Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gwiazdy na memoriale Agaty Mróz-Olszewskiej [WIDEO]

Michał Wroński
Lucyna Nenow
Każda kropla krwi jest na wagę złota, dlatego apelujmy o rozpowszechnianie krwiodawstwa, bo dawców wciąż brakuje. Dajmy szansę innym potrzebującym, którzy zmagają się z chorobą - te słowa Anny Komorowskiej zabrzmiały w katowickim Spodku.

Żona prezydenta RP (podobnie jak Danuta Wałęsowa i Jolanta Kwaśniewska) patronuje zainaugurowanemu wczoraj II Memoriałowi Agaty Mróz-Olszewskiej.

Zmarła dwa lata temu siatkarka (medalistka Mistrzostw Europy 2003 i 2005) dzielnie, ale niestety bezskutecznie walczyła z chorobą szpiku kostnego. Odeszła mając zaledwie 26 lat (kilka tygodni przed śmiercią urodziła córkę, Lilianę). Mysłowicka fundacja jej imienia chce, by pamięć o Agacie pozwoliła uratować innych chorych. Nadzieję może im dać przeszczep szpiku kostnego. Stąd właśnie rozgrywany w Katowicach siatkarski Memoriał - impreza, w której tym razem rywalizują drużyny Chorwacji, Serbii, Czech i Polski ma popularyzować krwiodawstwo i zachęcać do zarejestrowania się w bazie danych potencjalnych dawców szpiku kostnego. Jak to zrobić? To proste - przez cały czas trwania Memoriału przed Spodkiem stać będą autokary Regionalnego Centrum Krwiodawstwa, w których będzie można oddać krew (każdy krwiodawca otrzyma bilet uprawniający do wejścia na teren Spodka).

Memoriał to także okazja do podziękowania osobom zaangażowanym w działania na rzecz chorych i potrzebujących. W niedzielę otrzymają oni medale oraz statuetki Kropli życia. Te ostatnie przyznano Jurkowi Owsiakowi, Annie Dymnej oraz pośmiertnie Krystynie Bochenek (w jej imieniu nagrodę ma odebrać córka, Magdalena).

Każdy zdrowy, dorosły człowiek może oddać swój szpik

Dawcą szpiku może zostać każdy dorosły, zdrowy człowiek w wieku od 18. do 55. roku życia. Aby został wpisany do rejestru, trzeba pobrać od niego, a następnie zbadać próbkę krwi. Po wpisaniu do rejestru pozostaje czekać na sygnał z ośrodków transplantacyjnych, że jest biorca, któremu możemy podarować szpik. Dawca jest powiadamiany o konieczności zgłoszenia się do danego ośrodka. Przed zabiegiem wykonywane są ostateczne badania, potwierdzające dobry stan zdrowia. Dawca zostaje poproszony o wyrażenie zgody na pobranie szpiku. Zabieg jest bezpieczny i nie stanowi zagrożenia dla zdrowia i życia dawcy. Komórki szpiku ulegają stałej regeneracji, dzięki czemu ubytek szpiku zostaje szybko wyrównany. Szpik, bez szwanku dla zdrowia, można oddawać wielokrotnie. Przeszczepienie szpiku od niespokrewnionego dawcy jest anonimowe i nieodpłatne. Zgłaszać można się w regionalnych centrach krwiodawstwa i krwiolecznictwa. AGA

Moja Lila ma uśmiech Agaty

Z Jackiem Olszewskim, mężem Agaty Mróz, rozmawia Michał Wroński

Gdy otwierał pan Memoriał, widać było pana wielkie wzruszenie...
Ale też radość. Cieszę się, że tak wielu młodych ludzi przyszło do Spodka. Wierzę, że jeśli będziemy im od najmłodszych lat wpajać pewne wartości i okazywać im serce, to oni również pewnego dnia zwrócą nam dobroć.

Jest pan wielkim optymistą.
Zawsze szukałem pozytywów wokół siebie. Nie ma co rozpamiętywać nieszczęść. Trzeba cieszyć tym, co się ma, a jeśli ma się zdrowie, to ma się wszystko. Dlatego liczę, że dzięki takim akcjom jak Memoriał zwiększy się rejestr dawców szpiku. Potrzeby są duże. Choroba dotyka nawet zupełnie małe dzieci. Wiem o maluchach, które po urodzeniu nie wychodzą ze szpitala.

A jak się miewa pana córka?
Fantastycznie. Lila jest szczęśliwa i uśmiechnięta, a przy tym tak żywotna, że aż trudno za nią nadążyć. Ma styczność z dziećmi niepełnosprawnymi oraz tymi z domów dziecka i dobrze czuje się w ich towarzystwie. To ważne. Dzięki temu w przyszłości nie będzie ignorować takich ludzi.

Zdarza się panu czasem patrzeć na córkę i myśleć: przecież to Agata!
Jak najbardziej! Całe rysy twarzy, usta, no i ten wspaniały uśmiech są jak u Agaty. Po mnie ma natomiast te wielkie brązowe oczy.

Co nas czeka dziś i jutro w katowickim Spodku?

Sobota (18 września)
godz. 13.00 - występ kabaretu "RAK" (Grzegorz Poloczek, Krzysztof Hanke, Krzysztof Respondek)
godz. 14.45 - mecz: Polska - Chorwacja
godz. 17.30 - mecz: Serbia - Czechy

Niedziela (19 września)
godz. 13.00 - występ podopiecznych Fundacji Anny Dymnej "Mimo Wszystko"
godz. 14.45 - mecz: Polska - Serbia
godz. 17.30 - mecz: Czechy - Chorwacja
godz. 20.00 - zakończenie II Memoriału Agaty Mróz-Olszewskiej - występ Zespołu Pieśni i Tańca "ŚLĄSK".

Podczas Memoriału w Spodku odbywać się będą ponadto pokazy ratownictwa, udzielania pierwszej pomocy, pokazy sprawnościowe wojska, malarstwa dzieci i młodzieży, a także prezentacje osiągnięć fundacji i instytucji charytatywnych pod hasłem "Podaruj innym cząsteczkę siebie".

Lista fundacji:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo