać w lesie jesienią. Nic bardziej mylnego, nasi czytelnicy byli już na pierwszych zbiorach, które okazały się być bardzo owocne. Okazy, które zaprezentowali nacieszą oko nie jednego grzybiarza. Zobaczcie sami!
Pod zdjęciami są podpisy z miejscami zebrania okazów!
Dlaczego warto zbierać grzyby?
Co ląduje w koszykach mieszkańców Śląska? Najwięcej borowików, prawdziwków, maślaków, kurek. Ale zdarzają się i pyszne rydze.
Kiedyś mówiono, że grzyby nie posiadają żadnych wartości odżywczych, tylko walory smakowe… Fakt, nie da się ukryć, że dobrze przyrządzone grzyby są przepyszne, jednak są one również źródłem witamin, takich jak:
- A,
- B1,
- B2,
- D,
- PP,
- C.
Zawierają również dużo żelaza, potasu, fosforu, wapnia, sodu, oraz mikroelementy – miedź, cynk, jod, mangan. Poza tym samo wybranie się na grzybobranie jest zdrowym samym w sobie: przebywanie na świeżym powietrzu, ruch, cenne, odżywcze zbiory z lasu.
Zebrane grzyby mogą być dodatkiem do zup, sosów, czy dań obiadowych - tak jak lubimy najbardziej. Można je suszyć i mrozić, by móc z nich korzystać poza sezonem.
Jak odróżnić grzyby jadalne od trujących
Jeśli planujemy wyprawę na grzyby, warto wcześniej przypomnieć sobie jak wyglądają najbardziej trujące gatunki grzybów. Nawet jeśli jesteśmy przekonani, że doskonale znamy grzyby, ostrożność może uratować nam życie. - warto mieć zawsze ze sobą podręczny atlas grzybów. Jeśli jednak nie chcemy go ze sobą zabierać, obierając drogę na skróty wiele osób kieruje się powszechnie panującą opinią, że grzyby rurkowe( posiadające tzw. poduszeczkę) z pewnością są bezpieczne, możemy uniknąć śmiertelnego zatrucia. Jednak kłopoty zdrowotne mogą nas nie ominąć. Wiadomym jest, że najbardziej trujące gatunki to grzyby blaszkowe, ale poduszeczkę mogą też posiadać gatunki, które są silnie trujące w stanie surowym i warto mieć to na uwadze. Są to m.in: borowik ponury czy borowik szatański. Mimo wszystko najpewniejszą zasadą, która pozwoli nam uniknąć zatrucia jest: "nie znasz grzyba, nie zbieraj!"
Wykręcać czy wycinać - jak zbierać grzyby?
Zbierając grzyby musimy pamiętać, aby nie niszczyć grzybni, bo inaczej w takim miejscu więcej grzybów już się nie pojawi. Najlepiej jest wycinać grzyby ostrym nożem tuż przy ziemi. Czasem jednak zachodzi potrzeba sprawdzenia podstawy trzonu, w takim przypadku grzyb należy delikatnie wykręcić z podłoża. Pamiętajmy, że miejsce po grzybie powinno się przykryć ściółką, aby grzybnia nie wysychała.
Grzyby w województwie śląskim? Wysyp. Czytelnicy wysłali nam...
Nie przeocz
Zobacz także
Musisz to wiedzieć
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
kup teraz

Samsung Galaxy Watch5 SM-R900 40mm Złoty
Waga: 28,7 gWymiary: 40,4 x 39,3 x 9,8 mmModel zeg…
kup teraz

Apple Watch 8 Cellular 41mm Grafitowy z bransoletą mediolańską w...
apple watch series 8 olśniewa dużym niegasnącym wy…
kup teraz

HUAWEI Watch Fit 2 Classic Biały
Ekran AMOLED o przekątnej 1.74 cala z ultrawąskimi…
kup teraz

Huawei Watch GT 3 42 mm Active Biały
elegancka 42-milimetrowa tarcza smartwatcha huawei…
kup teraz

Garmin Vivoactive 4S Biały
SmartwatchGARMIN Vivoactive 4s Biały z różowozłoty…
kup teraz

Withings Activite Steel HR Sport Biały
Steel HR Sport to hybrydowy smartwatch specjalnie …
iPolitycznie - Fogiel: bon-moty Korwin-Mikkego nie naprawią ekonomii