Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Hanysy 2018 rozdane. Laureaci tej nagrody dbają o śląską jakość

Teresa Semik
Jak co roku 11 listopada w Rudzie Śląskiej przyznawane są Hanysy – wyróżnienia dla ludzi zacnych, którzy nie szczędzą swojego wysiłku dla Śląska. To bodaj najradośniejsza w regionie impreza z okazji Święta Niepodległości.
Jak co roku 11 listopada w Rudzie Śląskiej przyznawane są Hanysy – wyróżnienia dla ludzi zacnych, którzy nie szczędzą swojego wysiłku dla Śląska. To bodaj najradośniejsza w regionie impreza z okazji Święta Niepodległości.
Jak co roku 11 listopada w Rudzie Śląskiej przyznawane są Hanysy – wyróżnienia dla ludzi zacnych, którzy nie szczędzą swojego wysiłku dla Śląska. To bodaj najradośniejsza w regionie impreza z okazji Święta Niepodległości. – Świętujemy na wesoło, bo to przecież radosne święto – mówiła Grażyna Dziedzic, prezydent miasta.

Doroczną galę z Hanysami prowadził twórca kabaretowy Grzegorz Poloczek, pomysłodawca tej imprezy, któremu towarzyszyła tym razem znakomita aktorka Grażyna Bułka, znana ze spektakli ze śląską historią w tle.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

W tym szczególnym roku, stulecia Polski, Hanysem 2018 roku zostało wyróżnione Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach, które od 2012 roku pielęgnuje pamięć o tych ważnych dla Śląska i Polski wydarzeniach, edukuje i upowszechnia powstańcze tradycje. Nagrodę odebrała dyrektor muzeum, Halina Bieda.

Laureatem Hanysa 2018 został także inżynier, Eugeniusz Kosmała z Chorzowa, Ślązak z dziada pradziada, popularny Ojgyn z Pnioków, który popularyzował śląską mowę m.in. na antenie Radia Piekary. Jest autorem książki pt. „Ojgynowe Gowyndy”. Jego dziadkowie bili się w powstaniach o Polskę.

Kolejnym Hanysem 2018 został Gabriel Tobor – burmistrz Radzionkowa, kolekcjoner Biblii w różnych językach świata, autor przekładu Nowego Testamentu na gwarę śląską, pracownik naukowy. Ma w swoich zbiorach 250 wydań Pisma Świętego, w 107 językach.

Statuetki Hanysa 2018 roku odbierali popularni w regionie aktorzy: Ewa Leśniak z Teatru Śląskiego – za różnorodność teatralnych i filmowych kreacji oraz Wojciech Leśniak z Teatru Zagłębia – także za pracę z adeptami sztuki teatralnej.
– Hanyską jestem całe życie – mówiła Ewa Leśniak, katowiczanka z urodzenia odbierając statuetkę Hanysa, która przedstawia hutnika. Statuetki odlała huta Pokój.

Hanysem 2018 został reżyser Dariusz Miłkowski z Wybrzeża, ale mocno związany ze Śląskiem. Przez ponad 30 lat, jako dyrektor, prowadził Teatr Rozrywki do sukcesu. Jest twórcą wizji i marki chorzowskiego teatru, który stał się jedną z najważniejszych scen musicalowych w Polsce.
To właśnie jest piękne w tej nagrodzie, że można na nią zasłużyć niekoniecznie będąc z dziada pradziada Ślązakiem. Trzeba po prostu na tę markę śląska pracować.

Tegorocznymi laureatami Hanysów są także: regionalna telewizja TVS z okazji jubileuszu dziesięciolecia działalności, gitarzysta rockowy, kompozytor Andrzej Urny, który występował m.in. z zespołami: Dżem, Krzak, współpracował z z Urszulą Sipińską, Martyną Jakubowicz, Włodzimierzem Kiniorskim czy Józefem Skrzekie. Hanysa otrzymał Michał Loskot – dziennikarz Radia Silesia.

Było jak zawsze radośnie i swojsko, ale tym razem sporo mówiono o potrzebie tolerancji.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Musztra paradna na Święto Niepodległości w Dąbrowie Górniczej

Niezwykłe widowisko w Rybniku na Święto Niepodległości

Hymn na Rynku w Gliwicach na Święto Niepodległości

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo