Hack Heroes: młodzi programiści nagrodzeni

Materiał informacyjny Hack Heroes
Za nami 5 edycja Ogólnopolskiego Konkursu Programistycznego Hack Heroes dla uczniów szkół średnich. Młodzi programiści przygotowywali aplikacje, których celem była poprawa i monitoring naszego zdrowia.

- Z uwagi na pandemię pomysł na temat przewodni 5 edycji konkursu wydawał nam się oczywisty, jednak po raz kolejny inwencja młodych ludzi w podejściu do tematu nas zaskoczyła - mówi Łukasz Żyła, prezes Fundacji Media 3.0 - W 5 edycji zdecydowanie przeważały aplikacje, które realnie przyczyniały się do zwiększenia jakości usług medycznych. Zaskoczyła nas niezwykła kreatywność nadesłanych prac. Np. jedna z nagrodzonych aplikacji monitorowała dotykanie twarzy dłońmi. Wiele z aplikacji koncentrowało się także na monitorowaniu stanu zdrowia, co wydaje się być bardzo istotne w trakcie pandemii. Jednocześnie trzeba przyznać, że niektóre z aplikacji były tak naprawdę zaawansowanymi systemami zarządzania usługami medycznymi.

Konkurs z roku na rok staje się coraz popularniejszy, uczniów przyciąga formuła nietypowa dla szkolnych konkursów. - Hackathon, czyli jak sama nazwa wskazuje połączenie słów hakować i maraton, to wydarzenie podczas którego programiści we współpracy z grafikami, UX designerami i innymi osobami zaagnażowanymi w rozwój aplikacji, muszą w krótkim czasie wymyślić i stworzyć programistyczne rozwiązanie na zadany temat przewodni. My przenieśliśmy tą formułę na grunt szkół średnich. W tym roku w naszym konkursie wystartowały 342 drużyny ze szkół w całej Polsce. Z uwagi na dużą ilość drużyn, zmagania młodych programistów odbywają się online, czyli uczniowie programują w swojej szkole lub w domu, i mają określony czas na stworzenie aplikacji lub prototypu aplikacji - mówi Beata Matuszek z Fundacji Media 3.0. - To angażująca forma, bo pozwala młodym ludziom sprawdzić się w praktycznym zadaniu, ale też zweryfikować swój pomysł na aplikację. Projekty następnie są oceniane przez specjalistów - programistów SAP SE i Fundacji Media 3.0.

- Nasi pracownicy od lat oceniają projekty w konkursie Hack Heroes i widzimy, że nie tylko technologie się zmieniają, ale uczniowie szkół średnich coraz lepiej radzą sobie z tworzeniem rozwiniętych i pomysłowych projektów. Zwiększa się nie tylko liczba prac, ale również ich jakość. Mam nadzieję, że ta twórcza praca nad projektami, była również przyjemnością i zabawą i w przyszłości ta pasja przerodzi się w ich pracę zawodową. W SAP Labs cenimy pomysłowość i zaangażowanie, wspieramy młode osoby na ścieżce kariery, która teraz daje niemal nieograniczone możliwości. - mówił podczas wręczenia nagród Radoslaw Gołąbek, dyrektor zarządzający SAP Labs w Gliwicach i członek jury.

W 5 edycji konkursu nagrodzono 4 pomysły. 1 miejsce i nagrodę w wysokości 4000 zł zdobyła międzyszkolna drużyna w składzie Mikołaj Zabłocki z V LO w Krakowie oraz Dawid Wikło z ZST w Ostrowie Wielkopolskim za aplikację FaceShield. - Chcieliśmy, aby nasz projekt mógł realnie pomóc w walce z koronawirusem. Ludzie cały czas dotykają swojej twarzy, co przenosi na nią zarazki z dłoni. Nasz projekt Face Shield w czasie rzeczywistym wykrywa dotykanie twarzy i powiadamia o tym informacją na ekranie oraz sygnałem dźwiękowym - tłumaczy Dawid Wikło, piętnastoletni programista. Użytkownik może sprawdzić informacje, takie jak ilość dotknięć w danym dniu na wykresach lub w postaci liczbowej. Dotknięcia mogą być również nagrywane, a nagrania w postaci gifów można obejrzeć w specjalnej galerii.

Drugie miejsce i nagrodę w wysokości 3000 zł przyznano za aplikację JedzenioPlanner dla Bartłomieja Krawisza i Piotra Trybisza z V LO w Gdańsku oraz Błażeja Saka i Stanisława Nieradko z XX LO w Gdańsku. - Nasze żywienie ma ogromny wpływ na nasze zdrowie, jednak wyszukiwanie przepisów, jak i komponowanie diety może być bardzo czasochłonne lub drogie, co sprawia, że jest to opcja niedostępna dla większości ludzi. Po dogłębnym sprawdzeniu i przebadaniu alternatyw, okazało się, że nie ma darmowej aplikacji, która oferowałaby możliwość generowania losowej dziennej diety według parametrów takich, jak ilość dziennych posiłków oraz sumaryczna kaloryczność dziennej diety - tłumaczą autorzy aplikacji.

Nagrodę w wysokości 2000 zł za trzecie miejsce otrzymał Kacper Wojak z ZST w Wodzisławiu Śląskim za aplikację MedLed, łączącą 2 funkcje - możliwość czatowania z lekarzem i przypominanie o zażywaniu leków. - Pomysł na zapis leków narodził się u mnie po wizycie u dziadka, który pokazał mi, jak dużą ilość leków musi przyjmować o różnych porach, mając dawkowanie zapisane na kilku różnych kartkach, które łatwo mogą się zgubić. Pomysł na funkcję komunikacji lekarza z pacjentem wziął się z obecnej pandemicznej sytuacji na świecie. W dzisiejszych czasach bardzo trudno jest się umówić do lekarza na teleporadę, nie mówiąc już o fizycznej wizycie - tłumaczy Kacper Wojak.

Wyróżnienie i nagrodę w wysokości 1500 zł otrzymał Oktawian Kausz za aplikację KocieZdrowie, która na podstawie podanych objawów pomaga ustalić wstępną diagnozę choroby, na którą może cierpieć kot. Dzięki pozyskanej informacji o możliwej dolegliwości może powziąć wcześniejsze działania w celu leczenia kota.

Konkurs Hack Heroes odbywa się od 5 lat z inicjatywy Fundacji Media 3.0 i SAP SE. Więcej informacji o konkursie można znaleźć na stronie http://hackheroes.pl/.

Wideo

Dodaj ogłoszenie