Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

GZM popiera projekt Katowice Metropolia Kultury 2015

red.
arc.
Miasta Metropolii Silesia przyłączą się do realizowanego przez Katowice projektu: Katowice Metropolia Kultury 2015 - taką deklarację usłyszał dziś podczas zarządu GZM prezydent Katowic.

NAJNOWSZE INFORMACJE KULTURALNE Z WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO

Piotr Uszok zapoznał dziś zarząd GZM ze wstępnymi założeniami tegoż projektu, ogłoszonego dzień po przegranej rywalizacji z Wrocławiem o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016.

- Zależy nam na współdziałaniu wszystkich miast. Nie możemy zmarnować tego potencjału, który zgromadziliśmy podczas rywalizacji o tytuł ESK 2016 - podkreślał prezydent Uszok. - Chcemy również, byście Państwo wzbogacili nasze propozycje Waszymi - zachęcał. Ale tak naprawdę Piotr Uszok nie musiał tego robić.

Prezydenci, członkowie zarządu Górnośląskiego Związku Metropolitalnego nie mają wątpliwości o słuszności i celowości realizacji projektu pt. Katowice Metropolia Kultury 2015. - Jestem przekonany, że będzie to projekt o charakterze metropolitalnym - podkreślał przewodniczący GZM Dawid Kostempski. - Dla nas jest to szansa, by pokazać się w całej Europie - dodał prezydent Bytomia Piotr Koj.

Piotr Uszok przedstawiając projekt Katowic, jako Metropolitalnej Stolicy Kultury 2015 przypomniał, że od początku zależało mu na tym, by działania Katowic nie były odbierane, jako konkurencja dla Wrocławia, który w 2016 roku będzie Europejską Stolicą Kultury. Stąd upadł pomysł, by Katowice były w 2016 roku Alternatywną Stolicą Kultury. - Nie chcemy i nie będziemy podważać kandydatury Wrocławia - zapewniał dziś prezydent Uszok.

*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera
NAJNOWSZE INFORMACJE KULTURALNE Z WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO

Poinformował, że dotychczasowe katowickie Biuro ESK2016 ma przedstawić do końca sierpnia br. program działań w tym zakresie. Musi on być zmieniony m.in. dlatego, że dotychczasowy był w całości podporządkowany wymogom regulaminowym konkursu ESK. To dlatego prezydenci, członkowie zarządu GZM nie usłyszeli konkretów dotyczących projektu KMK 2015. Prezydent Uszok obiecał, że ze szczegółowym programem zapozna zarząd GZM na początku września. - Nam również zależy na tym, by miał on wymiar metropolitalny - deklarował Piotr Uszok.

Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to pod koniec września szczegółowy program działań, uzupełniony o propozycje miast Metropolii Silesia powinien być przedstawiony wszystkim członkom Górnośląskiego Związku Metropolitalnego podczas zgromadzenia . - Trzymamy kciuki. Deklarujemy pełne poparcie - mówił na zakończenie prezydent Bytomia.

Przypomnijmy, że w zakończonym niedawno konkursie o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016 wszystkie miasta Metropolii Silesia specjalnymi uchwałami wsparły starania Katowic o ten tytuł. Prezydent Dawid Kostempski jest przekonany, że tym razem będzie podobnie, chociaż teraz o żadnej rywalizacji z innymi miastami nie ma mowy. - Już teraz jesteśmy postrzegani jako Metropolia Silesia, a to zobowiązuje. Wystarczy tylko spojrzeć na oficjalną stronę internetową polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Obok wielu polskich miast wymienia się tam Metropolię Silesia - zwrócił uwagę przewodniczący.

*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!