MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Gwarancja jest lub jej nie ma [EKSPERT PODPOWIADA]

Redakcja
arc.
Czy producent, dystrybutor albo sprzedawca muszą udzielić gwarancji na produkt, który trafia do klienta? Po drugie, czy konsument może korzystać z gwarancji tylko wtedy, gdy otrzymał dokument gwarancyjny? I po trzecie, w jaki sposób powinna zostać udzielona gwarancja na towar konsumpcyjny przez sprzedawcę? - pyta Czytelnik z Katowic

Odpowiada Iwona Zapart, prezes Federacji Konsumentów, oddział Katowice:

Po pierwsze, producent, dystrybutor, sprzedawca nie mają obowiązku udzielania gwarancji na konkretny towar. Po drugie, niewydanie konsumentowi dokumentu gwarancyjnego nie wpływa na ważność gwarancji i nie pozbawia go wynikających z niej uprawnień. Jednak w praktyce, w razie sporu ze sprzedawcą, konsument, który nie ma takiego dokumentu, może mieć trudności z udowodnieniem jej treści - o ile nie jest ona zawarta w reklamie lub powszechnie dostępna.

Po trzecie, udzielenie kupującemu gwarancji następuje bez odrębnej opłaty - przez oświadczenie gwaranta zamieszczone w dokumencie gwarancyjnym odnoszącym się do towaru konsumpcyjnego. Określa ono obowiązki gwaranta i uprawnienia kupującego w przypadku, gdy właściwość sprzedanego towaru nie odpowiada właściwości wskazanej w tym oświadczeniu.

Nie uważa się za gwarancję oświadczenia, które nie kształtuje obowiązków gwaranta. Oświadczenie to powinno być zrozumiałe i nie może wprowadzać w błąd konsumenta. Sprzedawca, który udziela gwarancji, wydaje kupującemu wraz z towarem dokument gwarancyjny; powinien także sprawdzić zgodność znajdujących się na towarze oznaczeń z danymi zawartymi w dokumencie gwarancyjnym, stan plomb i innych zabezpieczeń umieszczonych na towarze.

W dokumencie gwarancyjnym należy zamieścić podstawowe dane potrzebne do dochodzenia roszczeń, w tym zwłaszcza nazwę i adres gwaranta lub jego przedstawiciela w Polsce, czas trwania i terytorialny zasięg ochrony gwarancyjnej. Powinno być w nim zawarte też stwierdzenie, że gwarancja na sprzedany towar nie wyłącza, nie ogranicza ani nie zawiesza uprawnień kupującego wynikających z niezgodności towaru z umową. (JJ)


*Próbny sprawdzian szóstoklasistów 2014 ARKUSZE + KLUCZ ODPOWIEDZI
*Horoskop 2014: Karty tarota ostrzegają [PRZEPOWIEDNIE NA 2014]
*Tabliczka mnożenia do wydrukowania [WZORY TABLICZEK MNOŻENIA]
*Urlop macierzyński 2014 [ZASADY I TERMINY: URLOP RODZICIELSKI]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni