Handlowali dopalaczami w Częstochowie, trafią przed sąd. Klienci tracili przytomność, mieli próby samobójcze, wielu trafiło do szpitala

Bartłomiej Romanek
Bartłomiej Romanek
W lutym zapadł wyrok w innej głośnej sprawie handlu dopalaczami. Skazano członków grupy przestępczej z
W lutym zapadł wyrok w innej głośnej sprawie handlu dopalaczami. Skazano członków grupy przestępczej z Bartłomiej Romanek
Udostępnij:
Prokuratura Okręgowa w Częstochowie skierowała do Sądu Okręgowego w Częstochowie dwa akty oskarżenia przeciwko 13 osobom, dotyczące wprowadzania do obrotu dopalaczy. Przed sądem będą odpowiadać członkowie dwóch grup przestępczych, którzy handlowali nielegalnymi substancjami w Częstochowie i regionie.

Handel dopalaczami w Częstochowie. Pierwszą grupą przestępczą rządził częstochowianin

Jak informuje Prokuratura Okręgowa w Częstochowie, pierwszy akt oskarżenia, obejmujący 9 osób, dotyczy zorganizowanej grupy przestępczej, założonej i kierowanej przez mieszkańca Częstochowy Szymona K.

Nie przeocz

- W toku śledztwa ustalono, że od 2013 roku Szymon K. (wówczas 21-letni) miał kontakt z substancjami psychoaktywnymi tzw. dopalaczami. Początkowo nabywał je i sam zażywał, lub dzielił się nimi ze znajomymi, ale z biegiem czasu zaczął je również sprzedawać. Najpierw robił to działając „na ulicy” w sposób zbliżony do dilerów narkotykowych, ale działalność ta ewoluowała i rozrastała się - mówi Tomasz Ozimek, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Częstochowie.

Pod koniec 2013 r. Szymon K. uruchomił w Częstochowie przy al. Kościuszki sklep z artykułami chemicznymi. Po nawiązaniu na wiosnę 2014 roku kontaktu z prowadzącym internetowy sklep z dopalaczami Bartoszem Ś. i uzyskaniu dostępu do hurtowych ilości substancji potrzebnych do wytworzenia gotowych dopalaczy, postanowił w tym miejscu zorganizować sprzedaż właśnie takiego asortymentu.

- Do przestępczej działalności Szymon K. zwerbował szereg osób, których zadaniem była sprzedaż, wyrób i dostarczanie środków psychoaktywnych. Po kilku miesiącach kierujący grupą przeniósł sklep do lokalu w alejach NMP, gdzie działał do lipca 2015 roku. Działalność przestępcza była przez cały czas kamuflowana, gdyż Szymon K. pozorował, że w sklepach odbywała się jedynie sprzedaż pozostających na widoku produktów chemii gospodarstwa domowego i gier komputerowych - relacjonuje rzecznik prasowy częstochowskiej prokuratury.

Dopalacze dostępne w sklepie z "upominkami"

Drugi akt oskarżenia, obejmujący 4 osoby, dotyczy zorganizowanej grupy przestępczej, założonej i kierowanej przez mieszkańca Łodzi Michała Z. Jak ustalili śledczy, Michał Z. w okresie od stycznia do grudnia 2015 roku prowadził w Częstochowie sklep pod nazwą „Upominki”, w którym pod pozorem zwykłej działalności handlowej sprzedawano dopalacze. Sklep ten mieścił się kolejno w lokalach przy ul. Jasnogórskiej, al. Wolności, al. Armii Krajowej i al. Kościuszki.

Zobacz koniecznie

Kolejny członek tej grupy 28-letni Kamil Nowak (s. Andrzeja i Renaty, zam. ostatnio w Częstochowie przy ul. Bardowskiego) nadal ukrywa się przed organami ścigania. W związku z tym prokurator zarządził poszukiwania podejrzanego listem gończym.

Z przeprowadzonych przez biegłych badań wynika, że środki sprzedawane w sklepach, prowadzonych przez ww. grupy przestępcze, zawierały w składzie toksyczne i szkodliwe dla zdrowia konsumentów substancje. Zarówno chroniczne zażywanie tych substancji, jak i jednorazowe ich przyjęcie, może być niebezpieczne dla zdrowia i życia, albowiem powodują poważne zaburzenia o charakterze neurologicznym i kardiologicznym, ale nie można też pominąć ryzyka zatrucia (w tym śmiertelnego) oraz uzależnienia fizycznego i psychicznego.

- Przesłuchani nabywcy dopalaczy zeznali, że zażywanie tych środków miało negatywny wpływ na ich życie, a jako przykłady podawali nagłe utraty przytomności, bóle różnych części ciała, próby samobójcze, ataki agresji, zaburzenia świadomości, pogorszenie relacji interpersonalnych i uzależnienie. Wiele razy na skutek wprowadzenia do organizmu substancji sprzedanych im w tych sklepach wymagali pilnej pomocy medycznej, a nawet hospitalizacji - mówi prokurator Tomasz Ozimek.

Prokurator przedstawił oskarżonym zarzuty popełnienia przestępstwa udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz przestępstwa sprowadzenia niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia wielu osób, poprzez wprowadzanie do obrotu substancji szkodliwych dla zdrowia w postaci dopalaczy. W akcie oskarżenia prokurator uznał jednocześnie, że wprowadzając do obrotu dopalacze, oskarżeni uczynili sobie z tego stałe źródło dochodu, co skutkuje surowszą odpowiedzialnością karną.

Przestępstwo sprowadzenia niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia wielu osób, poprzez wprowadzanie do obrotu substancji szkodliwych dla zdrowia, jest zagrożone karą pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat.

Przestępstwo udziału w zorganizowanej grupie przestępczej jest zagrożone karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. W wypadku założenia lub kierowania taką grupą zagrożenie wynosi od roku do 10 lat pozbawienia wolności.

Musisz to wiedzieć

Bądź na bieżąco i obserwuj

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Jurij Belous o definicji ludobójstwa

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie