GTK Gliwice - MKS Dąbrowa Górnicza 102:105 po dwóch dogrywkach. Wielkie derbowe emocje w Hali Gliwice

GTK Gliwice przegrał z MKS-em Dąbrowa Górnicza 102:105
GTK Gliwice przegrał z MKS-em Dąbrowa Górnicza 102:105 Marzena Bugała-Azarko
W meczu 1. kolejki Energa Basket Ligi koszykarzy GTK Gliwice przegrał z MKS-em Dąbrowa Górnicza 102:105 po dwóch dogrywkach. Derby województwa śląskiego odbyły się w głównej hali Areny Gliwice, która pierwszy raz gościła koszykówkę. Mecz oglądało 3600 widzów, co jest rekordem frekwencji na meczu ligowym w naszym regionie.

Spotkanie okraszone było wieloma atrakcjami przed halą i wewnątrz okazałego obiektu. Przy prezentacji zespołów rozwinięto flagi – śląską trzymaną przez osoby ubrane w stroje Powstańców Śląskich i polską w rękach żołnierzy. Z okazji 100. rocznicy I Powstania Śląskiego orkiestra wojskowa odegrała Mazurka Dąbrowskiego.

Goście prowadzeni przez Michała Dukowicza debiutującego w roli pierwszego trenera zaczęli od prowadzenia 6:0. Gospodarze grali nerwowo i nieskutecznie, a pierwszego kosza zdobył dla nich Milivoje Mijović (2:6). To nie był jednak sygnał do lepszej gry, a MKS budował przewagę. Na 2:16 trafił Dominic Artis i wtedy trener GTK Paweł Turkiewicz poprosił o czas. Wiele to nie dało. Gliwiczanie przegrywali 9:23 po koszu Marka Piechowicza, który w poprzednim sezonie był ich zawodnikiem.

W drugiej kwarcie dąbrowianie uciekli GTK ze stanu 11:23 do 11:32. Gliwiccy koszykarze mieli wielki problem ze skutecznością i znów trener Turkiewicz poprosił o przerwę. MKS robił jednak swoje i miał już 24 punkty przewagi – 17:41 (dwa celne rzuty wolne Roberta Johnsona). Koszykarze schodzili do szatni z wynikiem 19:43. Gliwiczanie mieli tylko 21 procent skuteczności rzutów z gry (MKS – 60 procent).

Rekord frekwencji na meczu ligowym koszykarzy. Ponad 3.000 widzów w Arenie Gliwice

GKT Gliwice – MKS Dąbrowa Górnicza: Rekord frekwencji - 3600...

Druga połowa zaczęła się od „trójki” Mijovicia, która miała dać iskierkę nadziei dla gospodarzy i tak się stało. Gdy za trzy punkty przymierzył Kacper Radwański i było 27:43 czas wziął trener MKS-u, ale odmienieni gliwiczanie nadal odrabiali straty. Szalał Brandon Tabb, a po koszu Łukasza Diduszki było już tylko 2 punkty straty – 56:58. Przed ostatnią kwartą wynik brzmiał 59:66, bo GTK wygrało trzecią część 40:23!

Na 4,30 minuty przed końcem meczu Duke Mondy zdobył kosza za trzy i GTK doprowadziło do remisu 74:74. Po jednym celnym wolnym Paytona Hensona gospodarze pierwszy raz prowadzili – 75:74. Końcówka była grą nerwów, kibice przeżywali ogromne emocje. Od remisu 75:75 MKS odskoczył na 75:81 (minuta i 15 sek. do końca). To nie był koniec walki, bo tuż przed końcem czwartej kwarty Mijović doprowadził do remisu 83:83 i mieliśmy dogrywkę.

W dodatkowych pięciu minutach nadal trwała walka kosz za kosz. Na minutę do końca był remis 92:92, który się utrzymał do… drugiej dogrywki. W niej znów wszystko było „na styk” i z wojny nerwów zwycięsko wyszedł MKS.

GTK Gliwice – MKS Dąbrowa Górnicza 102:105 po dwóch dogrywkach (11:23, 8:20, 40:23, 24:17; 9:9, 10:13)

GTK: Milivoje Mijović 26, Duke Mondy 16, Brandon Tabb 16, Payton Henson 11, Joe Furstinger 10, Kacper Radwański 10, Mateusz Szlachetka 7, Łukasz Diduszko 6, Dawid Słupiński 0.

MKS: Dominic Artis 32, Bryce Douvier 21, Tavarius Shine 19, Filip Put 14, Robert Johnson 7, Marek Piechowicz 5, Evariste Shonganya 5, Iwan Wasyl 2, Jakub Kobel 0.

GTK Gliwice - MKS Dąbrowa Górnicza 102:105 po dwóch dogrywka...