Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gwarectwo Makoszowy: Związkowcy rejestrują spółdzielnię

Kamila Rożnowska
Porozumienie z 2015 r., kończące strajk na Śląsku, przewiduje możliwość powstania spółki pracowniczej, która mogłaby uratować kopalnię. Górnicy próbują zainteresować PGE swoim pomysłem
Porozumienie z 2015 r., kończące strajk na Śląsku, przewiduje możliwość powstania spółki pracowniczej, która mogłaby uratować kopalnię. Górnicy próbują zainteresować PGE swoim pomysłem Bartosz Pudełko
Pracownicy kopalni Makoszowy zakładają spółdzielnię, która ma uratować zakład. Swoim projektem starają się zainteresować PGE.

Gwarectwo Makoszowy - właśnie tak ma nazywać się spółdzielnia, której celem jest uratowanie zabrzańskiej kopalni. Wniosek o jej rejestrację został złożony 18 października. Podpisało się pod nim 10 osób (to liczba wymagana do zawiązania spółdzielni), głównie pracownicy kopalni.

Ale na złożeniu wniosku nie poprzestano. Artur Banisz, przewodniczący NSZZ Solidarność w tej kopalni i współzałożyciel „Gwarectwa”, mówi, że w zeszłym tygodniu doszło do spotkania z wiceprezesem ds. innowacji Polskiej Grupy Energetycznej, Pawłem Śliwą. Inicjatorzy spółdzielni chcieliby zainteresować tę spółką energetyczną utworzeniem przy kopalni centrum chemicznej przeróbki węgla, czyli innowacyjnego parku technologicznego.

- Moim zdaniem lokalizacja parku przy kopalni Makoszowy byłaby lokalizacją optymalną. Na miejscu mielibyśmy zakład wydobywający węgiel oraz infrastrukturę pozwalającą na jego chemiczną przeróbkę, odpadłyby koszty transportu surowca - przekonuje związkowiec. Banisz zaznacza, że spotkanie w PGE miało charakter rozpoznawczy, a przedstawiciele spółki „nie byli nieprzychylni”. Z naszych informacji wynika, że podczas tego spotkania zostały przedstawione luźne pomysły. Gdy zostaną skonkretyzowane w strategii, niewykluczone, że dojdzie do kolejnych rozmów.
O tym, że powołanie spółki pracowniczej albo spółdzielni jest brane pod uwagę przez pracowników kopalni, pisaliśmy na początku zeszłego tygodnia. Jednak sami związkowcy byli podzieleni w tej sprawie. Jak udało się nam wówczas ustalić, większość organizacji była za takim rozwiązaniem, niektóre były bardziej zdystansowane. Okazuje się, że nawet teraz, gdy ruszyła machina proceduralna, nie ma jednogłośnego przekonania co do tego projektu.

- Chodzą jakieś plotki, że ktoś coś zakłada, ale nic oficjalnie nie jest mi wiadomo na ten temat - mówi Piotr Palica z ZZ Kadra.

Podkreśla, że najpierw trzeba znaleźć inwestora dla kopalni, poza tym do wszelkich przekształceń potrzebna jest zgoda rządu.

Koncepcja spółdzielni, która działałaby wespół z inwestorem strategicznym, zakłada m.in. wydzielenie zorganizowanej części kopalni, a część nieprodukcyjna miałaby zostać zlikwidowana (pozostałaby w SKR). Samo wdrożenie takiego planu miałoby zająć 4-5 lat.

Andrzej Chwiluk, przewodniczący ZZG w Makoszowach, podkreśla, że bez zaangażowania rządu nawet ta inicjatywa może nie dojść do skutku. - To wszystko są decyzje polityczne, a nie ekonomiczne - uważa.
Dodajmy, że podczas zeszłotygodniowego posiedzenia Sejmu, Grzegorz Tobiszowski, wiceminister ds. energii, mówił wprost: - Mamy ambaras z kopalnią Makoszowy.

Przypomniał, że do tej pory zakład wykorzystał ok. 220 mln złotych pomocy publicznej (musi zostać zwrócona, gdy zakład wykupi z SRK inwestor). Rozstrzygnięcia nie przyniósł też przetarg ws. sprzedaży tej kopalni. SRK odstąpiła od dalszych negocjacji, ponieważ - w opinii komisji negocjacyjnej - spółka KWK Siersza (jedyny oferent) nie dawała należytej gwarancji, że ma pieniądze, aby w tej transakcji uczestniczyć.

Jak na razie kopalnia działa normalnie i nadal korzysta z dopłat z budżetu państwa. Ale - jak informował w połowie miesiąca Mariusz Kozłowski, naczelnik wydziału prasowego Ministerstwa Energii - stan ten może trwać do końca września 2018 r. A do końca 2018 roku państwa Unii Europejskiej mogą dotować kopalnie. Ale tylko te, które są przeznaczone do likwidacji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera