Handel ludźmi na Śląsku: werbowali bezrobotnych w Rudzie Śląskiej i Częstochowie. Wywozili ich do Wielkiej Brytanii

Patryk Osadnik
Patryk Osadnik
Handlarze ludźmi zostali zatrzymani i stana przed sądem. Grupa założona na terenie Nottingham w Wielkiej Brytanii, której sprawa zostanie poprowadzona przez Sąd Okręgowy w Gliwicach, to tylko czubek góry lodowej. Na terenie województwa śląskiego handlem ludźmi zajmowało się kilka zorganizowanych grup przestępczych, które składały się głównie z osób narodowości romskiej.
Handlarze ludźmi zostali zatrzymani i stana przed sądem. Grupa założona na terenie Nottingham w Wielkiej Brytanii, której sprawa zostanie poprowadzona przez Sąd Okręgowy w Gliwicach, to tylko czubek góry lodowej. Na terenie województwa śląskiego handlem ludźmi zajmowało się kilka zorganizowanych grup przestępczych, które składały się głównie z osób narodowości romskiej.
Prokuratura szacuje, że pokrzywdzonych w skutek handlu ludźmi i wywiezionych do Wielkiej Brytanii zostało ponad sto osób. Tam były zmuszane do pracy oraz kradzieży, a na ich nazwiska zaciągano kredyty i wyłudzano świadczenia socjalne. Pokrzywdzeni to także mieszkańcy województwa śląskiego. Przed Sądem Okręgowym w Gliwicach stanie pierwszych pięciu oskarżonych, którzy tworzyli jeden z gangów zajmujących się tym przestępczym procederem.

Osoby zajmujące się handlem ludźmi w Śląskiem staną przed sądem

Na początku kwietnia 2020 roku Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach wydał akt oskarżenia wobec pięciu osób, które zdaniem śledczych od 2009 roku popełniły 20 przestępstw związanych z handlem ludźmi na terenie Rudy Śląskiej, Częstochowy i Warszawy. Podejrzani to:

  • Dariusz P.
  • Bożena P.
  • Krystian P.
  • Władysław K.
  • Dariusz B.

- Zostali oni oskarżeni o handel ludźmi polegający na werbowaniu szeregu osób, celem wywozu ich do Wielkiej Brytanii. Osoby te były następnie wykorzystane do zawierania umów kredytowych oraz wyłudzania świadczeń socjalnych w sposób poniżający ich godności - informuje Prokuratura Krajowa.

W swoim przestępczym działaniu oskarżeni mieli wykorzystać 11 pokrzywdzonych. Znajdowały się wśród nich osoby bezrobotne, w ciężkiej sytuacji życiowej, o niskich kwalifikacjach zawodowych, nieznające języka angielskiego. Byli to nieraz ludzie nieporadni życiowo, z ułomnościami intelektualnymi i zaburzeniami psychicznymi, a także alkoholicy.

Internet się śmieje

- Pokrzywdzone osoby zgadzały się na wyjazd do Wielkiej Brytanii, gdzie na ich dane osobowe i przy ich nieświadomym udziale, organizatorzy rejestrowali fikcyjną działalność gospodarczą, a w bankach zakładali konta bankowe, do których wydano karty kredytowe. Kryminalna działalność organizatorów koncentrowała się jednak w głównej mierze na wyłudzeniach świadczeń i zasiłków socjalnych w Wielkiej Brytanii. Wskutek takich działań przestępcy otrzymywali, na założone uprzednio przez pokrzywdzonych konta bankowe pieniądze z tytułu dopłat i zasiłków rodzinnych - wyjaśnia Prokuratura Krajowa.

Według ustaleń śledczych, Polacy znajdowali się pod stałym nadzorem organizatorów. Lokowano ich m.in. w przyczepach kempingowych, bez dostępu do wody czy toalety. Osoby znajdujące się w najgorszej sytuacji były zmuszane do kradzieży w sklepach i przymusowej pracy.

W czasie prowadzonych czynności śledczy zabezpieczyli 1,2 miliona złotych. Oskarżonym grozi do 15 lat pozbawienia wolności.

Obejrzyj dokładnie

Handel ludźmi w województwie śląskim

Choć trudno w to uwierzyć, proceder handlu ludźmi wciąż jest na świecie powszechny. Nie dzieje się to tylko w krajach ubogich, ale przestępcy działają równie sprawnie w państwach bogatych, takich jak Polska. Co zatrważające, przez wiele lat działo się to tuż obok nas.

Grupa założona na terenie Nottingham w Wielkiej Brytanii, której sprawa zostanie poprowadzona przez Sąd Okręgowy w Gliwicach, to tylko czubek góry lodowej. Na terenie województwa śląskiego handlem ludźmi zajmowało się kilka zorganizowanych grup przestępczych, które składały się głównie z osób narodowości romskiej.

- W ten sposób zwerbowano i przetransportowano do Wielkiej Brytanii przeszło 100 polskich obywateli, a tylko w przypadku jednej osoby, sprawcy byli w stanie wyłudzić równowartość około 35 tysięcy złotych - informuje Prokuratura Krajowa.

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

Paweł Szrot ostro o "Zielonej Granicy"."To porównanie jest uprawnione"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie