Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Hałda w Wełnowcu w Katowicach. Widać stąd też Siemianowice i Czeladź. To hektary niezagospodarowanego terenu. Zobaczcie zdjęcia

Katarzyna Pachelska
Katarzyna Pachelska
15.02.2021 KatowiceHałda w dzielnicy Wełnowiec, na granicy z Siemianowicami Śląskimi.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
15.02.2021 KatowiceHałda w dzielnicy Wełnowiec, na granicy z Siemianowicami Śląskimi.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE marzena bugala/ /dziennik zachodni/ polska press
Hałda w Wełnowcu, dzielnicy Katowic, to raczej nie jest ulubione miejsce spacerowe katowiczan. Jednak z tych nieużytków rozciąga się spektakularny widok na okoliczne dzielnice stolicy województwa oraz ościenne miasta, m.in. Siemianowice Śląskie, Czeladź, a nawet Sosnowiec. Zobacz zdjęcia fotoreporterki "Dziennika Zachodniego" Marzeny Bugały.

Wełnowiec, a właściwie Wełnowiec-Józefowiec (bo taka jest oficjalna nazwa dzielnicy) to jedna z dwóch części Katowic położona najbardziej na północ. Graniczy z Siemianowicami Śląskimi i Chorzowem. Cały obszar dzielnicy położony jest na terenie Wzgórz Chorzowskich. Najwyższy punkt wznosi się na wysokości 316 m n.p.m. Główną osią dzielnicy jest aleja Korfantego.

Zobacz, co widać z hałdy w Wełnowcu, dzielnicy Katowic. Kliknij w galerię zdjęć.

To też jedna z najmniejszych dzielnic Katowic. Jak podaje Wikipedia, ma tylko 3,15 km 2, a liczba ludności z 2007 r. wynosiła 15 924, dzisiaj ta liczba pewnie jest mniejsza, bo Katowice się wyludniają.

Symbolem Wełnowca była huta cynku

Początki Wełnowca (niem. Ignatzdorf, Hohenlohehütte) sięgają XVII w. Wełnowiec jako osadę wymieniono pierwszy raz w dokumentach w 1739 roku. Osada szybko stała się przemysłową. Najpierw pojawiło się tu górnictwo węgla kamiennego, a potem hutnictwo żelaza i cynku. Ta druga gałąź przemysłu na lata zdominowała krajobraz Wełnowca.

Nie przeocz

W latach 70. XIX wieku zbudowano przy dzisiejszych al. Korfantego i ul. Konduktorskiej hutę cynku Hohenlohe, a pod koniec lat 80. XIX w. - nowoczesną, jak na tamte czasy, walcownię cynku. Huta ta była jedną z największych na terenie Górnego Śląska.

Górnictwo w tej dzielnicy przetrwało do 1951 r. (w tym roku Wełnowiec został przyłączony do Katowic), hutnictwo cynku - znacznie dłużej, choć po 1989 roku systematycznie wygaszano produkcję w hucie cynku. Wielką halę huty, która przez kilka lat straszyła swoim wyglądem, wyburzono w 2005 r.

Widok na Katowice z dachu biurowca przy Konduktorskiej 33. Widać zachodnie i północne dzielnice miasta, Siemianowice Śląskie.

Oto panorama Katowic. Tak widać miasto z dachu biurowca GPP....

Dziś na terenach pohutniczych powstają biurowce, ma być też nowa dzielnica mieszkaniowa

Dziś w dawnej siedzibie dyrekcji Zakładów Hohenlohego przy alei W. Korfantego ma siedzibę Sąd Apelacyjny.

Zobacz koniecznie

Na terenach poprzemysłowych po hucie cynku przy ul. Konduktorskiej powstał zespół biurowców GPP Business Park. Vis a vis Konduktorskiej, po drugiej stronie al. Korfantego, powstaje obecnie biurowiec DL Invest.

Olbrzymi teren pohutniczy ma być też miejscem budowy nowej dzielnicy Katowic, Nowego Wełnowca. 25 hektarów ma być zrekultywowane. Będą tam mieszkania, biura, szkoła i przedszkole.

Musisz to wiedzieć

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty