Handel ludźmi na Śląsku: werbowali bezrobotnych w Rudzie Śląskiej i Częstochowie. Wywozili ich do Wielkiej Brytanii

Patryk Osadnik
Patryk Osadnik
Handlarze ludźmi zostali zatrzymani i stana przed sądem. Grupa założona na terenie Nottingham w Wielkiej Brytanii, której sprawa zostanie poprowadzona przez Sąd Okręgowy w Gliwicach, to tylko czubek góry lodowej. Na terenie województwa śląskiego handlem ludźmi zajmowało się kilka zorganizowanych grup przestępczych, które składały się głównie z osób narodowości romskiej.
Handlarze ludźmi zostali zatrzymani i stana przed sądem. Grupa założona na terenie Nottingham w Wielkiej Brytanii, której sprawa zostanie poprowadzona przez Sąd Okręgowy w Gliwicach, to tylko czubek góry lodowej. Na terenie województwa śląskiego handlem ludźmi zajmowało się kilka zorganizowanych grup przestępczych, które składały się głównie z osób narodowości romskiej.
Prokuratura szacuje, że pokrzywdzonych w skutek handlu ludźmi i wywiezionych do Wielkiej Brytanii zostało ponad sto osób. Tam były zmuszane do pracy oraz kradzieży, a na ich nazwiska zaciągano kredyty i wyłudzano świadczenia socjalne. Pokrzywdzeni to także mieszkańcy województwa śląskiego. Przed Sądem Okręgowym w Gliwicach stanie pierwszych pięciu oskarżonych, którzy tworzyli jeden z gangów zajmujących się tym przestępczym procederem.

Osoby zajmujące się handlem ludźmi w Śląskiem staną przed sądem

Na początku kwietnia 2020 roku Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach wydał akt oskarżenia wobec pięciu osób, które zdaniem śledczych od 2009 roku popełniły 20 przestępstw związanych z handlem ludźmi na terenie Rudy Śląskiej, Częstochowy i Warszawy. Podejrzani to:

  • Dariusz P.
  • Bożena P.
  • Krystian P.
  • Władysław K.
  • Dariusz B.

- Zostali oni oskarżeni o handel ludźmi polegający na werbowaniu szeregu osób, celem wywozu ich do Wielkiej Brytanii. Osoby te były następnie wykorzystane do zawierania umów kredytowych oraz wyłudzania świadczeń socjalnych w sposób poniżający ich godności - informuje Prokuratura Krajowa.

W swoim przestępczym działaniu oskarżeni mieli wykorzystać 11 pokrzywdzonych. Znajdowały się wśród nich osoby bezrobotne, w ciężkiej sytuacji życiowej, o niskich kwalifikacjach zawodowych, nieznające języka angielskiego. Byli to nieraz ludzie nieporadni życiowo, z ułomnościami intelektualnymi i zaburzeniami psychicznymi, a także alkoholicy.

Internet się śmieje

- Pokrzywdzone osoby zgadzały się na wyjazd do Wielkiej Brytanii, gdzie na ich dane osobowe i przy ich nieświadomym udziale, organizatorzy rejestrowali fikcyjną działalność gospodarczą, a w bankach zakładali konta bankowe, do których wydano karty kredytowe. Kryminalna działalność organizatorów koncentrowała się jednak w głównej mierze na wyłudzeniach świadczeń i zasiłków socjalnych w Wielkiej Brytanii. Wskutek takich działań przestępcy otrzymywali, na założone uprzednio przez pokrzywdzonych konta bankowe pieniądze z tytułu dopłat i zasiłków rodzinnych - wyjaśnia Prokuratura Krajowa.

Według ustaleń śledczych, Polacy znajdowali się pod stałym nadzorem organizatorów. Lokowano ich m.in. w przyczepach kempingowych, bez dostępu do wody czy toalety. Osoby znajdujące się w najgorszej sytuacji były zmuszane do kradzieży w sklepach i przymusowej pracy.

W czasie prowadzonych czynności śledczy zabezpieczyli 1,2 miliona złotych. Oskarżonym grozi do 15 lat pozbawienia wolności.

Obejrzyj dokładnie

Handel ludźmi w województwie śląskim

Choć trudno w to uwierzyć, proceder handlu ludźmi wciąż jest na świecie powszechny. Nie dzieje się to tylko w krajach ubogich, ale przestępcy działają równie sprawnie w państwach bogatych, takich jak Polska. Co zatrważające, przez wiele lat działo się to tuż obok nas.

Grupa założona na terenie Nottingham w Wielkiej Brytanii, której sprawa zostanie poprowadzona przez Sąd Okręgowy w Gliwicach, to tylko czubek góry lodowej. Na terenie województwa śląskiego handlem ludźmi zajmowało się kilka zorganizowanych grup przestępczych, które składały się głównie z osób narodowości romskiej.

- W ten sposób zwerbowano i przetransportowano do Wielkiej Brytanii przeszło 100 polskich obywateli, a tylko w przypadku jednej osoby, sprawcy byli w stanie wyłudzić równowartość około 35 tysięcy złotych - informuje Prokuratura Krajowa.

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

Spis Powszechny 2021: są pierwsze kary za odmowę spisania się

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie